postepowanie z wekslem in blanco krok po kroku

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
traveler13
Posty: 4
Rejestracja: 03 sie 2011, 08:12

postepowanie z wekslem in blanco krok po kroku

Post autor: traveler13 » 03 sie 2011, 08:32

witam,
bardzo cenne forum! uklony dla admina Pana Lecha!
nie znalazlem jednak nigdzie instrukcji krok po kroku jak postepowac z wekslem in blanco od osoby fizycznej.
moja sytuacja wyglada nastepujaco: pozyczylem osobie fizycznej (kwoty dla uproszczenia) 100.000 zl. na krotki termin. pod umowe pozyczki wystawione zostaly weksle in blanco oraz podpisana zostala deklaracja wekslowa. termin minal a pozyczkobiorca unika kontaktu grajac na zwloke.
prosze o informacje jak mam postepowac? moje pytanie dotycza krokow ktore powinienem podjac - wniosek o wydanie nakazu weksla do sadu rejonowego (jaki sad? w umowie okreslilismy ze "wszelkie spory" bedzie rozstrzygal sa w Warszawie, czy dowolny SR w warszawie - miejsca zamieszkania pozyczajacego i pozyczkobiorcy sa poza Warszawa), czy w tym momencie jest oplata 2% wartosci weksla?
czy po zlozeniu weksla czekam az sad wyda nakaz i to sad wysyla nakaz do pozyczkobiorcy czy ja go moge odebrac i dostarczyc osobiscie?
czy cala procedure powinienem zaczac od wypelnienia weksli in blanco i zlozenia w sadzie? czy do wniosku zalaczam weksle/weksel in blanco (wypelniony/niewypelniony?)

duzo pytan, bede bardzo wdzieczny za pomoc!

jeszcze jedna kwestia, pozyczkobiorca nie zaplacil 2% pcc po podpisaniu umowy, wyczytalem ze jesli idzie egzekucja to musi zaplacic 20%, to moze go zmotywowac do szybkiego oddania pieniedzy (niechec do placenia pcc), czy taki wniosek o wydanie nakazu mozna wycofac jesli dluznik przed wydaniem nakazu zaplaci? czy otrzymam zwrot wplaconej kwoty do sadu?

pozdrwiam,
T
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: postepowanie z wekslem in blanco krok po kroku

Post autor: Lech » 03 sie 2011, 09:17

traveler13 pisze: bardzo cenne forum! uklony dla admina Pana Lecha!
Dziękuję i witam nowego użytkownika forum :)
traveler13 pisze: moje pytanie dotycza krokow ktore powinienem podjac - wniosek o wydanie nakazu weksla do sadu rejonowego
Przede wszystkim powinieneś wypełnić weksel, tak aby z weksla in blanco stał się poprawnym wekslem zupełnym. Czyli wpisać termin płatności weksla. Jak nadejdzie termin, powinieneś przedstawić weksel do zapłaty wystawcy. Dopiero jak nie zapłaci, możesz kierować sprawę do sądu.

To w teorii.

W praktyce możesz wypełnić weksel z datą płatności przzedwczorajszą i od razu iść do sądu, ponieważ sąd nie będzie badał, czy weksel został przedstawiony do zapłaty, a dłużnik na 99,9% nie będzie podnosił takiego zarzutu w sądzie. Takie zachowanie wierzyciela nie będzie jednak de lege artis, czyli zgodnie ze wszystkimi "zasadami sztuki" :)
traveler13 pisze: (jaki sad? w umowie okreslilismy ze "wszelkie spory" bedzie rozstrzygal sa w Warszawie, czy dowolny SR w warszawie - miejsca zamieszkania pozyczajacego i pozyczkobiorcy sa poza Warszawa),
Standardowo pozew z weksla wytacza się:
- wg miejsca zamieszkania pozwanego
lub
- wg miejsca płatności weksla

Dopuszczalne jest umówienie się na zupełnie inny sąd, ale wówczas do sądu oprócz weksla powinieneś też dać umowę pożyczki. Na Twoim miejscu jednak pozywałbym tylko z samego weksla przed sądem właściwym albo dla miejsca zamieszkania wystawcy, albo miejsca płatności weksla.
traveler13 pisze: czy w tym momencie jest oplata 2% wartosci weksla?
Opłata sądowa od pozwu w postępowaniu nakazowym wynosi 1,25% (nie mniej niż 30zł)
traveler13 pisze: czy po zlozeniu weksla czekam az sad wyda nakaz i to sad wysyla nakaz do pozyczkobiorcy czy ja go moge odebrac i dostarczyc osobiscie?
Tylko sąd doręcza nakaz zapłaty.
traveler13 pisze: czy cala procedure powinienem zaczac od wypelnienia weksli in blanco i zlozenia w sadzie? czy do wniosku zalaczam weksle/weksel in blanco (wypelniony/niewypelniony?)
Tylko wypełniony weksel. W oryginale do oryginału pozwu i w kopiach do odpisu dla pozwanego.

traveler13 pisze: jeszcze jedna kwestia, pozyczkobiorca nie zaplacil 2% pcc po podpisaniu umowy, wyczytalem ze jesli idzie egzekucja to musi zaplacic 20%, to moze go zmotywowac do szybkiego oddania pieniedzy (niechec do placenia pcc), czy taki wniosek o wydanie nakazu mozna wycofac jesli dluznik przed wydaniem nakazu zaplaci? czy otrzymam zwrot wplaconej kwoty do sadu?
Z tymi 20% nie słyszałem.

Pozew można cofnąć, jeśli cofnie się pozew przed wydaniem nakazu, to opłata sądowa jest zwracana.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
traveler13
Posty: 4
Rejestracja: 03 sie 2011, 08:12

Re: postepowanie z wekslem in blanco krok po kroku

Post autor: traveler13 » 03 sie 2011, 10:13

wielkie dzieki za konkretna odpowiedz. nie spodziewalem sie takiej szybkosci dzialania!
bardzo prosilbym o doszczegolowienie:
1. skladam wypelniony weksel - na razie jest tam tylko ( w porzadku wierszy, malymi literami moje komentarze)

..... DNIA....... NA (tutaj mam wpisac swoje imie i nazwisko)

..... (czy tu wpisac imie i nazwisko pozyczkobiorcy?) ZAPLACE .... (tu nie wiem dlaczego jest wolne pole i co wpisac)) ZA TEN WLASNY WEKSEL BEZ PROTESTU ...(tu tez nie wiem dlaczego puste pole i co wpisac)

NA ZLECENIE... (tu rozumiem ze moje imie i nazwisko raz jeszcze)

SUME ... (tu jak rozumiem kwote)

PLATNY (tutaj mam podpis wystawcy weksla)

rozumiem ze kwote moge wpisac z lub bez odsetek? chcialbym zaczac od kwoty podstawowej (bez odsetek), a odsetek dochodzic pozniej. wydaje sie ze moze to byc prostrze z powodow proceduralnych (sad nie musi np wyliczac odsetek, itp).

2. miejsce zlozenia - zalezy mi na zlozeniu w warszawie, gdyz tutaj pracuje i jestem najczesciej w dni tygodnia. miejsca zamieszkania moje i pozyczkobiorcy sa po przeciwnych stronach Polski. czy moge wybrac dowolny SR? wtedy do wniosku dolaczylbym umowe pozyczki i deklaracje weksolowa - w moim rozumieniu powinno to uproscic sadowi decyzje bo wszystko jest czarno na bialym!

3. jesli dolaczam oryginal weksla a mam tylko dwie sztuki, to rozumiem ze odsetek moge pozniej dochodzic tylko raz? tym razem nie chce skladac z odsetkami bo wspiane oprocentowanie jest wyzsze niz 4 x stopa lombardowa (czyli obecnie 24%) i sad moglby uznac ze jest za wysokie i przedluzac procedure.

olbrzymie dzieki za pomoc
pozdrawiam
T
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: postepowanie z wekslem in blanco krok po kroku

Post autor: Lech » 03 sie 2011, 10:40

traveler13 pisze: 1. skladam wypelniony weksel - na razie jest tam tylko ( w porzadku wierszy, malymi literami moje komentarze)
..... DNIA....... NA (tutaj mam wpisac swoje imie i nazwisko)
..... (czy tu wpisac imie i nazwisko pozyczkobiorcy?) ZAPLACE .... (tu nie wiem dlaczego jest wolne pole i co wpisac)) ZA TEN WLASNY WEKSEL BEZ PROTESTU ...(tu tez nie wiem dlaczego puste pole i co wpisac)
NA ZLECENIE... (tu rozumiem ze moje imie i nazwisko raz jeszcze)
SUME ... (tu jak rozumiem kwote)
PLATNY (tutaj mam podpis wystawcy weksla)
Jest:

... ... Dnia ... ... Na ...
.. ... ... zapłacę ... ... .. za ten własny weksel bez protestu ... ...
na zlecenie ... ... ..
sumę ... ... ...
płatny ...

Można wypełnić:

Warszawa, dnia 10 stycznia 2010r. Na 5000zł.
Dnia 15 sierpnia 2011r. zapłacę za ten własny weksel bez protestu
na zlecenie Jana Travelerskiego
sumę pięć tysięcy zł (5000zł)
Płatny w Suchym Gaju
traveler13 pisze: rozumiem ze kwote moge wpisac z lub bez odsetek? chcialbym zaczac od kwoty podstawowej (bez odsetek), a odsetek dochodzic pozniej. wydaje sie ze moze to byc prostrze z powodow proceduralnych (sad nie musi np wyliczac odsetek, itp).
Sąd nic nie będzie wyliczał, odsetki możesz sam obliczyć i doliczyć do sumy weksla (jeśli jest to zgodne z zawartą z dłużnikiem umową, choćby ustną).
traveler13 pisze: 2. miejsce zlozenia - zalezy mi na zlozeniu w warszawie, gdyz tutaj pracuje i jestem najczesciej w dni tygodnia. miejsca zamieszkania moje i pozyczkobiorcy sa po przeciwnych stronach Polski. czy moge wybrac dowolny SR? wtedy do wniosku dolaczylbym umowe pozyczki i deklaracje weksolowa - w moim rozumieniu powinno to uproscic sadowi decyzje bo wszystko jest czarno na bialym!
Możesz zatem wybrać warszawski sąd na podstawie art. 46 kpc.
traveler13 pisze: 3. jesli dolaczam oryginal weksla a mam tylko dwie sztuki, to rozumiem ze odsetek moge pozniej dochodzic tylko raz? tym razem nie chce skladac z odsetkami bo wspiane oprocentowanie jest wyzsze niz 4 x stopa lombardowa (czyli obecnie 24%) i sad moglby uznac ze jest za wysokie i przedluzac procedure.
Mając dwa weksle możesz dochodzić tylko dwóch roszczeń o takiej wysokości, na jaką sumę wypełnisz same weksle.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
traveler13
Posty: 4
Rejestracja: 03 sie 2011, 08:12

Re: postepowanie z wekslem in blanco krok po kroku

Post autor: traveler13 » 04 sie 2011, 10:43

jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc, weksel dzisiaj skladam. wybralem miejsce zgodnie z umowa pozyczki czyli Warszawe. czy moge wybrac dowolny sad rejonowy? (w Warszawie jest kilka...).
w kwestii wypelnienia weksla, czy data wystawienia ma znaczenie? czy moze byc data wystawienia 1 sierpnia i data platnosci 3 sierpnia? czyli jesli nie zaplacone to moge skadac? czy moze byc tak jak ponizej:

