weksel bez daty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
potworr
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2016, 16:11

weksel bez daty

Post autor: potworr » 03 lip 2016, 16:18

Witam Szanownych Forumowiczów,

mam taki problem - otrzymałem do zaopiniowania weksel in blanco (jestem radcą prawny).

Jego treści jest następująca (pod miejscem na datę wystawienia oraz miejsce).

Napisano

"Kogucik sp. z .o.o. zapłaci za ten weksel własny nie na zlecenie Kura S.A. z siedzibą w XXXX kwotę ....................."

Mam w związku z tym dwa pytania. Kogucik jest wystawcą weksla - czy zatem powinien być wskazany w treści weksla (Kogucik Sp. z o.o. zapłaci za ten .....), czy powinno tam być sformułowanie "zapłacę za ten weksel własny.....).

I drugie

Nie ma wskazanej daty płatności - jak rozumiem, weksel o takiej treści jak wskazałem będzie uznany za płatny za okazaniem?

Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel bez daty

Post autor: Lech » 03 lip 2016, 16:22

potworr pisze: "Kogucik sp. z .o.o. zapłaci za ten weksel własny nie na zlecenie Kura S.A. z siedzibą w XXXX kwotę ....................."
Mam w związku z tym dwa pytania. Kogucik jest wystawcą weksla - czy zatem powinien być wskazany w treści weksla (Kogucik Sp. z o.o. zapłaci za ten .....), czy powinno tam być sformułowanie "zapłacę za ten weksel własny.....).
Jest jak jest, tego się już nie zmieni. Poprawniej byłoby "Zapłacę", a Kogucik będzie wynikał z podpisu, ale w tym przypadku też może być OK, jeśli z podpisu także wynika, że złożył go Kogucik (podpis pod pieczątką).
I drugie

Nie ma wskazanej daty płatności - jak rozumiem, weksel o takiej treści jak wskazałem będzie uznany za płatny za okazaniem?
Tak, ale brakuje też daty wystawienia i miejsca wystawienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
potworr
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2016, 16:11

Re: weksel bez daty

Post autor: potworr » 03 lip 2016, 16:30

Bardzo dziękuje za tak sprawną odpowiedź (świetny blog swoją drogą - parę razy uratował mi życie :)

Miejsce na datę wystawienia i miejsce jest na wekslu od góry - nie wypełnione - będę rekomendował, żeby klient jako datę wystawienia wstawił datę przekazania mu weksla - czytałem, że jest to zdecydowanie bezpieczniejsze, niż zostawienie tego miejsca pustego i wypełnienie dopiero przy uzupełnieniu weksla in blanco.

Co do terminu płatności to również będę rekomendował, aby jednak ta data się pojawiła - obecnie negocjujemy treść weksla więc jest szansa, że jeszcze coś tam będzie można dodać.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel bez daty

Post autor: Lech » 03 lip 2016, 16:31

No nie, jeśli treść weksla jest dopiero negocjowana, to radzę od razu zrobić to z głową, czyli:

Miejscowość, data.
Za okazaniem zapłacę za ten weksel na zlecenie KRUK [...] sumę [...]
pieczątka Kogucika
podpis prezesa Kogucika.

Nie ma co cudować z jakimiś średnio wpasowanymi wzorami.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
potworr
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2016, 16:11

Re: weksel bez daty

Post autor: potworr » 03 lip 2016, 16:35

Zobaczymy jak będzie z rozmową z drugiej strony - nie raz niestety sugerowanie klientowi poprawnego lub lepszego rozwiązania rozbija się o mur "niemocy". Ostatecznie decyzja należy do klienta - informuję o ryzyku i podaję najlepsze rozwiązanie - jeżeli ktoś go nie chce - cóż mogę :)

Rozumiem - weksel będzie raczej nie na zlecenie - ale mam nadzieje, że datę uda się przepchnąć - czyli zaproopnuje następującą treść:

Miejscowość, data.
Dnia .............. zapłacę za ten weksel nie na zlecenie KURA [...] sumę [...]
pieczątka Kogucika
podpis prezesa Kogucika.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel bez daty

Post autor: Lech » 03 lip 2016, 16:39

Po raz kolejny uratuję ci życie, ale proponowana treść będzie formalnie wadliwa. Zauważ bowiem, że wskazuje ona na czyje zlecenie *nie* zapłacimy, a nie wskazuje komu zapłacimy :) Powinno być:

Miejscowość, data.
Dnia .............. zapłacę za ten weksel na rzecz KURA, ale nie na jego zlecenie, [...] sumę [...]
pieczątka Kogucika
podpis prezesa Kogucika.

Natomiast w tym pierwszym wzorze jest pewien zgrzyt formalny - "Kogucik zapłaci" - art. 101 wymaga, aby weksel własny zawierał przyrzeczenie zapłaty. Czyli "Zapłacę". Słowo "zapłaci" to nie żadne przyrzeczenie, tylko czyjeś przypuszczenie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
potworr
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2016, 16:11

Re: weksel bez daty

Post autor: potworr » 03 lip 2016, 16:42

No cóż - dług dozgonny :)

rozumiem, że jeżeli spółka remitenta jest spółką akcyjną - to używać formy żeńskiej

Miejscowość, data.
Dnia .............. zapłacę za ten weksel na rzecz Kura S.A., ale nie na jej zlecenie, [...] sumę [...]
pieczątka Kogucika
podpis prezesa Kogucika.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel bez daty

Post autor: Lech » 03 lip 2016, 16:43

Wybór rodzaju przy spółce akcyjnej to już tylko kwestia estetyczna, a nie prawno-formalna.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
potworr
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2016, 16:11

Re: weksel bez daty

Post autor: potworr » 03 lip 2016, 16:44

O.k. jeszcze raz bardzo dziękuje :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel bez daty

Post autor: Lech » 03 lip 2016, 16:45

I taka mała uwaga może nie formalna, ale aby nie tworzyć problemów na przyszłość:
spółka KUR,
na zlecenie KURA
być może, ale aby nie pojawił się zaraz KURA S.A. podawająca się za remitenta ;)
to lepiej: na zlecenie remitenta: KUR S.A.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: weksel bez daty

Post autor: Poręczyciel » 31 paź 2016, 19:41

Mam też pytanie w temacie daty. Czy jeśli weksel in blanco, własny, bez protestu i na zlecenie został uzupełniony w ten sposób, że na górze, w pierwszej linijce remitent wpisał datę uzupełnienia weksla a daty jego wystawienia nie ma wcale na wekslu, to jest to błąd formalny? A jeśli przy słowie drukowanym zapłac wystawca nie dopisał "ę" ? Czy można powiedzieć że brak jest warunkowego przyrzeczenia zapłaty? Może to uczynić weksel nieważnym?
janwekslowy
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2016, 00:50

Re: weksel bez daty

Post autor: janwekslowy » 01 lis 2016, 23:37

Weksel własny, który nie zawiera daty wystawienia jest nieważny (art. 102 w zw. z art. 101 pkt 6 pr. weksl.). Data wystawienia oczywiście może być taka sama jak termin płatności, ale muszą być one obie wyraźnie zaznaczone w wekslu.

Niemniej opis jest lekko niewyraźny i nie wszystkiego można się domyśleć - jest jakiś skan tego dokumentu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel bez daty

Post autor: Lech » 02 lis 2016, 09:16

Rzeczywiście bez wglądu w weksel trudno dywagować na obydwa poruszone tematy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: weksel bez daty

Post autor: Poręczyciel » 02 lis 2016, 18:27

załaczam skan weksla
Załączniki
doc20161102180342.pdf
(878.43 KiB) Pobrany 475 razy
janwekslowy
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2016, 00:50

Re: weksel bez daty

Post autor: janwekslowy » 02 lis 2016, 19:27

Dziękuję.

Przedstawiony weksel jak najbardziej zawiera datę wystawienia - 10 września 2013 r. Nie ma przy tym znaczenia, że pole "19__ r." jest nieuzupełnione - po prostu nie było one konieczne przy dacie wystawienia weksla, która ma miejsce już w latach dwutysięcznych (zapewne stary blankiet). Dla porządku powinno być ono przekreślone, ale uważam, że jego pozostawienie w aktualnej formie nie jest błędem powodującym nieważność weksla - data wystawienia jest czytelna.

Dalej, weksel nie ma terminu płatności, ale zgodnie z art. 102 ust. 2 pr. weksl. weksel własny bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem. Nie jest to błąd, a tym bardziej już taki, który powoduje nieważność weksla.

Najpoważniejsze wątpliwości zdaje się budzić nieuzupełnione słowo "zapłacę", a w związku z czym brak prawem wymaganego bezwarunkowego przyrzeczenia zapłaty. Niemniej skłaniam się ku interpretacji, że tego rodzaju zapis z błędem gramatycznym - w sytuacji, gdy jest wyraźny podpis wystawcy i intencje, jakie wystawcy towarzyszyły - należy interpretować w sposób właśnie celowościowy, tj. uznając, że wystawca miał na celu zobowiązanie się wekslowo słowem "zapłacę". Takie rozumowanie wspiera materialne prawo cywilne, a mianowicie art. 65 Kodeksu cywilnego.
Art. 65. KC
§ 1. Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.
§ 2. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.
W mojej ocenie weksel jest ważny.
janwekslowy
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2016, 00:50

Re: weksel bez daty

Post autor: janwekslowy » 02 lis 2016, 19:56

Jeśli chodzi jeszcze o nieuzupełnioną końcówkę: jest wyrok SN, który zapadł w podobnym stanie faktycznym (I CKN 431/97), teza:
Wykładnia tekstu weksla sporządzonego na formularzu, w którym do wyrazu „zapłac.” nie dodano końcówki fleksyjnej, pozwala na ustalenie – w sytuacji, gdy w wekslu nie wymieniono osoby trasata – że weksel ten ma charakter weksla własnego, zawierającego bezwarunkowe przyrzeczenie wystawcy zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej.
W mojej ocenie to klaruję sytuację, jeśli chodzi o ważność prezentowanego wyżej weksla.
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: weksel bez daty

Post autor: Poręczyciel » 02 lis 2016, 20:37

Jednak data wpisana na blankiecie jest to data w której został on uzupełniony a nie w której został wystawiony czyli podpisany przez wystawcę. Dowodzi tego choćby fakt że już przed tą datą było przysłane do mnie jako poręczyciela wezwanie do zapłaty. Czy to nie zmienia sytuacji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel bez daty

Post autor: Lech » 02 lis 2016, 20:38

Nie zmienia. Weksel posiada datę wystawienia i jest poprawny formalnie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: weksel bez daty

Post autor: Poręczyciel » 02 lis 2016, 20:42

Tak naprawdę powyższy weksel był wystawiony w 2001 roku, tyle że nie była wpisana data jego wystawienia.
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: weksel bez daty

Post autor: Poręczyciel » 02 lis 2016, 20:43

Ok.Dzięki .
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: weksel bez daty

Post autor: Poręczyciel » 19 lis 2016, 15:30

Panie Lechu. Proszę jeszcze popatrzeć na ten weksel. Czy jest on na zlecenie tylko tej jednej Firmy? czy może być odsprzedany?. Jeśli na odwrotnej stronie jest mój podpis i nr dowodu osobistego bez słowa "poręczam" to jakie mogą mnie spotkać z tego tytułu konsekwencje?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel bez daty

Post autor: Lech » 19 lis 2016, 16:54

Poproszę o skan obu stron tego weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: weksel bez daty

Post autor: Poręczyciel » 20 lis 2016, 19:13

skan jest powyżej pod datą 29-10-br a na odwrocie jest tylko napisane odręcznie przeze mnie moje nazwisko imię i numer dowodu osobistego. To wszystko. Bez słowa "poręczam"
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel bez daty

Post autor: Lech » 21 lis 2016, 13:18

Poręczyciel pisze:Czy jest on na zlecenie tylko tej jednej Firmy?
Nie wiem, dane firmy zostały zakryte na skanie.
czy może być odsprzedany?.
Tak.
Jeśli na odwrotnej stronie jest mój podpis i nr dowodu osobistego bez słowa "poręczam" to jakie mogą mnie spotkać z tego tytułu konsekwencje?
Podpis na rewersie weksla *bez* określenia "poręczam" (lub innego równoznacznego) nie jest poręczeniem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: weksel bez daty

Post autor: Poręczyciel » 22 lis 2016, 17:25

Oki. Pytam więc wprost. Czy jeśli Firma "Kura" uzupełni i odsprzeda albo nie uzupełni i odsprzeda ten weksel Firmie "Baran", to czy Baran będzie miał prawo żądać ode mnie spłaty ? Czy też moje nazwisko na rewersie nic nie znaczy i do niczego mnie nie zobowiązuje?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel bez daty

Post autor: Lech » 22 lis 2016, 17:41

Samo nazwisko do niczego nie zobowiązuje.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Poręczyciel
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2016, 18:31

Re: weksel bez daty

Post autor: Poręczyciel » 23 lis 2016, 16:19

Dzięki. To chciałam usłyszeć :-)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości