Weksel?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Aretzki
Posty: 1
Rejestracja: 07 wrz 2016, 13:32

Weksel?

Post autor: Aretzki » 07 wrz 2016, 20:58

Witam.
Sprawa, dziwna jak sądzę, dotyczy mojej matki, która wraz z ojcem szukając dla siebie odpowiedniego kredytu trafiła w Jeleniej Górze do jednego z biur pośrednictwa finansowego. Rodzice, z oferty wybrali Credit Agricole, kwotę 45 tyś zł a pani specjalizująca się w bankowości umówiła ich na spotkanie w oddziale we Wrocławiu tego samego dnia. We Wrocławiu wszystkie wymagane dokumenty podpisali. Pożyczka nie była zabezpieczona wekslem in blanco. Pieniądze zostały wypłacone w kasie. Wiadomo, nic nadzwyczajnego. Kilka dni po powrocie ojciec odebrał telefon od kobiety, która przedstawiła się jako adwokat reprezentująca Edytę Godulę i stanowczo zażądała natychmiastowej wpłaty kwoty 14.873 zł stanowiącej kwotę z weksla własnego wypełnionego 17 grudnia 2013 w Jeleniej Górze [skan załączam]. Na pytanie ojca, skąd wzięła się ta kwota adwokat odpowiedziała, że jest ona wynagrodzeniem biura finansowego za pośredniczenie i naliczona została w/g jakichś "parametrów". W zasadzie powinna ona być wpłacona z chwilą otrzymania przez rodziców pieniędzy. Dodam, że w umowie z C.A. są współ -pożyczkobiorcami.
Na tym sprawa się zakończyła. Nikt nie pisał, nikt nie dzwonił. Do dnia 24 lutego 2016 roku kiedy moja matka otrzymała WEZWANIE DO WYKUPU WEKSLA z Kancelarii Prawnej CESSANS należącej do radcy Czesława Bakunia, adwokata Adriana Nawłoki, który to działając w imieniu Dolnośląśkiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Arbitrażu Sp. z o.o. wzywa do wykupu weksla, nabytego w drodze indosu od Edyty Goduli wypełnionego na kwotę 14.873 zł. 24 grudnia 2013 [skan załączam]. Nie odpowiedzieliśmy na wezwnie. I to, jak się później okaże, był błąd. Kancelaria CESSANS 28 lipca 2016 złożyła w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu POZEW O ZAPŁATĘ W POSTĘ. NAKAZOWYM kwoty 14.873 zł wraz z odsetkami i % uzasadniając:
Pozwany wystawił 17 grudnia 2013 na rzecz Edyty Goduli weksel nabyty przez powoda w drodze indosu na w/w kwotę. Powód pismem z 24 lutego 2016 wezwał pozwanego do wykupu weksla, tym samym podejmując próbę pozasądowego rozwiązania sporu. Dowód: weksel i wezwanie do wykupu.

Dalej Powód wyjaśnia:
(...) że dochodzi odsetek za opóźnienie od 27 grudnia 2013 tj od dnia następnego po terminie zapłaty. Powód wskazuje, że wniosek o wysanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest uzasadniony na podstawie art. 485 par. 2 k.p.c. . Powód dochodzi bowiem roszczeń na podstawie weksla.
Pozwanym w POZWIE jest moja matka. Gdyby sama występowała do Credit Agricol z wnioskiem o pożyczkę nie miałaby wystarczającej zdolności finansowej a, co za tym idzie otrzymałaby odmowę. Na wekslu dane - PESEL/ nr i seria dowodu są zgodne ale emitentem weksla jest tylko matka. Biorąc pod uwagę fakt, iż biuro w Jeleniej Górze pośredniczyło w załatwieniu kredytu z Credit Agricole S.A. na wekslu wpisać winno także dane ojca? 30 sierpnia 2016 r. Sąd Rejonowy w Zgorzelcu wydaje NAKAZ ZAPŁATY w postępowaniu nakazowym nakazując pozwanej zapłatę kwoty, lub by wniosła w terminie dwóch tygodni zarzuty. Proszę nam doradzić jak mamy dalej postępować, bo płacić nie mamy zamiaru? Jeleniej Górze nie były przez rodziców podpisywane żadne dokumenty. Tak matka jak i ojciec nie składali podpisów nigdzie. W naszej ocenie "weksel" tu występujący jest niewiarygodny, brakuje deklaracji wekslowej. Dodatkowo Powód nie wyjaśnia, w uzasadnieniu skąd i na jakiej podstawie domaga się zapłaty, czego zabezpieczeniem weksel nabyty przez niego w drodzie indosu był....
Pozdrawiam.
w1.jpg
w1.jpg (48.46 KiB) Przejrzano 6375 razy
w2.jpg
w2.jpg (79.35 KiB) Przejrzano 6375 razy
w3.jpg
w3.jpg (93.44 KiB) Przejrzano 6375 razy
w4.jpg
w4.jpg (101.8 KiB) Przejrzano 6375 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5707
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel?

Post autor: Lech » 07 wrz 2016, 22:02

eleniej Górze nie były przez rodziców podpisywane żadne dokumenty. Tak matka jak i ojciec nie składali podpisów nigdzie.
Jeśli nigdzie się nie podpisywali, to znaczy że podpis na wekslu jest sfałszowany - należy złożyć taki zarzut w sprawie cywilnej i zgłosić sprawę do prokuratury. Jest tylko jeden bardzo ważny niuans - musicie być pewni, że rodzice naprawdę żadnych weksli nie podpisywali, co jest raczej wątpliwe, skoro:
We Wrocławiu wszystkie wymagane dokumenty podpisali
i tam mógł być weksel.
brakuje deklaracji wekslowej. Dodatkowo Powód nie wyjaśnia, w uzasadnieniu skąd i na jakiej podstawie domaga się zapłaty, czego zabezpieczeniem weksel nabyty przez niego w drodzie indosu był....
Brak deklaracji nie jest wadą, a wzruszenie sumy weksla należy do pozwanych, a nie do powoda, więc to oni powinni wykazać, że - jeśli weksel wypełnili - został uzupełniony na sumę, która nie była zabezpieczona tym wekslem.

Podsumowując - albo weksel jest sfałszowany (raczej wątpliwe), albo rodzice jednak coś podpisywali - wówczas muszą sobie przypomnieć co, po co, a przede wszystkim co ten weksel miał zabezpieczać. Jeśli takie środki dowodowe się znajdą, to mogą być użyte. Dodam, że indos nie uniemożliwia obrony zarzutami, które macie wobec pani Goduli, ponieważ indos był dokonany po terminie płatności weksla, czyli nabywca nie jest chroniony w sposób opisany w art. 10 i art. 17 prawa wekslowego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5707
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel?

Post autor: Lech » 13 sty 2017, 11:35

Na prośbę mecenasa Adriana Nawłoki, autora ww. pozwu i wezwania do zapłaty uściślę, że mecenas Adrian Nawłoka i mecenas Czesław Bakuń, wbrew informacjom, jakie podają w nagłówkach pism, nie prowadzą razem kancelarii prawnej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
WrobionyWFinanse
Posty: 1
Rejestracja: 03 lut 2018, 21:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Weksel?

Post autor: WrobionyWFinanse » 03 lut 2018, 21:59

Prośby mecenasów to jedno, choć z drugiej strony uważam, że to świetna okazja by włączyć się w dyskusję. Po drugie - podobny problem dotyczy również pośrednio mnie i domniemam może tyczyć się tysięcy osób w całej Polsce - o tym moja strona https://www.wrobieniwfinanse.pl

Czy prowadzą, czy nie prowadzą razem kancelarii prawnej? Spójrzmy w oczy faktom:
• W Internecie nic nie ginie i posiadamy dowód obalający taką hipotezę (kopia strony nawloka.pl zalinkowana poniżej). Ponadto pozostaje zgodność nazwy i logo. Sprawdzając ich działalnośc w CEIDG pod ich numerami NIP na dzień 2017-11-01 działalność każdego z nich zarejestrowana jest pod adresem 55-040 Bielany Wrocławskie, ul. Brzoskwiniowa 4. Jeżeli sypie się panom prawny grunt pod nogami, to takie wypieranie się nie na wiele się zda. A tutaj wspomniany link: https://web.archive.org/web/20161007144 ... awloka.pl/
• Faktem, który także może domniemam świadczyć o ich współpracy to następujący, interesujący link: http://www.boromeusz.franciszkanie.pl/d ... 013_09.pdf - str. 26. Znajdujemy tam: Adrian Nawłoka i Urszula Joanna Bakuń. Przypadek?

Wniosek jest taki, że nawet jeśli formalnie zrzekają się współpracy, to powiązania jednak istnieją i na dodatek zbyt mocne, by uwierzyć na słowo. Przepraszam, jeśli zabrzmiało to jako offtopic, zarazem takie rzeczy pokazują na ile komu można ufać. Warto dodać, iż Czesław Bakuń był / jest w składzie Rady Nadzorczej spółki Europejska Grupa Finansowa Council, czyli podmiotu powiązanego z jednym wspomnianym we wcześniejszych postach. Nie ma więc wątpliwości co do tego, iż panowie mecenasi nie działają nieświadomie lub nie wiedzą o braku etyki swoich postępowań, choć to tylko domniemanie.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości