Papiery wartościowe a przepisy KC o posiadaniu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami

Papiery wartościowe a przepisy KC o posiadaniu

Postprzez Bernard » 14 Wrz 2017, 09:58

Dzień dobry,

zgodnie z wytyczną, zamieszczam pytanie mocno teoretyczne na forum (http://www.remitent.pl/weksel-na-okaziciela/4987) :)

Uprzejmie proszę o ewentualną korektę mojego rozumowania.

Ogólnie zasady są takie, że:

PIERWSZE PRIMO (Art. 348 KC) –> Przeniesienie posiadania następuje zwykle przez wydanie rzeczy, ale zamiast tej rzeczy można wydać dokumenty lub środki dające faktyczną władzę nad rzeczą (np. Paweł kupił od Jana BMW i dostał kluczyki do samochodu, natomiast sam samochód odbierze dopiero za tydzień).

DRUGIE PRIMO (Art. 349 KC) –> Przeniesienie posiadania może polegać na tym, że de facto nie dojdzie do wydania (ani rzeczy, ani dokumentów lub środków dających faktyczną władzę nad rzeczą), bo rzecz pozostanie u poprzedniego właściciela (np. Paweł kupił to BMW od Jana, ale chwilę później wynajął to BMW Janowi – w efekcie zmienił się właściciel, ale autem będzie jeździła wciąż ta sama osoba).

Czy dobrze myślę, że art. 921 (12) KC jest lex specialis do art. 348 i 349 KC?
Myślę tak, bo art. 921 (12) KC mówi, że „przeniesienie praw z dokumentu na okaziciela WYMAGA WYDANIA TEGO DOKUMENTU”.

Pytanie nr 1: Czy można na podstawie art. 348 KC zamiast „WYDANIA TEGO DOKUMENTU” wydać „dokumenty lub środki dające faktyczną władzę nad rzeczą”? Chyba nie, bo nie istnieje „kluczyk do weksla” (sam papier wartościowy jest „dokumentem dającym faktyczną władzę nad papierem wartościowym”!). Ergo art. 921 (12) KC to lex specialis do art. 348 KC.

Pytanie nr 2: Czy można na podstawie art. 349 KC zamiast „WYDANIA TEGO DOKUMENTU” pozostawić papier wartościowy u poprzedniego właściciela? Innymi słowy, czy jeśli będę chciał kupić od Pana papier wartościowy na okaziciela, to czy do przeniesienia praw (art. 921 (12) KC) muszę go dotknąć choć na chwilę? Czy moglibyśmy – podobnie jak Paweł i Jan – uzgodnić sprzedaż weksla (tj. Pan przestałby być właścicielem, a ja zacząłbym nim być) w taki sposób, że weksel nie ruszy się z Pańskiego portfela, bo jednocześnie umówilibyśmy się, że Pan mi go przechowa przez najbliższy rok (umowa przechowania). W takiej sytuacji nie dojdzie przecież do „WYDANIA DOKUMENTU”, więc (zgodnie z art. 921 (12) KC) nie dojdzie do „przeniesienia praw z dokumentu na okaziciela”. Wniosek z tego taki, że pomimo tego, że będzie Pan tylko przechowawcą , to i tak „prawa z dokumentu na okaziciela” będą przysługiwać Panu, a nie mnie, choć go od Pana kupiłem!

Kłaniam się,
Bernard
Bernard
 
Posty: 1
Rejestracja: 14 Wrz 2017, 09:54

Re: Papiery wartościowe a przepisy KC o posiadaniu

Postprzez Lech » 14 Wrz 2017, 11:00

Bernard napisał(a):Myślę tak, bo art. 921 (12) KC mówi, że „przeniesienie praw z dokumentu na okaziciela WYMAGA WYDANIA TEGO DOKUMENTU”.

Wymaga wydania, bo jeśli się z tobą umówię, że przekażesz mi prawa z weksla na okaziciela, ale weksla mi nie dasz, to prawa takiego nie nabędę.

Pytanie nr 1: Czy można na podstawie art. 348 KC zamiast „WYDANIA TEGO DOKUMENTU” wydać „dokumenty lub środki dające faktyczną władzę nad rzeczą”? Chyba nie, bo nie istnieje „kluczyk do weksla” (sam papier wartościowy jest „dokumentem dającym faktyczną władzę nad papierem wartościowym”!). Ergo art. 921 (12) KC to lex specialis do art. 348 KC.

Czemu nie - przecież nie chodzi o to, aby dotknąć weksla, tylko aby nim władać jak właściciel. I aby w razie czego mieć możliwość wzięcia weksla ze skrytki i okazania go, jak się będzie chciało dochodzić roszczenia.

Pytanie nr 2: Czy można na podstawie art. 349 KC zamiast „WYDANIA TEGO DOKUMENTU” pozostawić papier wartościowy u poprzedniego właściciela? Innymi słowy, czy jeśli będę chciał kupić od Pana papier wartościowy na okaziciela, to czy do przeniesienia praw (art. 921 (12) KC) muszę go dotknąć choć na chwilę?

Jak wyżej wspomniałem - nie uważam, aby dotknięcie było ważne. Ważnym jest, aby strony zgodnie ustaliły, że weksel został wydany/przyjęty, a dalsze jego przechowywanie odbywa się u pana X, przypadkiem u poprzedniego posiadacza. To, że poprzedni posiadacz może okazać się nieuczciwy i dojść zapłaty na swój rachunek to już jest sprawa między tobą, a nim.

Czy moglibyśmy – podobnie jak Paweł i Jan – uzgodnić sprzedaż weksla (tj. Pan przestałby być właścicielem, a ja zacząłbym nim być) w taki sposób, że weksel nie ruszy się z Pańskiego portfela, bo jednocześnie umówilibyśmy się, że Pan mi go przechowa przez najbliższy rok (umowa przechowania). W takiej sytuacji nie dojdzie przecież do „WYDANIA DOKUMENTU”

Ależ doszło do wydania - do miejsca skrytki wynajmowanej przez nabywcę :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych - kancelaria (małpa) kpwig.pl
Galeria weksli
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
 
Posty: 4791
Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:09
Miejscowość: Warszawa


Wróć do Tylko o wekslach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości