zwrot weksla poręczycielowi

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Grzechu
Posty: 10
Rejestracja: 10 paź 2015, 07:12

zwrot weksla poręczycielowi

Post autor: Grzechu » 27 cze 2017, 07:17

Witam,

Poręczyciel wekslowy spełnił zobowiązanie. Czy wierzyciel powinien wypełnić weksel przed zwrotem czy zwrócić go w stanie nienaruszonym załączając gdzieś informację, że poręczyciel spełnił swoje zobowiązanie zgodnie z deklaracją wekslową.
Wierzyciel ma obawy, że zwracając poręczycielowi weksel in blanco naraża się na ewentualne zarzuty i roszczenia dłużnika, od którego przynajmniej w teorii poręczyciel będzie mógł dochodzić znacznie większych kwot niż te które spełnił - wszak w dyspozycji będzie miał weksel in blanco.
Mam dylemat bo praktyka jest różna w takich przypadkach.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zwrot weksla poręczycielowi

Post autor: Lech » 27 cze 2017, 08:58

Twój opis jest niespójny.
Skoro jest to weksel in blanco, to znaczy że weksel nie zawiera jeszcze w sobie żadnego roszczenia.
A to znaczy, że poręczyciel nie był zobowiązany do zapłaty czegokolwiek.
Zatem wierzyciel powinien oddać otrzymaną sumę poręczycielowi, ponieważ została zapłacona bez podstawy prawnej (poręczyciel ma roszczenie do wierzyciela z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Grzechu
Posty: 10
Rejestracja: 10 paź 2015, 07:12

Re: zwrot weksla poręczycielowi

Post autor: Grzechu » 27 cze 2017, 09:42

Zapomniałem dodać, że wierzyciel nie wypełnia weksla tylko wysyła wezwanie do poręczyciela a ten spełnia "zobowiązanie" na podstawie tego wezwania.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zwrot weksla poręczycielowi

Post autor: Lech » 27 cze 2017, 09:44

Nadal podtrzymuję swoje zdanie.

Ktoś złośliwy mógłby nawet doszukać się oszustwa po stronie wierzyciela, jako że żąda zapłaty od poręczyciela, wiedząc, że nie ma do niego roszczenia - a wezwaniem do zapłaty wprowadza go w błąd co do okoliczności w celu uzyskania korzyści majątkowej.

Poręczyciel oczywiście nie powinien płacić, bo ma płacić "za weksel", a nie "za wezwanie" - więc ma roszczenie o zwrot tego, co zapłacił.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zwrot weksla poręczycielowi

Post autor: Lech » 27 cze 2017, 09:46

A tak już bardziej poważnie, aby naprawić ten bałagan - wierzyciel wypełnia weksel na to, co otrzymał od poręczyciela, na wekslu oznacza pokwitowanie, że otrzymał sumę od poręczyciela, i taki weksel wręcza poręczycielowi. Skąd ci się wziął absurdalny pomysł, aby dawać poręczycielowi weksel in blanco, tego nie wiem. Jeśli gdzieś taka jest praktyka, to chyba wśród osób, które nie umieją się wekslami obchodzić :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Grzechu
Posty: 10
Rejestracja: 10 paź 2015, 07:12

Re: zwrot weksla poręczycielowi

Post autor: Grzechu » 27 cze 2017, 09:54

Lech pisze:A tak już bardziej poważnie, aby naprawić ten bałagan - wierzyciel wypełnia weksel na to, co otrzymał od poręczyciela, na wekslu oznacza pokwitowanie, że otrzymał sumę od poręczyciela, i taki weksel wręcza poręczycielowi. Skąd ci się wziął absurdalny pomysł, aby dawać poręczycielowi weksel in blanco, tego nie wiem. Jeśli gdzieś taka jest praktyka, to chyba wśród osób, które nie umieją się wekslami obchodzić :)
Absolutnie nie był i nie jest to mój pomysł by wydawać poręczycielowi weksel in blanco. Niestety ale opisałem tylko obowiązującą w jednym miejscu praktykę.

Co do naprawy bałaganu to podzielam Twój pogląd.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 74 gości