Strona 1 z 1

Poprawność wypełnionego weksla

: 08 wrz 2017, 13:11
autor: Janek
Witam, poniżej zamieszczam wypełniony weksel, prosiłbym o merytoryczne sprawdzenie oraz ewentualne sugestie. Mam również 2 pytania odnośnie tego tematu, za odpowiedzi na nie również z góry dziękuję :)

1. Czy format daty może zostać taki jaki jest ? A może lepiej będzie wpisać 01.stycznia 2017 zamiast 01.01.2017 gdzie jedynie możemy się domyśleć która liczba jest miesiącem a która dniem
2. Tam gdzie jest znak zapytania nie wiem co wpisać

Re: Poprawność wypełnionego weksla

: 08 wrz 2017, 13:53
autor: Lech
1. Format daty może pozostać taki jaki jest. Wątpliwości nie ma - w Polsce nie stosuje się amerykańskiego zapisu dat miesiąc/dzień/rok.

2. Nic nie trzeba wpisywać.

Poza tym weksel jest w porządku.

Re: Poprawność wypełnionego weksla

: 15 wrz 2017, 12:20
autor: BeataSz
czy za prawidłowe należy uznać wpisanie na wekslu nowej nazwy spółki jezeli data wystawienia i płatności jest z dnia kiedy spółka istniała pod starą nazwą?
weksel in blanco z formuła ale nie na jej zlecenie zabezpieczenie umowy pożyczki niestety bez deklaracji wekslowej
Data wystawienia i zapłaty oraz reminent i kwota wypisane przez wierzyciela

Re: Poprawność wypełnionego weksla

: 15 wrz 2017, 13:00
autor: Lech
Według mnie taki weksel nie inkorporuje prawidłowo wierzytelności dla takiego wierzyciela, aczkolwiek zrozumienie tej idei przez sąd może być trudne - aktualnie prowadzimy dokładnie taką sprawę w apelacji, po przegranym dla nas wyroku I instancji - sąd nie potrafi zrozumieć, że wystawienie weksla na rzecz spółki X, wręczenie go spółce Y, gdzie następnie już po wręczeniu weksla spółka Y zmienia nazwę na X, to nie jest analogiczna sytuacja, kiedy weksel na rzecz X wręczamy spółce X, która potem zmienia nazwę na Y, i będąc Y ma nadal prawo do weksla wystawionego na rzecz X.

Re: Poprawność wypełnionego weksla

: 25 lut 2018, 18:18
autor: Adam2
To i ja tutaj zadam pytanie o poprawność weksla, żeby nie zakładać tylko po to nowego wątku :)

Ostatnio spotkałem się z wekslem, który wydał mi się nietypowy i z grubsza jeśli chodzi o treść i jej układ wyglądał jak w załączniku.

Czy jest to przykład prawidłowego weksla? Miejsce i data wystawienia na dole zamiast na górze w porównaniu do większości spotykanych weksli. Niby zawiera wszystko co potrzebne wg art. 101 i 102, ale wydaje się być jakiś taki skąpy, przez co budzi we mnie wątpliwości.

Mam też drugie pytanie czy stopka pod podpisem, w której jest imię, nazwisko i pesel w jakikolwiek sposób mogą pomóc w ewentualnym dochodzeniu wierzytelności drogą sądową? A jeśli tak to nie powinny te dane być obok podpisu jak na obrazku niżej zamiast pod nim?

Re: Poprawność wypełnionego weksla

: 25 lut 2018, 18:34
autor: Lech
Weksel jest poprawny.
Stopka informacyjna to tylko informacja dla posiadacza weksla odnośnie danych wystawcy - aby przy przedstawianiu weksla do zapłaty lub przy pisaniu pozwu było wiadomo do kogo kierować roszczenie. Stopka nie jest dowodem, że weksel wystawił Jan Nowak, ponieważ takim dowodem jest własnoręczny podpis Jana Nowaka.