na wekslu jest podpis tylko jednego współmałżonka

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Pol
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2016, 19:05

na wekslu jest podpis tylko jednego współmałżonka

Post autor: Pol » 20 paź 2016, 19:34

Witam,
posiadam weksel własny wystawiony przez jednego ze współmałżonków, którzy nie maja rozdzielności majątkowej.
1. Czy z tego tytułu mogę mieć jakiekolwiek problemy z odzyskaniem pieniędzy?
2. Jak uzyskać adres i pesel wystawcy weksla niezbędny do złożenia ewentualnego pozwu?

Wystawca weksla obecnie przebywa za granicą.
3. Czy może on wykupić weksel przelewając kwotę na mój rachunek bankowy? Na wekslu jest przecież informacja płatny w ... ( tutaj wpisana miejscowość zamieszkania)?
4. Jeżeli może wykupić weksel wpłacając na konto to czy te pieniądze są w jakiś sposób opodatkowane, jeżeli nie było odsetek?

Dziękuję
Pol
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: na wekslu jest podpis tylko jednego współmałżonka

Post autor: Lech » 20 paź 2016, 20:37

Pol pisze:1. Czy z tego tytułu mogę mieć jakiekolwiek problemy z odzyskaniem pieniędzy?
Tak, problem polega na tym, że będziesz mógł prowadzić egzekucję wyłącznie z majątku osobistego tego małżonka, a nie będziesz mógł prowadzić egzekucji z majątku tego małżonka wchodzącego w skład wspólnoty majątkowej.
2. Jak uzyskać adres i pesel wystawcy weksla niezbędny do złożenia ewentualnego pozwu?
http://www.remitent.pl/adres-dluznika-z ... owoda/7088
Wystawca weksla obecnie przebywa za granicą.
W takim razie możesz mieć problem z ustaleniem tego adresu.
3. Czy może on wykupić weksel przelewając kwotę na mój rachunek bankowy? Na wekslu jest przecież informacja płatny w ... (
Może, jeśli oczywiście nie boi się sytuacji, że przeleje, a weksla nie dostanie...
4. Jeżeli może wykupić weksel wpłacając na konto to czy te pieniądze są w jakiś sposób opodatkowane, jeżeli nie było odsetek?
To zależy z tytułu jakiej transakcji ten weksel był wystawiony - w jej źródle należy szukać odpowiedzi, czy otrzymanie zapłaty podlega w jakiś sposób opodatkowaniu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Pol
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2016, 19:05

Re: na wekslu jest podpis tylko jednego współmałżonka

Post autor: Pol » 24 paź 2016, 17:44

Wystawca weksla obecnie przebywa za granicą.[/quote]
W takim razie możesz mieć problem z ustaleniem tego adresu.

Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie ale termin wykupienia weksla minął kilka miesięcy temu jak wystawca jeszcze przebywał w Polsce. Poza tym przebywa tam tylko czasowo a adres zameldowania ma w Polsce w miejscu zameldowania i zamieszkania swojej rodziny.

Czy w takiej sytuacji niewłaściwe jest podanie w pozwie adresu zameldowania w Polsce?



4. Jeżeli może wykupić weksel wpłacając na konto to czy te pieniądze są w jakiś sposób opodatkowane, jeżeli nie było odsetek?
To zależy z tytułu jakiej transakcji ten weksel był wystawiony - w jej źródle należy szukać odpowiedzi, czy otrzymanie zapłaty podlega w jakiś sposób opodatkowaniu.[/quote]

Nie wiem czy w świetle prawa można nazwać to transakcją. Wystawca wystawił oraz przekazał mi weksel a otrzymał ode mnie gotówkę. Nie była to pożyczka ani zapłata wekslem za towar czy usługę. Nie było też ustalonych żadnych odsetek.

Jeżeli nie ma to znaczenia czy jest to wpłata na konto czy pieniądze do ręki to moim zdaniem nie powstaje żaden obowiązek podatkowy. Czy mam rację?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: na wekslu jest podpis tylko jednego współmałżonka

Post autor: Lech » 24 paź 2016, 18:01

Pol pisze:Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie ale termin wykupienia weksla minął kilka miesięcy temu jak wystawca jeszcze przebywał w Polsce. Poza tym przebywa tam tylko czasowo a adres zameldowania ma w Polsce w miejscu zameldowania i zamieszkania swojej rodziny. Czy w takiej sytuacji niewłaściwe jest podanie w pozwie adresu zameldowania w Polsce?
Niewłaściwe, kodeks postępowania cywilnego zobowiązuje cię do podania w pozwie aktualnego adresu zamieszkania strony.
Nie wiem czy w świetle prawa można nazwać to transakcją. Wystawca wystawił oraz przekazał mi weksel a otrzymał ode mnie gotówkę. Nie była to pożyczka ani zapłata wekslem za towar czy usługę. Nie było też ustalonych żadnych odsetek.
Jeśli nie miałeś z tego tytułu żadnego zysku, to nie płacisz z tego tytułu żadnego podatku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Pol
Posty: 3
Rejestracja: 20 paź 2016, 19:05

Re: na wekslu jest podpis tylko jednego współmałżonka

Post autor: Pol » 25 paź 2016, 16:48

Lech pisze:
Pol pisze:Nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie ale termin wykupienia weksla minął kilka miesięcy temu jak wystawca jeszcze przebywał w Polsce. Poza tym przebywa tam tylko czasowo a adres zameldowania ma w Polsce w miejscu zameldowania i zamieszkania swojej rodziny. Czy w takiej sytuacji niewłaściwe jest podanie w pozwie adresu zameldowania w Polsce?
Niewłaściwe, kodeks postępowania cywilnego zobowiązuje cię do podania w pozwie aktualnego adresu zamieszkania strony.
Nie wiem czy w świetle prawa można nazwać to transakcją. Wystawca wystawił oraz przekazał mi weksel a otrzymał ode mnie gotówkę. Nie była to pożyczka ani zapłata wekslem za towar czy usługę. Nie było też ustalonych żadnych odsetek.
Jeśli nie miałeś z tego tytułu żadnego zysku, to nie płacisz z tego tytułu żadnego podatku.
Dziękuję za pomoc.
Pol
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości