Weksel Reiffeisen Leasing

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
DRS
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 22:55

Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: DRS » 10 cze 2016, 23:29

Witam, jestem na etapie podpisywania umowy leasingowej z w/w firmą, wybrałem ją ponieważ cieszy się dobrą opinią wśród leasingobiorców, no i nie jest to na pewno firma ''krzak'';) Chciałbym prosić o opinie na temat weksla, który mam podpisać, nie spełnia on wszystkich warunków ''bezpiecznego'' weksla, udało mi się wynegocjować aby na odwrocie widniało: ''Weksel do umowy leasingu nr xxxx''. Reasumując prosiłbym o opinie czy należy obawiać się takiej konkretnej firmy, szukając jakiegoś podstępu, jest to jedna z większych firm leasingowych i ma mnóstwo klientów, którzy musieli podpisać taki weksel, a w sieci brak informacji na temat jakiś problemów. Rozumiem, że jeżeli będę spłacał wszystko to ten weksel nigdy nie zostanie użyty i wierząc w prawidłowe procedury przechowywania weksli nie jestem narażony na żadne ryzyko, a może się mylę? Bardzo proszę o wyrażenie opinii i z góry dziękuję.
weksel leasingowy.jpg
weksel leasingowy.jpg (49.31 KiB) Przejrzano 14699 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: Lech » 11 cze 2016, 07:20

Na plus:
- zapis "weksel do umowy..."
- oznaczenie remitenta.

Sugeruję jeszcze dodać:
- klauzulę "nie na zlecenie" - aby nie można było zbyć weksla przez indos (nowemu nabywcy płacisz sumę weksla bez względu na to, czy Raiffaisen wpisze ją zasadnie)
- datę wystawienia weksla (to nie jest dana, której się nie zna w momencie wystawienia, więc powinna być już wpisana) - taka sama jak data umowy o leasing i deklaracji wekslowej.

Tutaj przejścia z wekslem w leasingu mojego kolegi ;)
http://www.remitent.pl/jakie-praktyki-w ... ngowe/4486
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DRS
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 22:55

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: DRS » 11 cze 2016, 09:37

Dziękuje bardzo za odpowiedź (wogóle świetnie, że taka strona istnieje), próbowałem po lekturze Pana porad także negocjować w sprawie daty wystawienia weksla i zapisu nie na zlecenie, ale zgodzili się tylko na zapis na odwrocie z nr leasingu, a Pani, która prowadzi moją sprawę kiedy zacząłem z nią rozmawiać o indosie tłumaczyła mi, że mnie to kompletnie nie dotyczy i weksel to ostateczność gdybym nie płacił a poprzedzały by go monity itd.
Jestem laikiem i nie za bardzo rozumiem zjawisko indosu, a mianowicie do indosu dochodzi gdy nie płacę a leasingodawca zbywa weksel za jakąś sumę takiej firmie jak np Kruk tak? Dużo osób korzysta z usług Reiffeisena i nie słyszałem aby ktoś miał problemy z wekslami, to sprawdzona firma leasingowa czy np. renoma firmy też powinna uspokoić moje obawy, że doszłoby do jakiś nieprawidłowości ? Z góry dziękuje za odpowiedź, bo już nie wiem czy mam szukać innej formy finansowania, czy też zgodzić się na ich warunki. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: Lech » 11 cze 2016, 09:45

DRS pisze:Pani, która prowadzi moją sprawę kiedy zacząłem z nią rozmawiać o indosie tłumaczyła mi, że mnie to kompletnie nie dotyczy i weksel to ostateczność gdybym nie płacił a poprzedzały by go monity itd.
Z całym szacunkiem dla tej pani, albo rżnie głupa, albo w ogóle nie rozumie co to jest indos.
Jestem laikiem i nie za bardzo rozumiem zjawisko indosu, a mianowicie do indosu dochodzi gdy nie płacę a leasingodawca zbywa weksel za jakąś sumę takiej firmie jak np Kruk tak?
Tak. Tylko że istotą indosu jest to, że jeśli leasing spłacisz, a mimo to RF sprzeda weksel na drodze indosu, to Krukowi będziesz musiał jeszcze raz zapłacić sumę weksla.

W normalnej sytuacji indos byłby wyłączony, a sprzedaż Krukowi odbyła by się na drodze cesji, i wówczas obrona, że weksel został wypełniony niesłusznie jest wówczas możliwa.
Dużo osób korzysta z usług Reiffeisena i nie słyszałem aby ktoś miał problemy z wekslami, to sprawdzona firma leasingowa czy np. renoma firmy też powinna uspokoić moje obawy, że doszłoby do jakiś nieprawidłowości ? Z góry dziękuje za odpowiedź, bo już nie wiem czy mam szukać innej formy finansowania, czy też zgodzić się na ich warunki. Pozdrawiam
Renoma nic tu nie da, jak RF "zgubi" weksel, a złodziej sfałszuje indos - trzeba będzie płacić - to są nawet losowe przypadki, przed którymi można, a nawet należy uchronić się odpowiednio wystawiając weksel.

Z drugiej strony - skoro weksel "to tylko ostateczność", to tym bardziej nie ma powodu. aby RF upierał się, by mógł zbywać weksel przez indos (przecież to nie sprzedaż weksla jest celem jego wystawienia, tylko dochodzenie roszczenia bezpośrednio przez RF - i w tym klauzula "nie na zlecenie" w niczym nie przeszkadza).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DRS
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 22:55

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: DRS » 11 cze 2016, 10:11

Panie Lechu dziękuje za odpowiedź, moja świadomość wykładniczo wzrasta;) Mam pytanie do Pana wypowiedzi: '' Tak. Tylko że istotą indosu jest to, że jeśli leasing spłacisz, a mimo to RF sprzeda weksel na drodze indosu, to Krukowi będziesz musiał jeszcze raz zapłacić sumę weksla.'' Scenariusz z Pana wypowiedzi to naprawdę coś ekstremalnie niesprawiedliwego delikatnie mówiąc:), czy to realne zagrożenie tzn. czy duże renomowane firmy pozwalają sobie na takie praktyki czy to patenty jakiś naciągaczy? I jeszcze jedno pytanie: rozumiem, że to zbywca weksla wypełnia sumę do spłaty czy jego nabywca (tzn. czy kupując weksel jest on już w pełni wypełniony)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: Lech » 11 cze 2016, 10:17

Nie można rozpatrywać tego w kontekście niesprawiedliwości. To jest celowa cecha weksla, ponieważ weksel wystawia się, jeśli się chce *bezwarunkowo* przyrzec zapłatę.

Z kolei weksel in blanco jest sytuacją wyjątkową, i to tej wyjątkowej sytuacji nie możemy stosować takich samych reguł zachowań, jak do weksla już uzupełnionego o kwotę w momencie jego wystawiania. W takim przypadku nie możemy używać klauzuli umożliwiającej indos, a jeśli mimo wszystko (mimo radom z forum ;) taki weksel wystawiamy, no to jest chyba sprawiedliwe, że ponosimy tego konsekwencje.

Nie ma sensu też rozważać prawdopodobieństwa wystąpienia szkody - czy jest to 10%, czy 1 promil - to w niczym nie zmienia faktu, że weksla w takiej formie się po prostu nie wystawia. Czy twoje samopoczucie podczas tracenia majątku życia będzie lepsze, jeśli będziesz wiedział, że u 10 tysięcy innych osób wszystko było w porządku?

Powtórzę - nie ma najmniejszego powodu, aby RF nie zgadzał się na wpisanie daty wystawienia i klauzuli nie na zlecenie. Obecność tych klauzul w żaden sposób nie ogranicza jego praw jako wierzyciela. Jeśli się na to nie zgadzają, to znaczy że:
- mają złe zamiary
- nie rozumieją co to jest weksel

oba przypadki dają asumpt do uznania, że wystawienie weksel na rzecz Raiffaisen to zły pomysł.
jeszcze jedno pytanie: rozumiem, że to zbywca weksla wypełnia sumę do spłaty czy jego nabywca (tzn. czy kupując weksel jest on już w pełni wypełniony)?
Oba przypadki są możliwe. Weksel in blanco też może być przedmiotem indosu, nabywca ma fizyczną możliwość wpisania dowolnej kwoty, a potem kolejnego zbycia weksla - wówczas ostatniemu posiadaczowi weksla płacisz to, co ktoś wcześniej wpisał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DRS
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 22:55

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: DRS » 11 cze 2016, 10:40

Rozumiem Pana tok myślenia, jeśli chodzi o mnie jestem w obliczu podjęcia realnej decyzji i staram się przeprowadzić kalkulację wszystkich czynników, biorąc także pod uwagę to, że mogą się nie zgodzić na zmianę w zapisach weksla (w pn. będę walczył:)''bo nie'',
a samochód już zamówiony zaliczka wpłacona do dilera itd. Tak jak powiedziałem na wstępie jestem laikiem i od około tygodnia staram się o leasing i nie chciałbym aby weksel był sprawą zaporową i będę jeszcze z nimi negocjował. Są jakieś plusy zaproponowanego weksla, które Pan wypunktował jednak rozumiem także teoretyczne zagrożenia o których Pan mówi, które szczerze mówiąc wydają mi się mało prawdopodobne, ale możliwe co daje do myślenia. Naprawdę nie sądziłem, że to tak ślizga sprawa z tymi wekslami, a większość firm leasingowych z tego co się orientowałem ma takie formułki na wekslach..może jest jakaś mniej spiskowa uzasadnienie zapisów w tej formie, bo jeśli wszyscy knują przeciwko klientom to to jest chore. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: Lech » 11 cze 2016, 11:04

Tu nie ma złej woli, tylko ignorancja.

Trzeba jednak pamiętać, że umowy się pisze na złe czasy, a nie na dobre. W przyszłości będzie na przykład spór - ty stwierdzisz, że spłaciłeś, oni powiedzą, że jeszcze 20 000 zł musisz dopłacić, dokumenty pójdą do prawnika, on zobaczy co i jak, i stwierdzi, że nie będzie problemu z wyegzekwowaniem 20 000 zł, a ty zostaniesz z przysłowiową ręką w nocniku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DRS
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 22:55

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: DRS » 11 cze 2016, 11:14

Rozumiem, a jeśli chodzi o te dwa zapisy na wekslu ''na plus'' 1. Nazwa remitenta na wekslu, 2. napis weksel do umowy xxx na odwrocie, stawiają mnie w korzystniejszym położeniu? Z góry dzięki za odpowiedź:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: Lech » 11 cze 2016, 11:19

Tak.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DRS
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2016, 22:55

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: DRS » 11 cze 2016, 12:40

Panie Lechu właśnie analizowałem mój weksel (mogłem wcześniej przesłać zdjęcie całej strony) i miejsce na podpis znajduję się na dole strony, pod deklaracją wekslową, a nie na górze przy treści weksla (bałem się, że można będzie odciąć część z deklaracją i zostanie sam weksel, dlatego negocjowałem aby na drugiej stronie był nr umowy leasingowej)..moje niedopatrzenie, ale to chyba też dobrze, że weksel i deklaracja są trwale połączone prawda?
weksel rf.jpg
weksel rf.jpg (91.57 KiB) Przejrzano 14649 razy
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: kwiatek158 » 11 cze 2016, 19:11

Zastanów się nad Getin Leasing, tam nie ma żadnych weksli, decyzja jest błyskawiczna, wbrew wielu negatywnym opiniom na necie, jeśli terminowo spłacasz raty nie ma z nimi żadnego problemu. osoby negatywnie się wypowiadające na forach miały czy mają problemy ale z pewnością zaprzestały płacić. Ja u nich mam leasing od 2 lat i płacę wszystko w terminie, nie ma żadnych problemów z niczym.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel Reiffeisen Leasing

Post autor: Lech » 11 cze 2016, 19:56

Podpis powinien znajdować się pod wekslem, a nie (tylko) pod deklaracją. Jak będzie tylko pod deklaracją, to weksel będzie niepodpisany.
(a jeśli chcesz uznania, że podpis jest jeden i pod wekslem i pod deklaracją, bo deklaracja jest zaszyta "w wekslu", to taki weksel będzie nieważny).
Jak się na to zgodzą (na jeden podpis pod deklaracją) - to podpisuj bez obaw :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 64 gości