Weksel in blanco bez terminu spłaty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Karushia
Posty: 2
Rejestracja: 20 maja 2017, 18:50

Weksel in blanco bez terminu spłaty

Post autor: Karushia » 20 maja 2017, 19:02

Witam,

Proszę o radę w pewnej sprawie:
Jakies 2-3 lata temu mój ojciec miał otrzymać mieszkanie, jednak ponieważ ma długi i komornika, bał się, że zostanie ono zlicytowane jeśli on zostanie właścicielem. Mieszkanie zostało więc darowane na mnie, a jako ze ojciec chciał się zabezpieczyć na dwie sytuacje:
1. Gdybym wpadła w długi i mieszkanie miało zostać zlicytowane na piczet mojego zadłużenia
2. Gdybym zdecydowała się sprzedać mieszkanie i nie podzielić z nim zyskiem
Zgodziłam się podpisać weksel in blanco na wartość mieszkania, w którym nie było ustalonej daty spłaty zobowiązania (ponieważ domyślnie nie miałam go nigdy spłacać) a jedynie ewentualne żądanie zapłaty miało być zabezpieczeniem na wypadek licytacji mieszkania ze względu na moje zadłużenie, gdyż (podobno) takie zobowiązanie ma pierwszeństwo w spłacie przez co komornik nie mógłby licytować mieszkania.

Czy w tej sytuacji weksel ulega kiedykolwiek przedawnieniu? Czy brak wyznaczenia daty spłaty może wpływać ma jego nieważność? A także, czy prawo wekslowe nie wymaga np. Spłacenia weksla w określonym czasie od daty wystawienia?

Z góry dziękuję za odpowiedź :-)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco bez terminu spłaty

Post autor: Lech » 21 maja 2017, 14:51

Karushia pisze:1. Gdybym wpadła w długi i mieszkanie miało zostać zlicytowane na piczet mojego zadłużenia
Do tego nie potrzeba wystawiać weksla już teraz, wystarczy wystawić weksel (lub po prostu zadłużyć się w jakikolwiek sposób wobec ojca) w czasie, gdybyśmy już chcieli, aby ojciec miał do ciebie jakieś roszczenie.
2. Gdybym zdecydowała się sprzedać mieszkanie i nie podzielić z nim zyskiem
Czyli ojciec chciałby "mieć ciastko i zjeść ciastko" :) Jako że mieszkanie było darowane (czyli akt bez żadnego roszczenia wzajemnego) - ojciec nie ma żadnego roszczenia do ciebie o zyski ze sprzedaży mieszkania.
gdyż (podobno) takie zobowiązanie ma pierwszeństwo w spłacie przez co komornik nie mógłby licytować mieszkania.
Nie jest to prawda.
Czy w tej sytuacji weksel ulega kiedykolwiek przedawnieniu?
Przedawnieniu może podlegać roszczenie, które istnieje. A weksel in blanco żadnego roszczenia w sobie nie posiada. Zatem i bezprzedmiotowym jest rozpatrywanie przedawnienia roszczenia, które jeszcze nie istnieje. Jeśli weksel zostanie w przyszłości uzupełniony o datę płatności - wówczas od tej daty będziemy liczyć 3-letni termin przedawnienia.
Czy brak wyznaczenia daty spłaty może wpływać ma jego nieważność?
Nie.
A także, czy prawo wekslowe nie wymaga np. Spłacenia weksla w określonym czasie od daty wystawienia?
Nie.
Gdyby to był weksel płatny za okazaniem - to tak, wówczas byłby określony czas na jego wykorzystanie, ale jako że nie skorzystałaś z prawa wystawienia takiego weksla, to znaczy że godziłaś się na uzupełnienie weksla datą dowolną.

Co do zasady weksel powinien być wypełniony datą nie późniejszą niż data przedawnienia roszczenia, które weksel zabezpieczał, ale tu jest kolejny problem - ojciec nie ma do ciebie roszczenia, które myśli, że ma, i na zabezpieczenie którego wziął weksel - nie może bowiem od ciebie żądać zysku ze sprzedaży mieszkania, jako że mieszkanie ci darował.

Nadto przekazanie ci mieszkania w celu udaremnienia wypłacalności przed wierzycielami po pierwsze jest przestępstwem, po drugie darowizna może być unieważniona przez wierzyciela ojca na podstawie skargi pauliańskiej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Karushia
Posty: 2
Rejestracja: 20 maja 2017, 18:50

Re: Weksel in blanco bez terminu spłaty

Post autor: Karushia » 21 maja 2017, 18:07

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Mieszkania nie darował mi ojciec a jedynie zrezygnował z darowania go na siebie, ze względu na długi. Zostało ono darowane na mnie przez jego babcię, a on w nim mieszka.

Mam w taki razie jeszcze jedno pytanie - jeśli weksel jest wystawiany jako zabezpieczenie rozszczenia to czy w przypadku braku roszczenia mam obowiązek zapłacenia weksla gdyby ojciec zażądał tego bez związku z mieszkaniem? Dodam, że nie podpisałam zadnego dodatkowego opisu w jakich warunkach ojciec ma prawo do skorzystania z weksla...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco bez terminu spłaty

Post autor: Lech » 22 maja 2017, 06:29

Karushia pisze:Mieszkania nie darował mi ojciec a jedynie zrezygnował z darowania go na siebie, ze względu na długi.
Strasznie mieszacie, to potem wychodzą takie prawne potworki :)

Ojciec nie mógł zrezygnować z darowania "na siebie" mieszkania, bo to nie on przecież dokonywał darowizny. Zrezygnować z darowania na niego mogła co najwyżej darczyńczyni.
Mam w taki razie jeszcze jedno pytanie - jeśli weksel jest wystawiany jako zabezpieczenie rozszczenia to czy w przypadku braku roszczenia mam obowiązek zapłacenia weksla gdyby ojciec zażądał tego bez związku z mieszkaniem?
Może być taka konieczność. Ale to już zależy od konkretnej sytuacji w czasie procesu wytoczonego przez ojca.
Dodam, że nie podpisałam zadnego dodatkowego opisu w jakich warunkach ojciec ma prawo do skorzystania z weksla...
To akurat działa na twoją niekorzyść, bo wówczas nie masz możliwości wykazania, że weksel miał charakter kaucyjny i jego uzupełnienie ma podlegać umownym regułom.

Zalecam odzyskanie weksla od ojca i ułożenie swoich prawnych stosunków z nim po konsultacji z kimś kompetentnym, aby wasze wzajemne relacje miały "ręce i nogi".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości