Strona 1 z 1

Zła forma gramatyczna w wekslu

: 31 paź 2016, 00:56
autor: janwekslowy
Dzień dobry,
jestem posiadaczem weksla własnego o następującej treści:
"MIEJSCOWOŚĆ, dnia XX października 2016 r.

Dnia XYZ w MIEJSCOWOŚĆ zapłacę za ten weksel własny kwotę 1000,99 (tysiąc złotych i dziewięćdziesiąt dziewięć) złotych na zlecenie Janowi Kowalskiemu.

PODPIS"
Nabrałem wątpliwości, czy taki weksel jest ważny w sytuacji, kiedy po słowach "na zlecenie" następuje imię i nazwisko w celowniku, a nie jak to powinno być - w dopełniaczu ("na zlecenie Jana Kowalskiego"). Może to brzmi głupio, ale naczytałem się naprawdę wielu orzeczeń, gdzie sądy uznawały nieważność weksli z prozaicznych powodów. W mojej ocenie jest on ważny, bo remitent jest wskazany w sposób wyraźny.

Z góry dziękuję za sugestię i odpowiedzi.

Re: Zła forma gramatyczna w wekslu

: 31 paź 2016, 08:35
autor: Lech
Formy gramatycznej proszę się nie obawiać. Nie widzę w niej ryzyka.

Bardziej się zastanawiam na jaką sumę jest to weksel - wg mnie jest on na 1099zł (tysiąc złotych i dziewięćdziesiąt dziewięć) :) Oczywiście możesz (i bezpieczniej będzie) dochodzić z niego 1000,99zł.

Re: Zła forma gramatyczna w wekslu

: 02 lis 2016, 00:24
autor: janwekslowy
Dziękuję za potwierdzenie.

Rzeczywiście ciekawy jest zapis tej kwoty, może ona naprawdę wyglądać na 1099 złotych, choć z wystawcą umawiałem się na 1000,99 zł i tyle też wystawca mi zapłacił - weksel pomyślnie wykupiony. Cieszę się, że nie musiałem tego w żaden sposób egzekwować, bo wystawca mógłby podnieść poniekąd słuszny zarzut, że nie wiadomo na jaką kwotę jest do końca ten weksel, więc jest on nieważny, ponieważ nie zawiera essentiala negotii jakim jest wyraźnie wskazana kwota...

Re: Zła forma gramatyczna w wekslu

: 02 lis 2016, 09:15
autor: Lech
Przyszła mi do głowy jeszcze jedna interpretacja - weksel był na 99zł (ponieważ słownie zapisano dwie sumy: tysiąc zł oraz dziewięćdziesiąt dziewięć [w domyśle za nawiasem - zł]), tym samym weksel z dwoma sumami pisanymi słownie jest ważny na sumę mniejszą :)

Re: Zła forma gramatyczna w wekslu

: 02 lis 2016, 19:39
autor: janwekslowy
Ciekawa interpretacja :) , choć można by się bronić przed kwestią dwóch kwot na podobnej zasadzie, na jakiej tę teorię wysnuto: słowo groszy występuje tam w domyśle, na który wskazuje następowanie liczby od razu po ilości złotych w tym samym nawiasie.

Interesujący zapewne byłby wyrok sądu w takiej sprawie, w szczególności jeżeli dłużnik wniósłby racjonalne zarzuty. Można byłoby to kiedyś przetestować, umawiając się, wypisując weksel na jakąś mniejszą sumę i "dając się pozwać" :)

Re: Zła forma gramatyczna w wekslu

: 02 lis 2016, 20:21
autor: Lech
Można byłoby to kiedyś przetestować
Nazywam to "testem sądowym" i nawet w głowie mam kilka pomysłów na takie testy, jeszcze nie zrealizowane ;)