Warszawa, dnia1 sieprnia 2011r. Na 5000zł.
Dnia 3 sierpnia 2011r. zapłacę za ten własny weksel bez protestu
na zlecenie Jana Travelerskiego
sumę pięć tysięcy zł (5000zł)
Płatny w Warszawie

czy sa gotowe druki do zlozenia "pozwu w trybie nakazowym z weksla"? czy oplate uiszcza sie na miejscu w kasie? jakie dane wierzyciela musze miec zeby zlozyc wniosek?
czy faktycznie nie musze dolaczac umowy pozyczki i deklaracji wekslowej? (rozumiem ze jak wybieram inny sad to musze, bo tam jest wskazana warszawa jako miejsca rozstrzygania sporow)

pozdrawiam,
T
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: postepowanie z wekslem in blanco krok po kroku

Post autor: Lech » 04 sie 2011, 10:55

traveler13 pisze:jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc, weksel dzisiaj skladam. wybralem miejsce zgodnie z umowa pozyczki czyli Warszawe. czy moge wybrac dowolny sad rejonowy? (w Warszawie jest kilka...).
To zależy gdzie w Warszawie się umawialiście na zapłatę. Jeśli przy Rotundzie, to pewnie będzie to sąd dla Warszawy-Śródmieścia :)
traveler13 pisze: w kwestii wypelnienia weksla, czy data wystawienia ma znaczenie? czy moze byc data wystawienia 1 sierpnia i data platnosci 3 sierpnia? czyli jesli nie zaplacone to moge skadac? czy moze byc tak jak ponizej:
Wpisz datę wystawienia taką, w jakiej weksel został wręczony. Skąd miałbyś mieć pewność, że na przykład 1 sierpnia 2011r. wystawca nie jest ubezwłasnowolniony? :)

traveler13 pisze: Warszawa, dnia1 sieprnia 2011r. Na 5000zł.
Dnia 3 sierpnia 2011r. zapłacę za ten własny weksel bez protestu
na zlecenie Jana Travelerskiego
sumę pięć tysięcy zł (5000zł)
Płatny w Warszawie
Zasadniczo poprawnie.
traveler13 pisze: czy sa gotowe druki do zlozenia "pozwu w trybie nakazowym z weksla"? czy oplate uiszcza sie na miejscu w kasie? jakie dane wierzyciela musze miec zeby zlozyc wniosek?
Jeśli suma weksla nie przekracza 10 000zł, to skorzystaj z formularza urzędowego pozwu. Opłatę można uiścić na miejscu znakami opłaty sądowej do sumy 1500zł. Powyżej - przelewem na konto sądu. Wierzyciel to Ty - w pozwie podajesz swoje imię, nazwisko i adres.
traveler13 pisze: czy faktycznie nie musze dolaczac umowy pozyczki i deklaracji wekslowej? (rozumiem ze jak wybieram inny sad to musze, bo tam jest wskazana warszawa jako miejsca rozstrzygania sporow)
To sprawa na dłuższą pogaduchę już. Zdecyduj się, czy sąd wybierasz wg miejsca płatności weksla, czy wg umownego zapisu. To, czy oprócz weksla coś jeszcze dołączasz do pozwu, to też Twój wybór, mogę tylko powiedzieć, że sam poprawnie wypełniony weksel jest wystarczającym dowodem istnienia zobowiązania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
traveler13
Posty: 4
Rejestracja: 03 sie 2011, 08:12

Re: postepowanie z wekslem in blanco krok po kroku

Post autor: traveler13 » 04 sie 2011, 11:04

z miejscem - ok, zalozmy ze umowilismy sie przy Rotundzie ;)

suma weksla przekracza 10 tys. czy wtedy obowiazuje jakies specjalne wnioski?

T
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: postepowanie z wekslem in blanco krok po kroku

Post autor: Lech » 04 sie 2011, 11:09

Nie, piszesz pozew na "czystej kartce".

Zasadniczo bez różnicy w porównaniu z "normalnymi" roszczeniami, tylko poproś o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Jeśli pozew nie przekracza 75000zł, idziesz do sądu rejonowego, jeśli przekracza - do sądu okręgowego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości