Weksel a upadłość konsumencka

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Piotrek60
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2017, 06:49

Weksel a upadłość konsumencka

Post autor: Piotrek60 » 28 lip 2017, 06:57

Muszę wynająć mieszkanie. Rodzina, więc "muszę". Chcę zabezpieczyć się wekslem in blanco. I mam problem. Najemca ma złożony wniosek o upadłość konsumencką. Upadłość nie jest jeszcze ogłoszona, ale w tym przypadku zapewne będzie. Co się stanie z wekslem? Zostanie "anulowany"? Która data będzie miała znaczenie - wystawienia weksla czy płatności? Oczywiście najlepiej byłoby w ogóle z niego nie musieć korzystać, ale strzeżonego...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a upadłość konsumencka

Post autor: Lech » 28 lip 2017, 07:06

Weksel nie wypełniony żadnego długu wystawcy w sobie nie zawiera, więc nie jest objęty postępowaniem upadłościowym. Wszystko zależy od tego, kiedy najemca popadnie w długi i jak to się będzie miało do jego postępowania upadłościowego (czy będzie trwało, i ty jako wierzyciel będziesz chciał zgłosić swoje wierzytelności, czy już będzie po postępowaniu, czyli długi będą powstawać "na nowe konto").
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Piotrek60
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2017, 06:49

Re: Weksel a upadłość konsumencka

Post autor: Piotrek60 » 28 lip 2017, 07:11

Wniosek o upadłość był złożony w maju. Wyrok powinien być w sierpniu lub wrześniu. Z tego co zdążyłem się zorientować (a niestety słabo znam tematykę) to po wyroku zaczyna działać syndyk. Czy mam rozumieć, że do czasu aż syndyk nie skończy działać to nie można uzupełnić daty płatności weksla, bo wtedy będzie to wierzytelność podlegająca umorzeniu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a upadłość konsumencka

Post autor: Lech » 28 lip 2017, 09:08

Musiałbym się wczytać w przepisy, nie zajmowałem się tego typu sprawą.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości