Brak wezwania do zaplaty, a treść porozumienia

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
stud-
Posty: 47
Rejestracja: 18 lis 2016, 09:51

Brak wezwania do zaplaty, a treść porozumienia

Post autor: stud- » 07 gru 2016, 13:48

Witam,
Sprawa wygląda następująco. Jakiś czas temu pożyczyłem pieniądze podpisując weksel i porozumienie wekslowe (załączone poniżej).
Spłata odbywała się w ratach, wpłacałem regularnie, aż przy 7. czy 8. racie spóźniełem się z zapłatą.
Dostałem list od remitenta, że w związku z opóźnieniem został wysłany pozew do sądu, co było zasadne wg umowy.

I teraz pytanie. Pozwu jeszcze nie dostałem, natomiast czy będzie tu miał zastosowanie art. 101 kpc (bezpodstawne wytoczenie sprawy i zwrot koszów)?
Kilka uwag:
-nie dostałem żadnego wezwania do zapłaty
-weksel był in blanco, widniał tylko podpis i tekst jak poniżej, podczas gdy na "porozumieniu" jest zapis, że był to zupełny weksel własny. Co wtedy decyduje o stanie faktycznym - weksel czy tresc porozumienia?
- dodam, że mam potwierdzenie w formie kilkunastu maili, na których uzgadnialiśmy warunki oraz, że mam "pozostawić pusty weksel i podpisać go w odpowiednim miejscu i odesłać" (umowa zawierana droga korespondencyjną)

Porozumienie dotyczące wykupu weksla własnego
//Dane osobowe itd.//

Zważywszy na to, że Wystawca wystawił na zlecenie Remitenta płatny za okazaniem, zupełny weksel własny, otrzymując w zamian na wskazane konto bankowe kwotę 1500zł (słownie: tysiąc pięćset złotych), a Remitent objął w ramach swojej działalności gospodarczej tenże weksel, oznaczony numerem XX (dalej: „weksel”), Strony, celem uzgodnienia warunków spłaty sumy wekslowej, postanawiają co następuje:
1. Wystawca zobowiązuje się do wykupu weksla poprzez zapłatę 24 równych rat, w kwotach 195zł każda, płatnych do 5 dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca xx. do yy.
2. W przypadku kiedy Wystawca ureguluje w terminie 12 pierwszych rat, pozostałe 12 rat zostaje Wystawcy umorzone, a weksel zostaje Wystawcy zwrócony jako wykupiony w całości zgodnie z pkt.5.
3. Wystawca może wykupić weksel wcześniej niż określone w pkt. 1 tj. wpłacać wyższe kwoty rat, co wpłynie na skrócenie długości okresu trwania niniejszego porozumienia. Wystawca nie będzie ponosił z tego powodu dodatkowych kosztów.
4. Raty płatne będą na rachunek bankowy Remitenta o numerze: XXXX . Decyduje data wpływu na rachunek bankowy Remitenta.
5. Remitent zobowiązuje się odnotowywać na wekslu wszystkie częściowe wpłaty dokonywane przez Wystawcę, a po spłacie całości sumy wekslowej zobowiązuje się do jego wydania Wystawcy w okresie 30 dni od dnia spłaty sumy wekslowej, a w przypadku gdy Wystawca, zawiadomiony o terminie odbioru weksla nie stawia się celem jego odbioru w terminie 30 dni od spłaty sumy wekslowej, Remitent zobowiązuje się do protokolarnego zniszczenia weksla.
6. W przypadku opóźnienia w spłacie którejkolwiek z rat, Wystawca zobowiązuje się stawić w ciągu 7 dni następujących po dniu płatności raty w miejscu płatności weksla wskazanym na wekslu, celem okazania mu weksla oraz zapłaty całości sumy wekslowej, w przypadku gdy Wystawca nie stawi się w terminie zakreślonym powyżej - w miejscu płatności weksla - albo nie zapłaci całości zobowiązania w tym terminie na rachunek bankowy wskazany w pkt.4, Remitent ma prawo wystąpić na drogę postępowania sądowego bez odrębnego zawiadomienia albo przedstawić tenże weksel do wykupu poręczycielowi. 7. Niniejsze porozumienie wchodzi w życie z dniem jego zawarcia
i weksel
Weksel nr XX
____________dnia_________________na________________________________________________zapłacę _______________________________________weksel na zlecenie__________________________________________________________________________________________________________________ złotych z odsetkami 10% w skali rokulicząc od daty wystawienia weksla.
Przedstawić do zapłaty w ciągu 5 lat
Płatny w __________________________________________________________________
______________Podpis wystawcy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Brak wezwania do zaplaty, a treść porozumienia

Post autor: Lech » 07 gru 2016, 14:07

Co jest miejscem płatności weksla?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
stud-
Posty: 47
Rejestracja: 18 lis 2016, 09:51

Re: Brak wezwania do zaplaty, a treść porozumienia

Post autor: stud- » 07 gru 2016, 20:13

Miejsce płatności weksla pozostało puste (nieuzupełnione) na wekslu.

Jedynie w porozumieniu wekslowym miasto pojawia się tylko w jednym miejscu, ale to tylko w formie "zawarte w: Warszawa, dnia tego i tego".
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Brak wezwania do zaplaty, a treść porozumienia

Post autor: Lech » 08 gru 2016, 09:55

Jeśli planujesz od razu w piśmie do sądu uznać roszczenie, i wykażesz, że jak tylko by się do ciebie zgłosili po zapłatę, to byś zapłacił, ale nikt ci weksla nie przedstawiał, ani do zapłaty nie wzywał, to możesz taki zarzut z art. 101kpc wnieść (czyli zarzuty tylko w przedmiocie kosztów procesu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości