Wypełnienie weksla z umowy najmu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
roinosos
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2016, 15:15

Wypełnienie weksla z umowy najmu

Post autor: roinosos » 02 gru 2016, 15:27

Witam,
kilka miesięcy temu wynajęłam mieszkanie. Roszczenia z umowy zabezpieczyłam wekslem in blanco z deklaracją wekslową. Najemca z dnia na dzień wyprowadził się z mieszkania mimo 2 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przy wydaniu w mieszkaniu odnotowałam szkody, które najemca miał naprawić ale tego nie zrobił. Wyliczyłam kwotę strat + opłaty za okres najmu (wraz z okresem wypowiedzenia) pan podpisał rozliczenie i zobowiązał sie na tym dokumencie regulować płatność w ratach. Kiedy przypadł termin płatności pierwszej raty, zamiast pieniędzy zostałam obrzucana obelgami, że chcę na nim zarabiać etc. jednym słowem zakwestionował rozliczenie, które wcześniej podpisał. Chciała bym w związku z tym wypełnić weksel i wezwać wystawcę oraz poręczyciela do wykupu. Jest to pierwsza taka sytuacja, kiedy muszę skorzystać z weksla. Proszę o podpowiedź, jak będzie wyglądała procedura w sytuacji, gdy mimo wezwania nie otrzymam tych pieniędzy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wypełnienie weksla z umowy najmu

Post autor: Lech » 02 gru 2016, 15:47

Trzeba będzie sporządzić pozew i skierować sprawę do sądu...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
roinosos
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2016, 15:15

Re: Wypełnienie weksla z umowy najmu

Post autor: roinosos » 02 gru 2016, 15:58

ok, tego się spodziewam :-)
ale..
czy po wydaniu nakazu zapłaty najemca może/ ma podstawę do odwołania się od tego nakazu? Czy mimo wcześniejszego potwierdzenia własnoręcznym podpisem wysokości zobowiązania może podważyć kwotę z weksla lub cały weksel?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wypełnienie weksla z umowy najmu

Post autor: Lech » 02 gru 2016, 15:59

Do każdego nakazu zapłaty przysługuje możliwość wniesienia zarzutów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
roinosos
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2016, 15:15

Re: Wypełnienie weksla z umowy najmu

Post autor: roinosos » 02 gru 2016, 16:01

hmmm
a tak mi obiecywano, ze z wekslem będzie łatwiej...
czyli, co, generalnie nie ma wielkiego znaczenia czy złożę sprawę w sądzie w związku z roszczeniami z tytułu umowy najmu czy z roszczeniami z weksla...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wypełnienie weksla z umowy najmu

Post autor: Lech » 02 gru 2016, 16:05

Różnic trochę jest, mniejsza opłata, nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym (a nie upominawczym), inny ciężar dowodu...

Ale jeśli zadajesz pytanie "czy jest możliwość wniesienia zarzutów do nakazu zapłaty", to odpowiedź jest zawsze twierdząca.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
roinosos
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2016, 15:15

Re: Wypełnienie weksla z umowy najmu

Post autor: roinosos » 02 gru 2016, 16:09

:-)
no tak... masz rację. Trochę się miotam, podirytowałam się jego zarzutami. Przy wydaniu mieszkania podpisał protokoły z opisanymi szkodami, póżniej podpisał rozliczenie, wszystko potwierdził a teraz wszystkiego się wypiera i szuka jakiś świadków :-/
Byłam przekonana, że jak mam weksel, a on potwierdził kwotę zobowiązania na tym rozliczeniu, to mam sprawę pewną, że nie może zakwestionować weksla i jego kwoty...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wypełnienie weksla z umowy najmu

Post autor: Lech » 02 gru 2016, 16:12

Nie masz weksla. Masz weksel in blanco. Sam wpiszesz jakąś sumę. Suma ta będzie twoim wyliczeniem szkód, i jako taka może podlegać zarzutom. Przecież mając weksel in blanco nie oznacza, że możesz w nim wpisać dowolną kwotę. Oczywiście fakt, że w jakichś pozawekslowych umowach dłużnik potwierdzał ci jakieś sumy, działa na twoją korzyść.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
roinosos
Posty: 5
Rejestracja: 02 gru 2016, 15:15

Re: Wypełnienie weksla z umowy najmu

Post autor: roinosos » 02 gru 2016, 16:15

No tak, a kwestia zasadności moich roszczeń to już nie to forum :-)
:-) Bardzo dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 79 gości