Dziwna deklaracja wekslowa

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
aron
Posty: 11
Rejestracja: 15 wrz 2016, 20:41

Dziwna deklaracja wekslowa

Post autor: aron » 27 lip 2017, 10:56

Dostałem do podpisu jako poręczyciel taką deklarację wekslową do weksla in blanco, jednak jej treść wydaje mi się co najmniej dziwna.
DEKLARACJA-WYSTAWCY_KLIENTA-SP-KA-z-KRS.jpg
DEKLARACJA-WYSTAWCY_KLIENTA-SP-KA-z-KRS.jpg (61.54 KiB) Przejrzano 8058 razy
1. Moje wątpliwości budzi przede wszystkim brak miejsca na podpis remitenta - w końcu deklaracja wekslowa jest umową, w której ja zgodzę się na warunki wypełnienia weksla niezupełnego w chwili wręczenia go remitentowi, a remitent zobowiąże się dysponować wekslem zgodnie z deklaracją.
2. Kolejna sprawa to brak miejsca na wpisanie daty podpisania deklaracji - nawet jeśli nie jest ona elementem koniecznym, to wydaje mi się, że warto ją nanieść.
3. Czy można, tak jak ww. deklaracji, zastrzec, że przedstawienie weksla do zapłaty będzie miało formę wysłania listem poleconym kserokopii weksla?
4. Zapis, że do ustalenia wysokości roszczeń remitenta będą jego własne księgi handlowe brzmi jak marny żart... jak przeformułować jego brzmienie tak, aby ustalenie wysokości roszczeń remitenta miało obiektywny charakter?
5. Czy poręczyciel weksla powinien podpisać z remitentem oddzielną deklarację wekslową, czy wystarczy, że dopisze na deklaracji zawartej pomiędzy wystawcą a remitentem "Jako poręczyciel wekslowy wyrażam zgodę na treść powyższej deklaracji."?

Weksel ma być dopiero wystawiony i nie dostałem do wglądu projektu jego treści - zakładam jednak, że będzie to standardowy "goły" weksel, jaki stosują instytucje finansowe: "... dnia ... . ... zapłacę ... za ten ... weksel sumę ... . Płatny ... ."
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dziwna deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 27 lip 2017, 12:38

aron pisze:1. Moje wątpliwości budzi przede wszystkim brak miejsca na podpis remitenta - w końcu deklaracja wekslowa jest umową, w której ja zgodzę się na warunki wypełnienia weksla niezupełnego w chwili wręczenia go remitentowi, a remitent zobowiąże się dysponować wekslem zgodnie z deklaracją.
Może to utrudnić wykazanie w przyszłości, że do tego weksla została zawarta właśnie taka umowa.
2. Kolejna sprawa to brak miejsca na wpisanie daty podpisania deklaracji - nawet jeśli nie jest ona elementem koniecznym, to wydaje mi się, że warto ją nanieść.
Datę można dopisać przy swoim podpisie.
3. Czy można, tak jak ww. deklaracji, zastrzec, że przedstawienie weksla do zapłaty będzie miało formę wysłania listem poleconym kserokopii weksla?
Nie, ponieważ wysłanie kserokopii listem nie spełnia warunków przedstawienia weksla do zapłaty.
4. Zapis, że do ustalenia wysokości roszczeń remitenta będą jego własne księgi handlowe brzmi jak marny żart... jak przeformułować jego brzmienie tak, aby ustalenie wysokości roszczeń remitenta miało obiektywny charakter?
Teoretycznie zapis taki może zostać - i tak na dłużniku wekslowym będzie spoczywał obowiązek wykazania, że zadłużenie jest niższe. Nie wiem z czego to zadłużenie będzie wynikać, więc nie wiem jakie dokumenty dłużnik powinien zbierać, aby potem wykazać inną niż wskazaną w wekslu wysokość swojego zadłużenia.
5. Czy poręczyciel weksla powinien podpisać z remitentem oddzielną deklarację wekslową, czy wystarczy, że dopisze na deklaracji zawartej pomiędzy wystawcą a remitentem "Jako poręczyciel wekslowy wyrażam zgodę na treść powyższej deklaracji."?
Zachęcam do skonstruowania umowy, ponieważ opierając się tylko na wekslu, może dojść do sytuacji, że poręczyciel spłaci weksel, a roszczenie regresowe wobec wystawcy będzie już przedawnione (przedawnienie wynosi bowiem 3 lata od daty płatności wskazanej na wekslu). Nadto proszę przemyśleć, czy wysokość poręczenia na wekslu nie powinna być kwotowo ograniczona.
Weksel ma być dopiero wystawiony i nie dostałem do wglądu projektu jego treści - zakładam jednak, że będzie to standardowy "goły" weksel, jaki stosują instytucje finansowe: "... dnia ... . ... zapłacę ... za ten ... weksel sumę ... . Płatny ... ."
I "na zlecenie"?
Nie polecam podpisywania takiego weksla bez względu na treść umowy wekslowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
aron
Posty: 11
Rejestracja: 15 wrz 2016, 20:41

Re: Dziwna deklaracja wekslowa

Post autor: aron » 27 lip 2017, 19:37

Panie Lechu, dziękuję za odpowiedzi.

Przyznam się jednak, że nie do końca zrozumiałem Pana poniższe stwierdzenie:
Lech pisze:Zachęcam do skonstruowania umowy, ponieważ opierając się tylko na wekslu, może dojść do sytuacji, że poręczyciel spłaci weksel, a roszczenie regresowe wobec wystawcy będzie już przedawnione (przedawnienie wynosi bowiem 3 lata od daty płatności wskazanej na wekslu)
Załóżmy w takim razie, że remitent uzupełni weksel opatrując go datą płatności 1 stycznia 2018 roku. W dniu 31 grudnia 2020 roku przedstawi mi weksel do zapłaty, a ja zapłacę. Jeśli następnie w dniu 2 stycznia 2021 roku zażądam od wystawcy weksla zapłaty całkowitej zapłaconej przeze mnie sumy , moje roszczenie wobec wystawcy będzie już przedawnione?
Lech pisze:I "na zlecenie"?
Tak, zapewne weksel będzie płatny na zlecenie: "... dnia ... . ... zapłacę ... za ten ... weksel na zlecenie ... sumę ... . Płatny ... ." Niestety, jak Pan dobrze wie, taka jest praktyka wśród wszelkiego rodzaju instytucji finansowej. Wiele z nich nie chce nawet słyszeć o zmianie treści samego weksla, a prawnicy z kancelarii obsługujących te instytucje twierdzą, że wszelkie zmiany są niedopuszczalne.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2017, 19:43 przez aron, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dziwna deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 27 lip 2017, 19:43

aron pisze:Załóżmy w takim razie, że remitent uzupełni weksel opatrując go datą płatności 1 stycznia 2018 roku. W dniu 31 grudnia 2020 roku przedstawi mi weksel do zapłaty, a ja zapłacę. Jeśli następnie w dniu 2 stycznia 2021 roku zażądam od wystawcy weksla zapłaty całkowitej zapłaconej przeze mnie sumy , moje roszczenie wobec wystawcy będzie już przedawnione?
Tak.

Do przedawnienia dojdzie też, jeśli wierzyciel pozwie cię (nawet łącznie z pozwaniem wystawcy) o roszczenie z weksla, ty z nim będziesz toczył kilkuletni spór sądowy, w końcu przegrasz, będziesz musiał płacić, a do wystawcy regresu już nie będziesz miał z uwagi na przedawnienie.

Podobny (analogiczny) "problem" (bo jest to jakiś błąd prawny) może też występować w przypadku poręczenia cywilnego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
aron
Posty: 11
Rejestracja: 15 wrz 2016, 20:41

Re: Dziwna deklaracja wekslowa

Post autor: aron » 27 lip 2017, 19:54

A w jaki sposób ograniczyć takie ryzyko?

Sporządzić deklarację wekslową (pod którą podpisze się awalista oraz remitent), w której zastrzeżone zostanie, że remitent będzie mógł dochodzić sumy wekslowej od poręczającego dopiero po przedstawieniu weksla wystawcy i bezskutecznym zażądaniu zapłaty?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dziwna deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 28 lip 2017, 06:22

Jeszcze żaden klient nie zgłosił się do mnie po kompleksowe rozważenie tego tematu, więc nie mam tego dogłębnie przemyślanego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości