Weksel - zagranica (unia europejska)

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
grzegorzko
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2017, 16:12

Weksel - zagranica (unia europejska)

Post autor: grzegorzko » 17 wrz 2017, 16:40

Witam (z gory chcialbym przeprosic za brak polskich znakow ale nie mam polkojezycznej klawiatury).

Od kilku lat mieszkam poza granicami polski (ale posiada meldunek w Polsce). Pewna osoba chce abym pozyczyl jej pewna sume pieniedzy (osoba ta jest obywatelem Polski i ma tam meldunek). Jako ze nie znam tej osoby za dobrze chcialbym sie zabezpieczyc wekslem. Z Pana bloga wiem ,ze jezeli oboje jestesmy obywatelami polski to mozemy zawrzec taki weksel i bedzie on "legalny", jednakze mam kilka pytan odnosnie takiego weksla:
1. Czy w polu miejscowowsc wpisac polskie miasto czy moze byc zagraniczne (w razie problemow sad uzna taki weksel jako wazny ? Dodam ze chodzi mi o polski sad)
2. Jak powinien wygladac weksel inblanco ? (Nie chce tutaj nikogo okradac ale jezeli ta osoba nie odda mi pieniedzy to chcialbym powiekszyc kwote o dodatkowe koszty jakie poniose np. Z tytulu jazdy do polskiego sadu itp)
3. Czy na wekslu musi byc np PESEL i nr. Dowody osoby wystawiajacej weksel i moje dane ? (Sad musi chyba na jakiejs podstawie stwierdzic kto jest kto)
4. Gdzie znajde wzor poprawnego wzoru weksla inblanco ? Na Panskiej stronie nie moglem znalezc takiego rodzaju weksla.

Z gory dziekuje za odpowiedz, zdaje sobie sprawe ze moje pytania moga wydawac sie "glupie" ale kto pyta nie bladzi.
Pozdrawiam, Grzegorz
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel - zagranica (unia europejska)

Post autor: Lech » 17 wrz 2017, 16:59

grzegorzko pisze: 1. Czy w polu miejscowowsc wpisac polskie miasto czy moze byc zagraniczne (w razie problemow sad uzna taki weksel jako wazny ? Dodam ze chodzi mi o polski sad)
Może być zagraniczne miasto.
2. Jak powinien wygladac weksel inblanco ?
Nie wiem. Pokaż skan umowy, którą weksel ma zabezpieczać, to pomyślimy jakiej treści weksla in blanco można użyć.
(Nie chce tutaj nikogo okradac ale jezeli ta osoba nie odda mi pieniedzy to chcialbym powiekszyc kwote o dodatkowe koszty jakie poniose np. Z tytulu jazdy do polskiego sadu itp)
Nie liczyłbym na zasądzenie tych kosztów - aby złożyć pozew, nie trzeba jechać do sądu, tylko można pozew wysłać pocztą, a w razie zarzutów można wynająć pełnomocnika do reprezentowania. Nawet jeśli miałbyś dojeżdżać do sądu, to sumy te będą ewentualnie zasądzone w ramach zwrotu kosztów procesu, a nie w ramach sumy weksla (przecież jeśli by dłużnik dobrowolnie zapłacił za weksel, to dlaczego miałby też płacić koszty dojazdów, które są nie odbyły?).
3. Czy na wekslu musi byc np PESEL i nr. Dowody osoby wystawiajacej weksel
Nie.
i moje dane ?
Twoją daną musi być co najmniej imię i nazwisko.
4. Gdzie znajde wzor poprawnego wzoru weksla inblanco ? Na Panskiej stronie nie moglem znalezc takiego rodzaju weksla.
Na stronie są wzory weksli wraz z instrukcją uzupełnienia. Jak powinien wyglądać twój weksel - to już zależy od tego, co chcesz z dłużnikiem osiągnąć.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
grzegorzko
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2017, 16:12

Re: Weksel - zagranica (unia europejska)

Post autor: grzegorzko » 20 wrz 2017, 17:59

Dzekuje za odpowiedz, troche sie mi rozjasnilo. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy weksel musi wypelnic osoba wystawiajaca go czy moze wystarczy kiedy ja go wypelnie i dam do podpisania osobie wystawiajacej ? Nie chce popelnic jakiej gafy dlatego pytam. I jeszcze jedno pytanie. Miejscowosc zaplaty weksla moze byc zagraniczna czy musi to byc miejscowosc zameldowania jednego z nas w polsce ?

Dziekuje za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel - zagranica (unia europejska)

Post autor: Lech » 21 wrz 2017, 10:07

grzegorzko pisze:Czy weksel musi wypelnic osoba wystawiajaca go czy moze wystarczy kiedy ja go wypelnie i dam do podpisania osobie wystawiajacej
Teoretycznie nie ma znaczenia kto weksel wypełnił, jeśli wystawca podpisał się już pod pełną treścią. Praktycznie lepiej będzie, jeśli wystawca - jeśli coś ma być dopisywane ręcznie, a nie będzie to gotowy druk w całości wydrukowany - sam podopisywał odpowiednie klauzule, aby potem nie prowadzić jałowego sporu, że klauzule te pojawiły się już po podpisaniu weksla, i to z ręki remitenta.
Miejscowosc zaplaty weksla moze byc zagraniczna czy musi to byc miejscowosc zameldowania jednego z nas w Polsce ?
Czasem miejscowości na wekslu (wystawienia, płatności) mogą zmienić prawo, według którego będzie oceniać się weksel, i wówczas warto się zastanowić i zrobić tak, aby poprzez odpowiedni dobór miejscowości wybrać działanie prawa odpowiedniego państwa. Jednak w waszym przypadku - jeśli obydwaj macie obywatelstwo polskie - jest możliwość, aby gdziekolwiek był weksel wystawiony, i gdziekolwiek był płatny, opierał się on na polskim prawie wekslowym.

W tym przypadku należy jedynie wziąć pod uwagę, że możliwość dochodzenia roszczenia z weksla przed polskim sądem będzie możliwa tylko wtedy, jeśli zajdzie przynajmniej jeden przypadek:
- w momencie wytoczenia powództwa dłużnik wekslowy będzie mieszkał w Polsce
- miejscem płatności weksla będzie polskie miasto.



Dziekuje za odpowiedz.[/quote]
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości