Interpretacja przepisu 901 § 5 k.p.c.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ekon
Posty: 1
Rejestracja: 28 lis 2016, 21:13

Interpretacja przepisu 901 § 5 k.p.c.

Post autor: ekon » 28 lis 2016, 21:25

Mam następujące pytanie.
Zgodnie z art. 901 § 5 k.p.c. Jeżeli zobowiązany z weksla nie zapłaci poszukiwanej sumy, komornik sprzeda weksel. Dokonany przez komornika indos wywiera skutki indosu wpisanego przez zobowiązanego. Jeżeli na wekslu zostały umieszczone wyrazy „nie na zlecenie” lub inne zastrzeżone równoważnie, komornik może przenieść weksel na nabywcę tylko w formie i ze skutkiem przewidzianym w przepisach o przelewie wierzytelności.

Interesuje mnie tutaj weksel "nie na zlecenie": komornik może przenieść weksel na nabywcę tylko w formie i ze skutkiem przewidzianym w przepisach o przelewie wierzytelności.

Co to w praktyce oznacza i jaka jest różnica pomiędzy indosem?
Czytałem temat o zajęciu komornika, ale tam nie było zbyt dokładnie wyjaśnione.

Jeżeli mamy sprzedaż w drodze licytacji no to mamy indos czyli komornik zapisuje na wekslu, że prawa z weksla przechodzą na nabywce. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.
Co w przypadku gdy mamy "nie na zlecenie"? Ja to rozumiem tak, że Komornik wtedy sporządza umowę cesji przewidzianą w art. 509 § 1 k.c. Kogo wpisujemy w cesjonariusza i cedenta na takiej umowę? Czy do takiej umowy należy dołączyć weksel? A może nie chodzi tu o taką umowę tylko należy to jakoś spieniężyć? Proszę o opisanie tej procedury.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Interpretacja przepisu 901 § 5 k.p.c.

Post autor: Lech » 30 lis 2016, 09:13

ekon pisze:Co to w praktyce oznacza i jaka jest różnica pomiędzy indosem?
Temat ten jest dość szeroko poruszany w każdej książce zajmującej się prawem wekslowym. Trochę na ten temat pisałem tutaj: http://www.remitent.pl/indos-i-przelew- ... zedazy/548
Jeżeli mamy sprzedaż w drodze licytacji no to mamy indos czyli komornik zapisuje na wekslu, że prawa z weksla przechodzą na nabywce. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.
Z takimi opiniami się spotkałem.
Co w przypadku gdy mamy "nie na zlecenie"? Ja to rozumiem tak, że Komornik wtedy sporządza umowę cesji przewidzianą w art. 509 § 1 k.c. Kogo wpisujemy w cesjonariusza i cedenta na takiej umowę?
Cesjonariuszem jest kupujący wierzytelność. Za cedenta uznałbym dłużnika wobec którego prowadzono egzekucję.
Czy do takiej umowy należy dołączyć weksel?
Weksel należy wydać nabywcy.
A może nie chodzi tu o taką umowę tylko należy to jakoś spieniężyć?
Nie rozumiem pytania.
Proszę o opisanie tej procedury.
Nie spotkałem się z taką procedurą w praktyce.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości