Prośba o pomoc: Pożyczka firmowa i weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
dobi
Posty: 1
Rejestracja: 24 cze 2016, 15:07
Lokalizacja: Warszawa

Prośba o pomoc: Pożyczka firmowa i weksel

Post autor: dobi » 24 cze 2016, 15:54

Prośba o pomoc: Pożyczka firmowa i weksel – chęć wyjścia z zarządu i uniknięcia odpowiedzialności za dalszą spłatę

Pozwoliłam sobie napisać na forum, ponieważ bardzo potrzebuję porady. Sama nie wiem co mam myśleć o mojej obecnej sytuacji.
Tytułem wstępu: Około 2 lata temu założyłam Spółkę z o.o. z koleżanką. Obie jesteśmy w zarządzie spółki (jako członkowie zarządu), mamy łączną reprezentację w spółce i posiadamy po 50% udziałów. Prowadząc firmę postanowiłyśmy wziąć kredyt na spółkę w kwocie 100 tyś., który na bieżąco jest spłacany (kredytu udzieliła nam Inicjatywa Mikro). Do umowy kredytowej obie podpisałyśmy weksel jako zabezpieczenie, ponieważ jesteśmy członkami zarządu. Weksel podpisało również 3 poręczycieli (jeden poręczyciel jest członkiem mojej rodziny, a dwóch pozostałych to członkowie rodziny mojej wspólniczki). Obecnie uznałyśmy jednak, że chcemy się rozstać, ja planuję odejść z zarządu i sprzedać wspólniczce moje 50% udziałów. Przedstawiłam wspólniczce propozycję, że odejdę z zarządu i sprzedam udziały dopiero po tym, jak spłacimy pożyczkę, ponieważ nie chcę brać odpowiedzialności za dalszą spłatę pożyczki, a do końca spłaty pozostało około 86 tyś. Wspólniczka początkowo przystała na propozycję. Inicjatywa Mikro u której wzięłyśmy pożyczkę wyraziła zgodę na wcześniejszą spłatę, ale zaproponowała również inne rozwiązanie, które miałoby zwolnić mnie i jednego poręczyciela (członka mojej rodziny) z odpowiedzialności za pożyczkę bez konieczności jej wcześniejszej spłaty. Propozycja jest następująca: Moja wspólniczka miałaby znaleźć nowego poręczyciela na miejsce mojego członka rodziny, ja miałabym przygotować pisemną notę z informacją „z jakiego powodu odchodzi wspólnik, czy nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej, jak wyjście wspólnika wpłynie na działalność firmy”, a następnie Inicjatywa Mikro ma przygotować aneks do umowy pożyczki. Po przygotowaniu aneksu i przed ostatecznym podpisaniem go ja miałabym wyjść z zarządu spółki, aby na moment aneksowania nie było mnie już w zarządzie. Następnie po moim wyjściu z zarządu moja wspólniczka wraz z nowymi poręczycielami miałaby podpisać aneks do umowy pożyczki. Dodatkowo dotychczasowy weksel miałby zostać zniszczony komisyjnie lub jak zostałam poinformowana „Pożyczkodawca dopuszcza osobiste wydanie Weksla Pożyczkobiorcy lub za pośrednictwem usługi kurierskiej na koszt i ryzyko Pożyczkobiorcy” a na miejsce dotychczasowego weksla miałby zostać wystawiony nowy weksel już bez mojego podpisu i bez podpisu członka mojej rodziny, natomiast z podpisami nowych poręczycieli i podpisem mojej wspólniczki. Inicjatywa Mikro zapewnia, że to zwolniłoby mnie i mojego członka rodziny z odpowiedzialności za dalsze losy pożyczki.

Co mam zrobić? Czy to jest dla mnie bezpieczne? Czy zgodzić się na takie rozwiązanie? A jeśli się zgodzę to czy odebrać podpisany przeze mnie weksel osobiście?

Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc: Pożyczka firmowa i weksel

Post autor: Lech » 26 cze 2016, 09:35

Opierając się na tym opisie wygląda na to, że operacja jest dobrze (dla ciebie) zaplanowana. Oczywiście pewność, jak i wyłapanie ewentualnych istotnych szczegółów, byłoby możliwe po zapoznaniu się z umowami (dotychczasowymi i planowanymi do podpisania).

W kwestii zwrotu weksla najlepiej będzie, jeśli:
a/ weksel zostanie zniszczony na twoich oczach
b/ weksel zostanie zwrócony tobie.

Co do zasady możliwa jest tylko sytacja a), ponieważ ewentualny zwrot weksla odbywa się jego wystawcy, czyli spółce, a nie tobie (jeśli dobrze domniemuję fakt, że weksel był wystawiony przez spółkę i poręczony przez kolejne osoby).

Gdyby weksel został zwrócony spółce, a ty nie miałabyś nad nim kontroli, istniałoby ryzyko jego ponownego wykorzystania (to też zależy od treści weksla, której nie znam).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości