problem z żądaniem spłaty weksla Inblanco Pomocy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Marasek2rs
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2016, 20:47

problem z żądaniem spłaty weksla Inblanco Pomocy

Post autor: Marasek2rs » 11 lis 2016, 20:57

Witam,
W związku z otrzymaniem nakazu zapłaty weksla, chciałbym krótko wyjaśnić jego pochodzenie.
1997 roku mój teść, kupił samochód za kwotę 22 000 złotych, z tego 4 tysiące złotych było poręczone poprzez weksel na moje nazwisko. Samochód został zakupiony u dealera Daewoo Auto zostało spłacone przez teścia, jednak weksel pozostał w jego posiadaniu. Nigdy nie wrócił do mnie. Teść zmarł w roku 2000. Po latach dowiedziałem się, ze weksel jest w posiadaniu teściowej ale obiecała go zniszczyć.
Gdy teściowa przeprowadziła się do syna w grudniu 2014 zdecydowała sprzedać mieszkanie aby pieniądze z transakcji przekazać jemu. W związku z zamiarem sprzedania nieruchomości wyniknął problem podziału majątku. Pięcioro rodzeństwa, oprócz tego syna, nie zgadzało się na sprzedaż, gdyż uważało, że to jedyny sposób zagwarantowania matce własnego miejsca zamieszkania.
Od tej pory bratow groził mi, że jeżeli nie zgodzę się na sprzedaż mieszkania to użyje weksla, w jakiego posiadaniu była teściowa tak aby dostać pieniądze.
Zgodziliśmy się na sprzedaż mieszkania. Doszło do ugody, w której treści jest mowa, że teściowa nie wykorzysta posiadanego weksla.
Po sprawie dowiedzieliśmy się od siostry , że brat groził, że naśle na mnie „karki” aby wyciągnąć ode mnie pieniądze za weksel. W związku z tym zgłosiłem na policji próbę wyłudzenia pieniędzy poprzez ten weksel. Sprawa trafiła do prokuratury, która jednak oddała ten sam weksel, mimo tego, że do tej pory nie orzekła ostatecznej decyzji.
W czerwcu 2016 roku przyszedł nakaz zapłaty kwoty 40 000 złotych tytułem rzekomo pożyczonych pieniędzy na zakup kombajnu o wartości 13 000 złotych, który został zakupiony 1998 roku. Jednak gdy brat dowiedział się, że posiadam fakturę na w/w kombajn zmienił powód na zakup maszyn rolnych w roku 1999. Chciałbym zauważyć, że rzekoma pożyczka 40 000 złotych (kwota na wekslu) miała mieć miejsce w czasie gdy to ja i moja małżonka żyrantowaliśmy zakup samochodu dla teściów, więc nie posiadali oni wtedy takiej gotówki.
brat, jako pełnomocnik teściowej, w lipcu 2016 roku wniósł sprawę o uprawomocnienie się weksla. W dniu 10 listopada 2016 odebraliśmy pismo informujące, ze sprawa odbyła się w trybie niejawnym oraz że został wydany nakaz zapłaty weksla. Dodatkowo moje konto bankowe, jedyne źródło otrzymania, zostało zablokowane przez komornika tytułem zabezpieczenia spłaty długu.
Dodam również, że w tym roku moja siostra została oskarżona o pobranie pieniędzy w kwocie 40 000 złotych z konta matki, gdy siostra prowadziła agencję PKO. Sprawa została umorzona przez prokuraturę w sierpniu 2016.
brat niestety traktuje rodzinę jedynie jako źródło dochodu. Pożyczył od innej siostry 50 000 złotych, których później nie chciał jej oddać i siostra była zmuszona ściągnąć od niego dług z pomocą komornika.
Pytanie z mojej strony jakie są szanse na udowodnienie tego że ten weksel jest przedawniony i nie będę musiał spłacać pieniędzy które mój brat chce ode mnie wyłudzić i jak udowodnić że chce je on wyłudzić?

Dodam że na wekslu wypisałem jedynie swoje dane nic więcej, nie było kwoty a także umowy do weksla. kwota została dopisana teraz. Natomiast na wekslu widniał napis że jest to weksel o wartości do 200 zł.

Pozdrawiam i czekam na pomoc i odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: problem z żądaniem spłaty weksla Inblanco Pomocy

Post autor: Lech » 14 lis 2016, 07:27

Zamieść skan weksla i treść pozwu (oraz inne załączniki, jeśli są dołączone do pozwu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 89 gości