Przelew bankowy - weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
obi
Posty: 2
Rejestracja: 10 sie 2017, 10:20

Przelew bankowy - weksel

Post autor: obi » 10 sie 2017, 10:31

Witam,
Mam zamiar pożyczyć pewnej osobie ok 10 tys zł do zwrotu 12 zł w określonym terminie jedna ratą.
Mamy podpisac umowę pożyczki a weksel ma być dodatkowym zabezpieczeniem.

Mieszkamy w różnych oddalonych miastach dlatego zależy mi na tym, aby zarówno przekazanie pożyczki jak i spłata odbyła się przelewem.
W umowie pożyczki można to zapisać natomiast co w przypadku weksla ?
Rozumie, że sformułowanie w stylu
"xx dnia zapłacę bez protestu za ten własny weksel kwotę 12000 na zlecenie yyyy przelewem bankowym na konto bankowe nr xxxx yyy....xxxx" ?
Jak w takim wypadku wygląda wydanie weksla

Czy weksel należy rejestrować w urzędzie skarbowym czy wystarczy tylko zapłacić odpowiedni podatek od spłaconej kwoty.

Dziękuję za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przelew bankowy - weksel

Post autor: Lech » 10 sie 2017, 12:17

Formę płatności (przelew, gotówka, potrącenie itp.). wybiera zawsze aktualny wierzyciel - nie wpisuje się jej w treść weksla.

Co do zasady również dłużnik ma płacić za wydaniem weksla - nie stosuje się zasady, że dłużnik najpierw płaci, a potem dostaje weksel, bo może się okazać, że zapłaci, a weksla nie dostanie i będzie wobec niego wysuwane żądanie zapłaty jeszcze raz.

Jako że dłużnik tutaj nie będzie spłacał weksla, tylko umowę pożyczki, trzeba po prostu napisać odpowiednią umowę wekslową i wystawić weksel o odpowiedniej treści, tak aby dłużnik po spłacie pożyczki był zabezpieczony przed ewentualnym żądaniem zapłaty z weksla.

Czy weksel należy rejestrować w urzędzie skarbowym
Nie.
czy wystarczy tylko zapłacić odpowiedni podatek od spłaconej kwoty.
Nie ma "podatku od spłaconej kwoty weksla". Co nie zmienia faktu, że opodatkowane mogą być wpływy z umów, które weksel zabezpieczał (wypłacona suma pożyczki - 2% PCC, podatek dochodowy, VAT, podatek od zysków z papierów wartościowych itp. - tu już by trzeba było ustalić w ramach podatkowej, a nie wekslowej, konsultacji prowadzonej działalności po ustaleniu co faktycznie robicie i jakie umowy zawieracie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
obi
Posty: 2
Rejestracja: 10 sie 2017, 10:20

Re: Przelew bankowy - weksel

Post autor: obi » 10 sie 2017, 14:15

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Ok czyli konto bankowe możemy conajwyżej to teoretycznie zawrzeć w umowie natomiast co do samego weksla to już dłużnik sobie wybiera jak go spłaci.
Czy pole "Weksel płatny w:" Powinno wskazywać dokładny adres (mogę podać swój)? Czy wystarczy miasto
"Brak określenia miejsca płatności i miejsca zamieszkania wystawcy – uważa się, że znajdują się w tej samej miejscowości, w której weksel wystawiono;"

Czy weksel powinien zawierać numery dowodów pesele itp ?

Jeszcze chciałbym się upewnić - skan weksla jest bezwartościowy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przelew bankowy - weksel

Post autor: Lech » 11 sie 2017, 06:28

obi pisze:Czy pole "Weksel płatny w:" Powinno wskazywać dokładny adres (mogę podać swój)? Czy wystarczy miasto
Wystarczy miasto, ale lepiej będzie, jeśli sobie strony ustalą dokładny adres, aby potem nie było tak, jak się ludziom zdarza, że potem się *mnie* pytają gdzie w tym mieście weksel ma być płatny - a skąd ja mam to wiedzieć :)
Czy weksel powinien zawierać numery dowodów pesele itp ?
Numer dowodu to w ogóle zbędna dana. Pesel może być. Nie ma takiego obowiązku, ale skoro pesel i tak będzie potrzebny przy ewentualnym pozywaniu, to niech będzie gdzieś zapisany (choć nie musi być akurat na wekslu).
Jeszcze chciałbym się upewnić - skan weksla jest bezwartościowy?
Tak, w tym znaczeniu, że do żądania zapłaty wierzyciel potrzebuje oryginał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości