Poprawność wypełnionego weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Janek
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2017, 13:03

Poprawność wypełnionego weksla

Post autor: Janek » 08 wrz 2017, 13:11

Witam, poniżej zamieszczam wypełniony weksel, prosiłbym o merytoryczne sprawdzenie oraz ewentualne sugestie. Mam również 2 pytania odnośnie tego tematu, za odpowiedzi na nie również z góry dziękuję :)

1. Czy format daty może zostać taki jaki jest ? A może lepiej będzie wpisać 01.stycznia 2017 zamiast 01.01.2017 gdzie jedynie możemy się domyśleć która liczba jest miesiącem a która dniem
2. Tam gdzie jest znak zapytania nie wiem co wpisać
Załączniki
20170908_140014.jpg
20170908_140014.jpg (266.9 KiB) Przejrzano 8577 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poprawność wypełnionego weksla

Post autor: Lech » 08 wrz 2017, 13:53

1. Format daty może pozostać taki jaki jest. Wątpliwości nie ma - w Polsce nie stosuje się amerykańskiego zapisu dat miesiąc/dzień/rok.

2. Nic nie trzeba wpisywać.

Poza tym weksel jest w porządku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
BeataSz
Posty: 1
Rejestracja: 15 wrz 2017, 12:12

Re: Poprawność wypełnionego weksla

Post autor: BeataSz » 15 wrz 2017, 12:20

czy za prawidłowe należy uznać wpisanie na wekslu nowej nazwy spółki jezeli data wystawienia i płatności jest z dnia kiedy spółka istniała pod starą nazwą?
weksel in blanco z formuła ale nie na jej zlecenie zabezpieczenie umowy pożyczki niestety bez deklaracji wekslowej
Data wystawienia i zapłaty oraz reminent i kwota wypisane przez wierzyciela
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poprawność wypełnionego weksla

Post autor: Lech » 15 wrz 2017, 13:00

Według mnie taki weksel nie inkorporuje prawidłowo wierzytelności dla takiego wierzyciela, aczkolwiek zrozumienie tej idei przez sąd może być trudne - aktualnie prowadzimy dokładnie taką sprawę w apelacji, po przegranym dla nas wyroku I instancji - sąd nie potrafi zrozumieć, że wystawienie weksla na rzecz spółki X, wręczenie go spółce Y, gdzie następnie już po wręczeniu weksla spółka Y zmienia nazwę na X, to nie jest analogiczna sytuacja, kiedy weksel na rzecz X wręczamy spółce X, która potem zmienia nazwę na Y, i będąc Y ma nadal prawo do weksla wystawionego na rzecz X.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Adam2
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2018, 10:43

Re: Poprawność wypełnionego weksla

Post autor: Adam2 » 25 lut 2018, 18:18

To i ja tutaj zadam pytanie o poprawność weksla, żeby nie zakładać tylko po to nowego wątku :)

Ostatnio spotkałem się z wekslem, który wydał mi się nietypowy i z grubsza jeśli chodzi o treść i jej układ wyglądał jak w załączniku.

Czy jest to przykład prawidłowego weksla? Miejsce i data wystawienia na dole zamiast na górze w porównaniu do większości spotykanych weksli. Niby zawiera wszystko co potrzebne wg art. 101 i 102, ale wydaje się być jakiś taki skąpy, przez co budzi we mnie wątpliwości.

Mam też drugie pytanie czy stopka pod podpisem, w której jest imię, nazwisko i pesel w jakikolwiek sposób mogą pomóc w ewentualnym dochodzeniu wierzytelności drogą sądową? A jeśli tak to nie powinny te dane być obok podpisu jak na obrazku niżej zamiast pod nim?
Załączniki
weksll.jpg
weksll.jpg (130.37 KiB) Przejrzano 8353 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poprawność wypełnionego weksla

Post autor: Lech » 25 lut 2018, 18:34

Weksel jest poprawny.
Stopka informacyjna to tylko informacja dla posiadacza weksla odnośnie danych wystawcy - aby przy przedstawianiu weksla do zapłaty lub przy pisaniu pozwu było wiadomo do kogo kierować roszczenie. Stopka nie jest dowodem, że weksel wystawił Jan Nowak, ponieważ takim dowodem jest własnoręczny podpis Jana Nowaka.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości