Papiery wartościowe a przepisy KC o posiadaniu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Bernard
Posty: 20
Rejestracja: 14 wrz 2017, 09:54

Papiery wartościowe a przepisy KC o posiadaniu

Post autor: Bernard » 14 wrz 2017, 09:58

Dzień dobry,

zgodnie z wytyczną, zamieszczam pytanie mocno teoretyczne na forum (http://www.remitent.pl/weksel-na-okaziciela/4987) :)

Uprzejmie proszę o ewentualną korektę mojego rozumowania.

Ogólnie zasady są takie, że:

PIERWSZE PRIMO (Art. 348 KC) –> Przeniesienie posiadania następuje zwykle przez wydanie rzeczy, ale zamiast tej rzeczy można wydać dokumenty lub środki dające faktyczną władzę nad rzeczą (np. Paweł kupił od Jana BMW i dostał kluczyki do samochodu, natomiast sam samochód odbierze dopiero za tydzień).

DRUGIE PRIMO (Art. 349 KC) –> Przeniesienie posiadania może polegać na tym, że de facto nie dojdzie do wydania (ani rzeczy, ani dokumentów lub środków dających faktyczną władzę nad rzeczą), bo rzecz pozostanie u poprzedniego właściciela (np. Paweł kupił to BMW od Jana, ale chwilę później wynajął to BMW Janowi – w efekcie zmienił się właściciel, ale autem będzie jeździła wciąż ta sama osoba).

Czy dobrze myślę, że art. 921 (12) KC jest lex specialis do art. 348 i 349 KC?
Myślę tak, bo art. 921 (12) KC mówi, że „przeniesienie praw z dokumentu na okaziciela WYMAGA WYDANIA TEGO DOKUMENTU”.

Pytanie nr 1: Czy można na podstawie art. 348 KC zamiast „WYDANIA TEGO DOKUMENTU” wydać „dokumenty lub środki dające faktyczną władzę nad rzeczą”? Chyba nie, bo nie istnieje „kluczyk do weksla” (sam papier wartościowy jest „dokumentem dającym faktyczną władzę nad papierem wartościowym”!). Ergo art. 921 (12) KC to lex specialis do art. 348 KC.

Pytanie nr 2: Czy można na podstawie art. 349 KC zamiast „WYDANIA TEGO DOKUMENTU” pozostawić papier wartościowy u poprzedniego właściciela? Innymi słowy, czy jeśli będę chciał kupić od Pana papier wartościowy na okaziciela, to czy do przeniesienia praw (art. 921 (12) KC) muszę go dotknąć choć na chwilę? Czy moglibyśmy – podobnie jak Paweł i Jan – uzgodnić sprzedaż weksla (tj. Pan przestałby być właścicielem, a ja zacząłbym nim być) w taki sposób, że weksel nie ruszy się z Pańskiego portfela, bo jednocześnie umówilibyśmy się, że Pan mi go przechowa przez najbliższy rok (umowa przechowania). W takiej sytuacji nie dojdzie przecież do „WYDANIA DOKUMENTU”, więc (zgodnie z art. 921 (12) KC) nie dojdzie do „przeniesienia praw z dokumentu na okaziciela”. Wniosek z tego taki, że pomimo tego, że będzie Pan tylko przechowawcą , to i tak „prawa z dokumentu na okaziciela” będą przysługiwać Panu, a nie mnie, choć go od Pana kupiłem!

Kłaniam się,
Bernard
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Papiery wartościowe a przepisy KC o posiadaniu

Post autor: Lech » 14 wrz 2017, 11:00

Bernard pisze: Myślę tak, bo art. 921 (12) KC mówi, że „przeniesienie praw z dokumentu na okaziciela WYMAGA WYDANIA TEGO DOKUMENTU”.
Wymaga wydania, bo jeśli się z tobą umówię, że przekażesz mi prawa z weksla na okaziciela, ale weksla mi nie dasz, to prawa takiego nie nabędę.
Pytanie nr 1: Czy można na podstawie art. 348 KC zamiast „WYDANIA TEGO DOKUMENTU” wydać „dokumenty lub środki dające faktyczną władzę nad rzeczą”? Chyba nie, bo nie istnieje „kluczyk do weksla” (sam papier wartościowy jest „dokumentem dającym faktyczną władzę nad papierem wartościowym”!). Ergo art. 921 (12) KC to lex specialis do art. 348 KC.
Czemu nie - przecież nie chodzi o to, aby dotknąć weksla, tylko aby nim władać jak właściciel. I aby w razie czego mieć możliwość wzięcia weksla ze skrytki i okazania go, jak się będzie chciało dochodzić roszczenia.
Pytanie nr 2: Czy można na podstawie art. 349 KC zamiast „WYDANIA TEGO DOKUMENTU” pozostawić papier wartościowy u poprzedniego właściciela? Innymi słowy, czy jeśli będę chciał kupić od Pana papier wartościowy na okaziciela, to czy do przeniesienia praw (art. 921 (12) KC) muszę go dotknąć choć na chwilę?
Jak wyżej wspomniałem - nie uważam, aby dotknięcie było ważne. Ważnym jest, aby strony zgodnie ustaliły, że weksel został wydany/przyjęty, a dalsze jego przechowywanie odbywa się u pana X, przypadkiem u poprzedniego posiadacza. To, że poprzedni posiadacz może okazać się nieuczciwy i dojść zapłaty na swój rachunek to już jest sprawa między tobą, a nim.
Czy moglibyśmy – podobnie jak Paweł i Jan – uzgodnić sprzedaż weksla (tj. Pan przestałby być właścicielem, a ja zacząłbym nim być) w taki sposób, że weksel nie ruszy się z Pańskiego portfela, bo jednocześnie umówilibyśmy się, że Pan mi go przechowa przez najbliższy rok (umowa przechowania). W takiej sytuacji nie dojdzie przecież do „WYDANIA DOKUMENTU”
Ależ doszło do wydania - do miejsca skrytki wynajmowanej przez nabywcę :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości