Przedstawienie weksla do wykupu - wystawca na emigracji

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Emi
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2017, 08:46

Przedstawienie weksla do wykupu - wystawca na emigracji

Post autor: Emi » 28 lip 2017, 08:59

Czytam Pana teksty na blogu dot. przedstawiania weksla do wykupu (wielki szacunek za wykonywana pracę!) i jestem głupsza niż byłam. Jestem posiadaczką weksla, pożyczyłam pieniądze, był on zabezpieczeniem. Pożyczka nie została spłacona, chcę windykować z weksla. Miejsce płatności to "Kraków". Wystawca od pół roku nie odbiera ode mnie pism, poczta zwraca. Pojechałam osobiście na adres gdzie mieszkał (Kraków), ktoś mi otworzył i powiedział że z tego co wie to dłużnik jest pod Londynem. Emigracja zarobkowa. Jak ja mam w takim razie skutecznie przedstawić weksel do wykupu?

Ok - w tekstach i komentarzach pisze Pan, że sąd nie będzie badał skuteczności wezwania tylko wyda nakaz zapłaty. Pójdę do komornika może coś odzyskam. Ale jak mi dłużnik zrobi psikusa - tak jak tutaj http://orzeczenia.widzew.sr.gov.pl/cont ... -10-16_001
To niemal identyczny przykład. Sprawa ciągnąć będzie się latami
Opierając się na tym, należy stwierdzić, że wystosowane przez powoda wezwanie do wykupu weksla na adres, pod którym pozwana nie zamieszkiwała, jest z prawnego punktu widzenia zupełnie obojętne i niewykupienie przez dłużnika weksla w takiej sytuacji żadnych skutków prawnych pociągać za sobą nie może. W przedmiotowej sprawie nie wykazano, że weksel był pozwanej przedstawiony do zapłaty. Powód nie przedstawił dowodu doręczenia pozwanej pisma „wezwanie do wykupu weksla”, zaś pozwana konsekwentnie twierdziła, że pisma tego nie otrzymała, gdyż nie zamieszkiwała pod adresem na który pismo zostało skierowane. Tę ostatnią okoliczność Sąd uznał przy tym za wykazaną w dostateczny sposób, co zresztą było podstawą przyjęcia sprzeciwu pozwanej od wyroku zaocznego, jako wniesionego w terminie i uznania nieprawidłowości doręczenia korespondencji przez awizo pod adres przy ul. (...). Warto przy tym podnieść, jak słusznie wskazał pełnomocnik pozwanej, że w doktrynie i orzecznictwie sądowym, podkreśla się że dług wekslowy ma charakter odbiorczy. Dopiero wskutek przedstawienia weksla do zapłaty dłużnik dowiaduje się kto jest jego wierzycielem i dług przekształca się w oddawczy (por. wyrok SN z dnia 4 marca 2008 roku, IV CSK 457/2007). Nie można uznać za okazanie weksla poinformowanie wystawcy weksla własnego płatnego w siedzibie wierzyciela o możliwości zapoznania się z oryginałem weksla w dniu oraz miejscu jego płatności.

Z tych względów, przedmiotowe powództwo, jako przedwczesne, zasługiwało na oddalenie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do wykupu - wystawca na emigracji

Post autor: Lech » 28 lip 2017, 09:09

Emi, zwróć uwagę, że cytowany przez ciebie wyrok nie dotyczy przedstawienia weksla do zapłaty, tylko wysłania wezwania do zapłaty pocztą. Przedstawienie weksla nie polega na wysłaniu wezwania, tylko na przybyciu z oryginałem weksla do miejsca jego płatności. I tu już mogą ratować cię zasady, że przybycie z wekslem w miejsce płatności w terminie płatności i przedstawienie weksla do zapłaty, nawet jeśli nie zastano dłużnika w tym miejscu, jest skutecznym przedstawieniem weksla do zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Emi
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2017, 08:46

Re: Przedstawienie weksla do wykupu - wystawca na emigracji

Post autor: Emi » 28 lip 2017, 09:20

Racja, otwiera mi Pan oczy! A co z miejscem płatności "Kraków" jakąś notatkę sporządzić, że w tych dniach weksel był w Krakowie?

Przepraszam z tym linkiem trochę się pospieszyłam. Była apelacja. Uwzględniona. http://orzeczenia.lodz.so.gov.pl/conten ... -05-04_001
Ale nie mogę znaleźć jak to się dalej potoczyło
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do wykupu - wystawca na emigracji

Post autor: Lech » 28 lip 2017, 09:22

Notatka niepotrzebna na razie. Nie ma się co martwić na zapas. Proszę po prostu zgodnie z prawdą napisać, że weksel został przedstawiony do zapłaty w Krakowie w miejscu zamieszkania wystawcy, ten jednak go nie wykupił. I nic dalej o tym nie wspominać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Emi
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2017, 08:46

Re: Przedstawienie weksla do wykupu - wystawca na emigracji

Post autor: Emi » 28 lip 2017, 09:28

Proszę po prostu zgodnie z prawdą napisać, że weksel został przedstawiony do zapłaty w Krakowie w miejscu zamieszkania wystawcy, ten jednak go nie wykupił.
Tylko to już nie będzie zgodnie z prawdą. Ani "Kraków", ani "Kraków, ul X nr Y m Z" nie są miejscem zamieszkania. Choć oczywiście były w chwili wystawiania weksla. Wystawca jest na emigracji gdzieś w okolicy Londynu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedstawienie weksla do wykupu - wystawca na emigracji

Post autor: Lech » 28 lip 2017, 09:30

Ale adres ten był miejscem zamieszkania w momencie wystawiania weksla i wystawca zobowiązał się, że tam zapłaci za weksel. Przedstawianie weksla do zapłaty w Londynie byłoby nieprawidłowe, skoro weksel ma być płatny w Krakowie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Emi
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2017, 08:46

Re: Przedstawienie weksla do wykupu - wystawca na emigracji

Post autor: Emi » 28 lip 2017, 09:49

Rozumiem. Dziękuję. Działam. A później ewentualnie będę się martwić.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości