Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Leonikowy
Posty: 8
Rejestracja: 01 wrz 2016, 09:46

Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Leonikowy » 01 wrz 2016, 10:11

Witam Serdecznie.

Pierwszy raz , mam nadzieje bo wiecej sobie nie przypominam podpisałem czystą kartkę A4
podczas odbierania przesyłki od kuriera z poczty.
Zadzwonił domofon - kurier - paczka do Pana. Wszedł do domu i zapytał czy Pan ....
Tak to ja jestem. Dał mi list na ktory czekałem i czystą kartke A 4 do podpisania a poniewaz bardzo sie spieszyl
zdyszany , zasapany to nie zatrzymywałem go tylko podpisałem , odwrociłem kartkę na drugą strone i byly tam jakies dziwne
odcienie jakby ksero. Tak to szybko było ze za kilka minut zastanawiałem sie "co to było"? Kurier nie ma listu
przewozowego z danymi klienta gdzie podpisuje w odopowiednim miejscu potwierdzenie odbioru?
Nie dało mi to spokoju i dzwonie na poczte poniewaz był to kurier z poczty (pocztex expres 24).
Rozmawiam z działem pocztexu , podaje numery przesyłki sprawdzają i przepraszają ze tak wyszło
poniewaz nadawca ktory wysyłał list nie wypełnil pełnego druku tylko uproscil sprawe dukujac jedna kopie gotowego
formularza nadawczego z internetu i tak wyslal list. Oni natomiast zeby miec jakis dokument odbioru przesyłki
zeskanowali cały ten list z opakowaniem na stronie na ktorej widnieje adres odbiorcy i nadawcy i dali mi do podpisu ten skan A 4
tylko ze kurier odwrocił kartke czystą stroną i zasugerował podpis na czystej stronie i tak zrobilem.
Zadzwonilem do kuriera aby tez sprawdzic dokladnie i on to samo potwierdził ze zeskanowali cały list z opakowaniem
(koperta na dokumenty) troszke wieksza od A 4, szczupła:) Wiec uwazam za sprawe wyjasnioną ale nie zostawie tak tego.
Jestem umowiony z działem pocztexu ide do nich i dokonam zapisu na tej drugiej stronie na ktorej na srodku czystej kartki
widnieje moje imie i nazwisko takiego:
Zapis bedzie nad podpisem.
Odebrałem przesyłke pocztex expres o numerze hh...123...
dnia .... i ten podpis.
Wole to uzupelnic i mysle ze bedzie git. Co wy o tym sadzicie czy dobrze zrobiłem?
Czy mam dokonac jakiegos innego zapisu i uzupełnenia?
Pytajcie to wyjasnie jezeli cos nie zrozumiałe..
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Lech » 01 wrz 2016, 10:16

Temat "średnio" wekslowy, bo z czystej kartki może powstać wszystko, z aktem notarialnym włącznie ;)
Ale jeśli już będzie dopisek, z którego będzie wynikało w jakim celu podpis był złożony, to ok.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Leonikowy
Posty: 8
Rejestracja: 01 wrz 2016, 09:46

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Leonikowy » 01 wrz 2016, 10:27

Dobrze ze nauczka była doswiadczeniem z uczciwą firmą bo co gdyby to był jakis podstawiony kurier?
Przeciez w kazdej chwili moze do kazdego z Was zadzwonic kurier z niespodzianką ze mam dla Pana paczke.
Odbierasz zaskoczony nic nie płacisz i w biegu podpisujesz czytą kartke A 4 nieswiadomy tego co robisz.
Ucziwa firma to wyjasni jak u mnie ale podstawiony kurier to tak jakbys komus obcemu podpisał czystą kartke na ulicy.
To dla mnie przestroga i nauczka ze trzeba byc swiadomym cały czas .
Z czystej kartki z czytelnym podpisem moze byc mega problem jezeli to sie dostanie w nieuczciwe rece?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Lech » 01 wrz 2016, 10:31

Leonikowy pisze:Dobrze ze nauczka była doswiadczeniem z uczciwą firmą bo co gdyby to był jakis podstawiony kurier?
Byłoby to: http://www.remitent.pl/falszywy-elektry ... eksle/1724 (w komentarzu link do info o skazaniu sprawców).
Odbierasz zaskoczony nic nie płacisz i w biegu podpisujesz czytą kartke A 4 nieswiadomy tego co robisz.
Jest taka akcja "czytam co podpisuję" :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Leonikowy
Posty: 8
Rejestracja: 01 wrz 2016, 09:46

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Leonikowy » 01 wrz 2016, 12:55

Dobrze że jest taka strona jak Remitent.pl bo mozna tutaj napisac swoją historię i uprzedzić ludzi,
uswiadomic ze mozna sie dac zrobic w konia bardzo łatwo i prosto, wystarczy chwila zatroskania nieswiadomosci.
A czesto sie to ludziom zdarza gdyz wiekszosc zyje nieswiadomie "w umysle" cały czas w kłebiących sie myslach o problemach
co mam do załatwiania , czym sie martwię w tej chwili i taka chwila zapomnienia wystarczy i przez jeden bład mozna potem miec problem.
Jezeli to jest jakas grupa zorganizowana to czy wczesniej czy pozniej wpadną ale jezeli sa to pojedyncze przypadki
to mozna ich nigdy nie dorwać.
Jak sie zabezpieczyc , wystarczy - nie pdopisywac czegos czego nie jestes pewny poprostu jak napisales
czytac co sie podpisuje, a co jezeli i tak ktos sprytnie podsunie ci kartkę.
Odbierasz przesyłkę od listonosza, kuriera, odbierasz przeglądy kominiarskie , gazowe, elektryczne faktycznie
szczegolnie kominiarze i gazowiec chodzą z jakimis swistkami zamiast konkretnego dokumentu.
Jak jeszcze sie zabezpieczyc mozna oprocz czytania i podpisywania .?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Lech » 01 wrz 2016, 13:08

Odpowiem może trochę półżartem, można poprosić rodzinę (bo samemu chyba nie można) o wystąpienie do sądu o ubezwłasnowolnienie swojej osoby - jest to możliwe jeśli z uwagi na czyjś stan umysłu lub nieporadność nie powinna dana osoba móc zaciągać zobowiązań. Wówczas podpis nie rodzi zobowiązania.

A w przeciwnym przypadku innej obrony jak czytanie co się podpisuje nie ma. To tak jak ze skakaniem do wody - trzeba się upewnić, że dna nie ma metr pod wodą. I jak się już skoczy bez sprawdzania (podpisze bez czytania) - to ryzyk fizyk, można sobie popływać, można kręgosłup złamać :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Leonikowy
Posty: 8
Rejestracja: 01 wrz 2016, 09:46

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Leonikowy » 01 wrz 2016, 13:25

Tak to dobry przykład zartobliwy ale umysl ludzki na mysl" skok do wody" automatycznie uruchomi ostrzezenie (strach)
i nikt tego nie zrobi na czezwo wiec to jest troszke inna bajka.
Jest to cos oczywistego i dosadnego , czlowiek bardzo mocno na to zareaguje automatycznie nawet nieswiadomie
bo przed skokiem z okna automat sie uruchamia sam, ( nie skacz bo sie zabijesz).
W przypadku odbioru przesylki od kuriera i ewentualnego podstawienia innego dokumentu do podpisu i potem
wykorzystania przez oszustow nie masz juz takiego czerwonego swiatla i dzwonka w glowie jak przed skokiem do
wody czy z 10 piętra.Jest to zbyt małe dla umysłu aby zadzwonil tak jak w przypadku skoku w 10 pietra na glowke.
Poprostu ten automat tutaj moze nie zadzialac trzeba byc mocno swiadomym. Czesto jest tez tak ze ludzie nie czytają co podpisują
bo jest im glupio przetrzymywac kuriera albo im glupio odmowic. To dziala rowniez podczas zakupow, jak ladna hostessa zaproponuje
ci produkt i nie chcesz jej odmowic bo jest taka mila i to kupujesz chociaz nie chcesz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Lech » 01 wrz 2016, 13:30

To jest samonapędzający się mechanizm. Ludzie nie czytają, więc kredyt hipoteczny ma 100 stron razem z regulaminami i cennikami. Gdyby czytali, i siedzieliby godzinę w oddziale banku czytając umowę przy zakładaniu konta, albo cały dzień przy kredycie hipotecznym, to szybko okazałoby się, że można tak skonstruować produkt bankowy, aby się zmieścił na 5 stronach. A może na jednej? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Leonikowy
Posty: 8
Rejestracja: 01 wrz 2016, 09:46

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Leonikowy » 01 wrz 2016, 13:42

Co sądzisz o takim zabezpieczniu oczywiscie poza byciem swiadomym i czytaniem co sie podpisuje bez pospiechu.
1.Wszedzie gdzie tylko sie da podpisywac sie parawką lub samym nazwiskiem bez imienia- parawka lub samo nazwisko
nie daje skutku waznosci dokumentu w przypadku umowy, weksla, aktu notarialnego i podobnych dwaznych dokumentow wiec
nikt z tym nic nie zrobi.
2.Jezeli listonosz, kurier, kominiarz , gazowiec, elektryk zwroci uwage i bedzie sie domagal pełnego podpisu imienia i nazwiska
to ok podpisuje ale zwracam szczegolną uwage czego dotyczy kartka i jezeli tam cos nie jest dla mnie jasne
to wlasnorecznie dopisuje tak aby dla mnie bylo dobre i mnie nie interesuje co chce kominiarz.
Dopisuje " przeglad kominowy zrealizowany, potwierdzam w mieszkaniu 32 i podpis.
Wiadomo czego dotczy podpis wiec tutaj nawet jak sobie cos dopiszą to juz jest namieszane.

Mam racje?

Tak nawiasem(a co mnie interesuje ze kurier sie spieszy czy listonosz i mnie pogania. Niech czeka az dokladnie sobie przeczytam
co mi daje do podpisania czy zgadzaja sie dane imie i naziwsko , adres itd...) sprawdzilem dopiero podpisuje i leci dalej.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Lech » 01 wrz 2016, 22:01

Leonikowy pisze:1.Wszedzie gdzie tylko sie da podpisywac sie parawką lub samym nazwiskiem bez imienia- parawka lub samo nazwisko nie daje skutku waznosci dokumentu w przypadku umowy, weksla, aktu notarialnego i podobnych dwaznych dokumentow wiec nikt z tym nic nie zrobi.
Parafka nie daje (ale otwiera pole do sporu, czy jest to parafka, czy nieczytelny podpis), ale już podpis samym nazwiskiem bez imienia jest poprawny i wiążący.
Dopisuje " przeglad kominowy zrealizowany, potwierdzam w mieszkaniu 32 i podpis.
Można.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Leonikowy
Posty: 8
Rejestracja: 01 wrz 2016, 09:46

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Leonikowy » 02 wrz 2016, 08:53

Powiedzcie mi czy świadek przy danej operacji zwierania umowy pozyczki, weksla czy innej transakcji pienieznej ma jakiekolwiek znaczenie?
Przykłady: Pożyczam gotowke znajomemu i on podpisuje mi weksel zabezpieczajacy mnie ze w razie jak nie odda na czas
to uruchamiam weksel i placi mi dwa razy tyle.
Czy swiadek tej transakcji ktory jest przy tym obecny i wszystko słyszy i widzi ma potem w sprawie sadowej jakis głos?

Podobnie w innej sytuacji (hipotetycznej):
Ktos podstawil starszej osobie czystą kartkę i ta osoba podpisała poniewaz byl to przeglad kominiarski ktory jest co roku.
Nie uczciwa osoba z przegladu dopisuje co trzeba nad podpisem aby powstal weksel i za jakis czas idzie do sądu i uruchamia prodedury.
Osoba (od kominow )twierdzi ze pozyczyla tej starszej osobie kwote 20 tys zł a wiadomo starsza osoba podpisała papier w ramach przegladu kominiarskiego.
Czy swiadek tego zdarzenia ma znaczenie w sądzie i w przebiegu sprawy?
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Prawnik z Poloneza » 02 wrz 2016, 09:23

nie spodziewałem się, że forum o tematyce wekslowej dorobi się swojego trola :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Lech » 02 wrz 2016, 09:56

Nie przesadzajmy z tym trollowaniem :)

Ad rem: Dowod ze świadków jest dopuszczalny.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Leonikowy
Posty: 8
Rejestracja: 01 wrz 2016, 09:46

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Leonikowy » 03 wrz 2016, 13:43

Byłem w tej firmie, rozmawiałem z bardzo kulturalnym pracownikiem ktory bez wachania mi pomogł i jeszcze
raz wszystko wyjasnil i przepraszał 5 razy. Dopisałem nad podpisem " Odebrałem przesyłkę o numerze SDK..34....dnia...
zrobiłem fotkę na pamiątkę a dokumenty wrociły do archiwum firmowego. Załatwione profesjonalnie.
Uwazam temat za zakończony i wyjaniony. Dziękuję bardzo za pomoc oraz info od moderatora i specjalisty tego forum.
Wcale nie jestem przeciwnikiem weksli, uwazam ze są to bardzo dobre i szybkie narzedzia jezeli sie wie jak uzywać.
Najlepiej na poczatku poradzic sie prawnika ktory sie na tym dobrze zna.
Dzięki . :)
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: HaPe » 05 wrz 2016, 17:29

Mnie to forum i blog Pana Lecha tak "wystraszyły", że każdy podpis np. u operatora GSM to robienie zetki na awersie, zaś każde pismo, które ode mnie wychodzi ma ramkę na podpis z drobnym tekstem czego dotyczy, np. wnoszę jak we wniosku i oczywiście zetka :)
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Lech » 05 wrz 2016, 20:40

Nie jest moim celem straszenie, ale już zaszczepienie "zdrowego uczulania" - tak :)

W sprawie "zetek" - rzeczywiście irytują mnie formularze, gdzie pomiędzy samą treścią, a "miejscem na podpis" jest "hektar" wolnego miejsca. Wówczas podpisuję się nie w dedykowanym miejscu, tylko zaraz pod tekstem, albo robię zetkę właśnie, albo stawiam podpis tak, że zaczyna się pod tekstem, a kończy w miejscu dedykowanym (to znaczy "zetką" jest duży zawijas litery L :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Leonikowy
Posty: 8
Rejestracja: 01 wrz 2016, 09:46

Re: Podpis na czystej kartce papieru A4 - Kurier

Post autor: Leonikowy » 05 wrz 2016, 21:35

Jak się robi te "Zetki" są jakies przyklady w internecie? , jak mozecie dajcie linka bo szukałem ale nie znalazłem.

A czy w przypadku umowy u operatora tel. wystarczajacym zabezpieczeniem nie moze byc kopia czy skan podpisanej umowy?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 80 gości