Odmiana nazwiska remitenta na wekslu i brak odmiany w umowie

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
TomS
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2017, 22:24

Odmiana nazwiska remitenta na wekslu i brak odmiany w umowie

Post autor: TomS » 30 maja 2017, 23:06

Witam Admina i wszystkich forumowiczów.

Mam zawartą umowę wekslową, w której imię remitenta jest odmieniane przez przypadki, a nazwisko jest podane w mianowniku. Przy czym Remitent ma nazwisko pochodzące od rzeczownika pospolitego. Np. jest to Tomasz Krowa. Odpowiedni fragment z umowy brzmi: "Jan Kowalski wystawia weksel własny zupełny na zlecenie Tomasza Krowa na sumę wekslową...." W umowie kilkukrotnie powtarzają się dane remitenta za każdym razem z odmienionym przez odpowiedni przypadek imieniem i nazwiskiem zawsze w mianowniku.

W treści samego weksla widnieje jednak zapis: " Dnia 15 maja 2017r. zapłacę za ten własny weksel na zlecenie Tomasza Krowy sumę.... "

Czy taka rozbieżność powoduje nieważność umowy lub nieważność weksla?

Dodam jeszcze tylko, sama umowa jest w formie aktu notarialnego i zawiera jednocześnie ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie spłaty tego weksla.

Z góry dziękuję za odpowiedź!
TomS
KamilCK
Posty: 35
Rejestracja: 09 mar 2016, 10:56

Re: Odmiana nazwiska remitenta na wekslu i brak odmiany w um

Post autor: KamilCK » 31 maja 2017, 06:35

Błąd jest w samej umowie, nie na wekslu to raz. Dwa umowa jest w formie aktu notarialnego, trudno więc byłoby podważyć tożsamość Pana Tomasza Krowy. Trzy nawet w przypadku błędu gramatycznego na wekslu, nie jest od razu przesądzona niewazność weksla, tak np. SN dnia 28 czerwca 1935 r. C III 231/34, dnia 23 kwietnia 1993 r. III CZP 7/93. Choć oczywiście gdyby błędny zapis był na wekslu i dotyczył nazwy firmy, to już może być różnie.

W mojej ocenie nie można mówić w tej sprawie o nieważności weksla, jak również nie można mówić o niezgodnym z umową uzupełnieniu weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5063
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odmiana nazwiska remitenta na wekslu i brak odmiany w um

Post autor: Lech » 31 maja 2017, 08:20

Ja tu bym się nawet błędu nie doszukiwał - niektórzy odmieniają nazwiska, niektórzy nie, nawet na wyrokach sądowych widać dowolność.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
TomS
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2017, 22:24

Re: Odmiana nazwiska remitenta na wekslu i brak odmiany w um

Post autor: TomS » 04 cze 2017, 16:01

Pięknie dziękuję za odpowiedź!

Weksel był wystawiony jako weksel własny i zupełny od samego początku, tj. od razu przy zawarciu umowy w formie aktu notarialnego, więc nawet nie był uzupełniany.

Pozdrawiam serdecznie!

TomS
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości