uwolnienie się od weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Krystian72
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2017, 23:10

uwolnienie się od weksla

Post autor: Krystian72 » 12 kwie 2017, 23:30

Witam,
Mam pytanie, moja Żona od 10 lat jest wspólniczką w firmie (malowanie i sprzedaż obrazów, projektowanie i urządzanie wnętrz). W związku z różnymi problemami firma popadła w długi, chcąc wyplątać się z tego namówiłem Żonę aby pozbyła się udziałów w firmie (sp jawna), spłaciła część długów przypadających na nią (z części wspólniczka chce nas zwolnić). Wspólniczka o dziwo się zgodziła dość szybko na ten układ (pewnie dokuczał jej brak dyspozycyjności mojej Żony - ma problemy z alkoholem). W związku z tym, że aby uregulować kwotę, którą mieliśmy wpłacić do firmy (pożyczyliśmy od rodziny) - zmuszony jestem do wyjazdu za granicę (pokaźna kwota do odrobienia). W związku z tym, że w ciągu tylu lat działalności Żona podpisała się pod wekslami (nie pamięta ile i komu!...), a ja nie jestem w stanie tego sprawdzić ani tym bardziej dopilnować proszę o poradę - czy mogę jakoś się uchronić przed ewentualnymi przyszłymi roszczeniami m.in hurtowni itp.
Prawnik przygotowujący dokumenty wyjścia Żony ze spółki naciska abyśmy przypomnieli sobie gdzie mogą być nasze weksle, niestety Żona wszystkiego nie pamięta, ja tym bardziej.
Nie mam pewności czy Wspólniczka w przyszłości nie wykręci jakiegoś numeru (choć Żona ufa jej).
Po wyjściu Żony, wspólniczka będzie kończyła projekty rozpoczęte kilka miesięcy temu i tu też jest problem.... Rozumiem, że zobowiązania powstałe po wyjściu Żony z firmy nie będą już jej dotyczyć? (taka jest wersja porozumienia w przypadku jeżeli jednak o jakimś wekslu zapomnimy...)
Jak się z tego wyplątać?

Proszę o pomoc - Żona na długi czas zostanie sama w kraju...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: uwolnienie się od weksla

Post autor: Lech » 13 kwie 2017, 06:30

Każde zobowiązanie należy rozpatrywać indywidualnie - czyli trzeba by zapoznać się przynajmniej z treścią podpisanych umów. Póki co nie wiemy nawet, czy żona podpisywała coś zobowiązując się do czegoś osobiście, czy jako pełnomocnik spółki. Recepty na "jak uwolnić się przed odpowiedzialnością za podpisanie czegokolwiek i kiedykolwiek" niestety nie mam...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Krystian72
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2017, 23:10

Re: uwolnienie się od weksla

Post autor: Krystian72 » 13 kwie 2017, 09:08

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Postaram się posprawdzać jak największą ilość dokumentów i doprecyzuję.
Natomiast pewnie są jakieś zasady co do zobowiązań powstałych po wyjściu mojej Żony z firmy.
Wspólniczka będzie prowadziła dalej kontrakt, rozumiem, że zobowiązania powstałe w tym czasie, a po wyjściu mojej Żony z firmy nie powinny jej dotyczyć?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: uwolnienie się od weksla

Post autor: Lech » 13 kwie 2017, 09:38

Może tak, może nie. Jeśli coś poręczała osobiście - to poręczenie trwa nadal.
Natomiast jeśli chodzi o zobowiązania firmy (nie piszesz o jaką formę prawną firmy chodzi, więc możemy sobie tylko gdybać) to odpowiada za nie firma (i przed, i po wyjściu z niej żony, więc tu się nic nie zmienia).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Krystian72
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2017, 23:10

Re: uwolnienie się od weksla

Post autor: Krystian72 » 13 kwie 2017, 11:04

Czyli pomimo, że wyjdzie z firmy będzie odpowiadać za długi, które będą powstawały po jej wyjściu? Spółka jawna.
Nawet, gdyby spisała jakiś porozumienie?
W jakim procencie odpowiada? Aktualnie ma 20 % udziałów, jeszcze niedawno miała 50 %, ale części już się pozbyła.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: uwolnienie się od weksla

Post autor: Lech » 13 kwie 2017, 12:50

Nie jestem w stanie odpowiedzieć, bez zapoznania się z umowami, które podpisywała.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości