Brak legitymacji formalnej i częściowa spłata sumy wekslowej

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
trunkssj4
Posty: 1
Rejestracja: 11 paź 2016, 21:47

Brak legitymacji formalnej i częściowa spłata sumy wekslowej

Post autor: trunkssj4 » 11 paź 2016, 22:01

Witam wszystkich forumowiczów.

Czy w wypadku wypełnienia weksla in blanco w odpowiednim fragmencie:
"weksel na zlecenie Inicjatywy Max Kredit s.a. sumę ..." czyli w sposób niezgodny z handlową nazwą remitenta, która w KRS została wpisana "Inicjatywa Max Kredit s.a.", chodzi mi mianowicie o odmianę nazwy - końcówka nieprawidłowa -y, zamiast prawidłowej -a.
Czy sprawa jest kwestią indywidualnego podejścia do formalizmu wekslowego czy też jako remitent wpisano nieprawidłowo, bo nie istniejącą spółkę (brak legitymacji formalnej)? Doczytałem się do orzeczenia SN V CSK 258/11, ale ten wyrok tyczył się braku wskazania formy prawnej. W mojej sytuacji błąd w wypełnieniu weksla jest jednak innej wagi - odmiana nazwy z prawidłowym wskazaniem formy prawnej.

Poza tym chciałem również zapytać o to czy w wypadku gdy kredyt w kwocie 50 000 zł został spłacony w częściowo w dwóch ratach po 10 000 zł, a remitent mimo tego wypełnia weksel na kwotę 50 000 zł, to czy w tym wypadku należy podnieść jakiś zarzut (np. częściowej niezasadności sumy wekslowej?)

I na koniec - jeśli remitent domaga się dodatkowo takich kwot (w wyjaśnieniu do pozwu wskazał) jak np. 1098 zł tytułem kosztów korespondencji czy też 16 zł tytułem kosztów obsługi rachunku to czy nie powinien wskazać z czego wynikają te kwoty (dokładnie ile korespondencji wysłał czy też dlaczego 16 zł pobrał).

Z góry dziękuję za merytoryczne uwagi
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Brak legitymacji formalnej i częściowa spłata sumy weksl

Post autor: Lech » 12 paź 2016, 13:38

Nie znam (przynajmniej tak z pamięci) spraw, które by toczyły swój spór w oparciu o odmianę nazwy remitenta - zakładam zatem, że odmiana jest możliwa, aczkolwiek jeśli miałbym decydować o treści weksla, stararłbym się stworzyć weksel z nazwą remitenta w mianowniku.

Jeśli kredyt zabezpieczony wekslem był jeszcze na sumę 30 000 zł, a weksel został wypełniony na 50 000 zł, to należy wnieść zarzut zaskarżający roszczenie w części - mianowicie w kwocie przewyższającej 30 000 zł, jako że tylko do tej sumy można było weksel uzupełnić (jako że tylko tyle byłeś winien remitentowi).
I na koniec - jeśli remitent domaga się dodatkowo takich kwot (w wyjaśnieniu do pozwu wskazał) jak np. 1098 zł tytułem kosztów korespondencji czy też 16 zł tytułem kosztów obsługi rachunku to czy nie powinien wskazać z czego wynikają te kwoty (dokładnie ile korespondencji wysłał czy też dlaczego 16 zł pobrał).
Twoim zadaniem jest wykazać, że sumy te są nienależne, to znaczy nie wynikają z umowy lub dokonanych czynności, które weksel zabezpieczał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości