Problem w wekslem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Qiudo
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2017, 16:56

Problem w wekslem

Post autor: Qiudo » 27 cze 2017, 17:02

Witam
Mianowicie podpisałem weksel In Blanco przy wynajmie kawalerki, informacje o wekslu wraz z deklaracją były zawarte w umowie najmu.
Czynsz plus rachunki płaciłem normalnie, ale w obawie przed egzekucją weksla poprosiłem właściciela aby usunął wzmiankę o nim w umowie, tak też zrobił, skreślił podpunkt odnośnie weksla, podał datę i złożył podpis.
Chciałem aby mi go zwrócił, ale coś tam się wymigiwał że mu się gdzieś zapodział, a ja uznałem że usunięcie informacji o wekslu z umowy wystarczy.
I teraz moje pytania, czy właściciel może jakoś wyegzekwować ten weksel? Rachunki płacę normalnie, kawalerka jest w stanie nienaruszonym i taka też zostanie mu zwrócona pod koniec września kiedy to umowa najmu się kończy.
Mam się czego obawiać czy zignorować sprawę? Nie orientuję się dobrze w prawie wekslowym, i czy wykreślając wzmiankę o wekslu a tym samym coś co można było nazwać deklaracją podpisałem na siebie wyrok w razie gdyby najemca okazał się nieuczciwy i teraz będzie mógł spać tam wyimaginowaną kwotę?
Weksel był najprostszy, jak ze wzoru, podpisałem go ale nie złożyłem daty. Nie było też na nim informacji o deklaracji która była w umowie i została z niej przekreślona.
Czy teraz np może on wpisac zgodnie z prawem jakąs wyimaginowaną kwotę którą będę musiał zapłacić oraz czy też jest możliwość żeby się ewentualnie jakoś bronić?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem w wekslem

Post autor: Lech » 28 cze 2017, 06:45

Co właściciel może można porównać do przechodzenia na czerwonym świetle. "Nie wolno, ale można".

Czyli właścicielowi nie wolno wypełnić weksla, jeśli umówiliście się, że nie będzie on zabezpieczał roszczeń z umowy najmu. Ale może to zrobić fizycznie - wypełnić, zażądać zapłaty, albo komuś sprzedać.

Samo usunięcie wzmianki w umowie o wekslu nie oznacza, że nie umawialiście się na możliwość jego wykorzystania. Ustalenia takie mogły być przecież poczynione ustnie, i ich dowodem jest przede wszystkim to, że weksel mu wręczyłeś, czyli zgadzałeś się na jego wykorzystanie.

Zatem jeśli chcesz mieć pewność, że nikt twojego puszczonego w obieg pieniądza nie wykorzysta, powinieneś zażądać jego zwrotu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Qiudo
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2017, 16:56

Re: Problem w wekslem

Post autor: Qiudo » 28 cze 2017, 07:11

Dziękuję za odpowiedź, zażądałem zwrotu weksla już jakiś czas temu, zarzekał się że zwróci ale faktycznego skutku to nie miało. Czyli w przypadku ewentualnego wypełnienia weksla niezgodnie z umową lub jego sprzedaży nie pozostanie nic innego jak walczyć o odszkodowanie, bo z lektury Pańskiego bloga dowiedziałem się że najpierw ściąga się dług a potem dopiero walczy o jego odzyskanie. Ale jak to prezentuje się z natury prawnej? Mam świadka który był przy podpisywaniu weksla i zaświadczy czego on dotyczył czy to wystarczy w ewentualnym sądzie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem w wekslem

Post autor: Lech » 28 cze 2017, 07:25

Sposób działania już zależy od tego kto i w jakich okolicznościach będzie żądał zapłaty.

Ale raczej uznałbym, że celem wynajmującego nie jest niezasadne użycie weksla, tylko po prostu zachowanie sobie weksla do ewentualnego ściągnięcia roszczeń z najmu. Warto go jednak jeszcze trochę ponaciskać w sprawie zwrotu, łącznie z zagrożeniem zrezygnowania z najmu, jeśli nie zwróci weksla niezwłocznie (po co współpracować z krętaczem).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Qiudo
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2017, 16:56

Re: Problem w wekslem

Post autor: Qiudo » 28 cze 2017, 07:40

Też miałem taką nadzieję, ale od chwili zażądnia weksla kontakt z nim praktycznie się urwał, dodatkowo dowiedzialem się że nie zwrócił kaucji poprzedniemu najemcy mimo iż on wywiązał się z umowy co wzbudziło moje obawy w jego dobre intencje. Co w wypadku gdyby nie zwrócił weksla? Tylko wezwanie do zwrotu z 222KC czy jest jakiś inny sposób?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem w wekslem

Post autor: Lech » 28 cze 2017, 07:43

Nie znam skutecznego sposobu na zwrot weksla wbrew woli posiadacza - żadne wyroki go do tego nie zmuszą, jeśli po prostu nie chce oddać. Trzeba o tym myśleć przy wystawianiu weksla i robić to tak, aby weksel nie mógł być sprzedany (możliwy do użycia tylko przez osobę, której weksel wręczamy) - wówczas nawet w przypadku złej woli posiadacza, to z nim będziemy toczyć spór i wobec niego będziemy mogli podnosić zarzuty, które mamy.

Co do kaucji - wypowiadając umowę, po prostu nie płać ostatniego czynszu (zakładam, że kaucja wynosi 1-miesięczny czynsz).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Qiudo
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2017, 16:56

Re: Problem w wekslem

Post autor: Qiudo » 28 cze 2017, 08:29

Czyli nie pozostaje nic innego jak czekać i liczyć na uczciwość wynajmującego a w ostateczności w polski sąd.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem w wekslem

Post autor: Lech » 28 cze 2017, 08:31

Teraz tak. Na przyszłość zasięgać porady przed, a nie po podpisaniu czegoś :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Qiudo
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2017, 16:56

Re: Problem w wekslem

Post autor: Qiudo » 28 cze 2017, 08:38

Orientuje się Pan może jak to wygląda w sądzie? W sensie zawyżenie kwoty na wekslu lub wpisanie jej niezgodnie z umową. Jak zwykle wypadają wyniki takich rozpraw? Sąd daje wiarę poszkodowanemu jeśli ten ma świadka i przedstawi sprawę rzeczowo i zatrudni dobrego adwokata, czy raczej takie sprawy są przegrane?
Ostatnio zmieniony 28 cze 2017, 08:43 przez Qiudo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem w wekslem

Post autor: Lech » 28 cze 2017, 08:40

Jakiego świadka?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Qiudo
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2017, 16:56

Re: Problem w wekslem

Post autor: Qiudo » 28 cze 2017, 08:41

Świadka który był przy podpisaniu umowy najmu i samego weksla
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem w wekslem

Post autor: Lech » 28 cze 2017, 08:43

Ach, to naiwnie zakładasz, że jeśli wynajmujący będzie chciał zrobić przekręt, to sam się wpisze na weksel, a nie da weksla komuś "obcemu", aby sobie weksel wypełnił? :)
(zakładam, że podpisałeś weksel nawet bez wskazywania na czyją rzecz ma być płatny?).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Qiudo
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2017, 16:56

Re: Problem w wekslem

Post autor: Qiudo » 28 cze 2017, 08:45

Tak, jest możliwość indosu i wiem że w razie w to pozostanie tylko odszkodowanie.
Ale pal licho jeśli ten wystawi weksel na kilkaset złotych czy tam nawet tysięcy, ale boje się że może go wystawić na kilkaset tysięcy co przekraczało by nawet cenę mieszkania.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem w wekslem

Post autor: Lech » 28 cze 2017, 08:50

Zatem to, czy i jaka forma obrony byłaby możliwa, zależy od podjętych przez posiadacza weksla działań - nie znamy ich teraz, więc i nie ma możliwości przewidzenia co można, jakie szanse itp.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Qiudo
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2017, 16:56

Re: Problem w wekslem

Post autor: Qiudo » 28 cze 2017, 12:11

W toku ewentualnej obrony i ewentualnego odszkodowanie przejdzie art. 270 § 2 kk?
Zwłaszcza że w przekreslonym punkcie umowiy są warunki plus informacja że jest to weksel in blanco
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem w wekslem

Post autor: Lech » 28 cze 2017, 12:36

Wszystko zależy od okoliczności. Na razie nie ma o czym mówić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Qiudo
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2017, 16:56

Re: Problem w wekslem

Post autor: Qiudo » 28 cze 2017, 12:44

Ok, w takim razie dziękuję za udzielenie wyczerpujących odpowiedzi, zobaczę jak sprawa się rozwinie i może trochę za bardzo panikuję.
Pozdrawiam
Kwiatuszek
Posty: 6
Rejestracja: 13 cze 2017, 15:04

Re: Problem w wekslem

Post autor: Kwiatuszek » 28 cze 2017, 19:35

Qiudo pisze:Ok, w takim razie dziękuję za udzielenie wyczerpujących odpowiedzi, zobaczę jak sprawa się rozwinie i może trochę za bardzo panikuję.
Pozdrawiam
Koniecznie odzyskaj ten weksel... Możesz czekać 20, 30 lat i dopiero wtedy zobaczyć jak sprawa się rozwinęła... Wyobraź sobie, że przez te lata dobrze zarabiasz, gromadzisz majątek, itd. i pewnego dnia odbierasz nakaz zapłaty na parę milionów euro (jeśli nie wpisałeś waluty).

Podpisanie weksla in blanco a właściwie gołego weksla, bo bez wskazania remitenta jest jak odpalenie bomby z opóźnionym zapłonem. Nie wiadomo kto, kiedy i w jaki sposób go użyje. Na pewno w szybki sposób uzyska nakaz zapłaty
a wtedy żeby się wybronić trzeba mieć naprawdę dobrych prawników, bo niestety prokuratura nie kiwnie palcem.

Na szczęście, wbrew temu co powszechnie się uważa (także na tym forum), posiadacz takiego weksla nie ma prawa uzupełnić go wg swojego widzimisię i jakieś szanse wygrania sprawy są.
Mam przed sobą wyrok skazujący za uzupełnienie weksla niezgodnie z wolą wystawcy (wyrok jeszcze nie jest jeszcze prawomocny) ale sprawa trwała bardzo długo i dużo kosztowała.
Qiudo
Posty: 10
Rejestracja: 27 cze 2017, 16:56

Re: Problem w wekslem

Post autor: Qiudo » 28 cze 2017, 21:23

Będę starał się go odzyskać za wszelką cenę, no ale w jaki sposób niby można to zrobić skutecznie jeśli aktualny posiadacz nie zechce go oddać?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 80 gości