o podpisach wystawcy weksla i poręczyciela raz jeszcze

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
maciekR
Posty: 1
Rejestracja: 20 paź 2016, 09:30

o podpisach wystawcy weksla i poręczyciela raz jeszcze

Post autor: maciekR » 20 paź 2016, 09:52

Witam,

na wstępie gratuluję bloga i forum - są naprawdę świetne pod względem merytorycznym!

A teraz pytania:

1) Czy w Pana ocenie za podpis nieczytelny (czy też - jak nazywa go nasz Sąd Najmądrzejszy - niezupełnie czytelny) może zostać uznany podpis wystawcy weksla niezawierający liter polskiego alfabetu tylko bliżej nieokreślone znaki graficzne, który jednak jest zazwyczaj używany przez niego do podpisywania się na różnych dokumentach (najczęściej, choć nie w każdym przypadku, wystawca używa tego "podpisu" gdy z danego dokumentu jasno wynika kto go podpisuje, np. gdy obok nadrukowane jest imię i nazwisko lub przystawiona pieczątka, natomiast na spornym wekslu nie ma żadnych tego typu informacji)?

2) Czy w Pana ocenie ważne będzie poręczenie weksla, jeżeli będzie zawierało zarówno imię i nazwisko (oraz adres, PESEL i nr dowodu), napisane odręcznie, jednak wyłącznie drukowanymi literami (standardowo poręczyciel nie podpisuje się w ten sposób)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
MR

P.S. W razie potrzeby prześlę skan weksla wraz z poręczeniem na odwrocie na maila (nie chcę zamieszczać go jako załącznik).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: o podpisach wystawcy weksla i poręczyciela raz jeszcze

Post autor: Lech » 20 paź 2016, 10:09

maciekR pisze:1) Czy w Pana ocenie za podpis nieczytelny (czy też - jak nazywa go nasz Sąd Najmądrzejszy - niezupełnie czytelny) może zostać uznany podpis wystawcy weksla niezawierający liter polskiego alfabetu tylko bliżej nieokreślone znaki graficzne, który jednak jest zazwyczaj używany przez niego do podpisywania się na różnych dokumentach (najczęściej, choć nie w każdym przypadku, wystawca używa tego "podpisu" gdy z danego dokumentu jasno wynika kto go podpisuje, np. gdy obok nadrukowane jest imię i nazwisko lub przystawiona pieczątka, natomiast na spornym wekslu nie ma żadnych tego typu informacji)?
Zgodnie z orzeczeniem, które masz na myśli, podpis nieczytelny jest w myśl jego prawidłowy, jeśli jest "zwykle używany" w takiej formie przez podpisującego się.
2) Czy w Pana ocenie ważne będzie poręczenie weksla, jeżeli będzie zawierało zarówno imię i nazwisko (oraz adres, PESEL i nr dowodu), napisane odręcznie, jednak wyłącznie drukowanymi literami (standardowo poręczyciel nie podpisuje się w ten sposób)?
Zawsze w takich przypadkach żądam napisania podpisu pismem pisanym, nawet jeśli podpisujący twierdzi, że podpisuje się pismem drukowanym. Zwykle pismo drukowane zawiera zbyt mało cech indywidualnych, aby potem mogło stanowić podstawę do badania grafologicznego. Jeśli nadto poręczyciel ten nie podpisuje się w sposób drukowany, to tym bardziej jest to przesłanka do uznania braku podpisu (są tylko naniesione dane poręczyciela, łącznie z jego imieniem i nazwiskiem, ale bez podpisu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości