weksel na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
vitec
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2016, 19:37

weksel na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego

Post autor: vitec » 03 cze 2016, 20:55

Dzień dobry,

zastanawiam się nad przyjęciem oferty kredytu mieszkaniowego. Oferta wydaje się dość atrakcyjna, natomiast bank żąda jako zabezpieczenia m.in. weksla własnego z deklaracją wekslową. Proszę o opinię, na ile wystawienie przeze mnie takiego weksla jest bezpieczne i na co narażam się w przypadku złej woli podmiotu, w którego ręce mógłby trafić weksel.

Umowa kredytowa stanowi, że prawnym zabezpieczeniem spłaty Kredytu jest m.in weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową do tego weksla, określony szczegółowy w następujący sposób:
"Kredytobiorca udziela Bankowi zabezpieczenia spłaty Kredytu poprzez wystawienie na rzecz Banku weksla własnego in blanco i podpisanie deklaracji wekslowej do tego weksla, określającej, kiedy i na jakich warunkach Bank może wypełnić weksel oraz na jakich zasadach Bank zniszczy albo zwróci weksel Kredytobiorcy po spłacie Kredytu."

Weksel wygląda następująco:
WEKSEL
MIEJSCOWOŚĆ, DATA WYSTAWIENIA Na ______
Dnia ______ zapłacę za ten weksel własny Bankowi NAZWA BANKU, ale nie na zlecenie, sumę ______ bez protestu.
Płatny w SIEDZIBA BANKU.

Dodatkowo weksel będzie posiadał będzie adnotację (rewers lub awers pod podpisami): „Do niniejszego weksla sporządzono deklarację wekslową z dnia ______"

Deklaracja wekslowa jest jednostronna ("DEKLARACJA WYSTAWCY WEKSLA IN BLANCO"). Zawiera dane wystawcy oraz zapisy, że: "w załączeniu składam do dyspozycji Banku DANE IDENTYFIKACYJNE BANKU weksel własny in blanco z klauzulą "bez protestu" z mojego wystawienia jako zabezpieczenie spłaty wszelkich wierzytelności Banku, wynikających z umowy o kredyt nr NUMER UMOWY z dnia ______",
a także, że:
"Bank ma prawo wypełnić weksel, o którym mowa w punkcie 1 w każdym czasie na sumę odpowiadającą wymagalnemu zadłużeniu Wystawcy weksla wobec Banku z tytułu umowy wskazanej w punkcie 1, (...), opatrzyć ten weksel datą płatności według własnego uznania, zawiadamiając o wypełnieniu weksla listem poleconym."

Deklarację mam podpisać ja jako wystawca, a poniżej ma się podpisać pracownik banku "w obecności którego złożono w/w podpis"

Z góry dziękuję za opinię,
Witold
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego

Post autor: Lech » 05 cze 2016, 07:19

Niepotrzebnie nie ujawniasz nazwy banku, bo trzeba go pochwalić, zachowuje się w tej materii wyjątkowo porządnie.
WEKSEL
MIEJSCOWOŚĆ, DATA WYSTAWIENIA Na ______
Dnia ______ zapłacę za ten weksel własny Bankowi NAZWA BANKU, ale nie na zlecenie, sumę ______ bez protestu.
Płatny w SIEDZIBA BANKU.
Jeśli data wystawienia będzie już wpisana w momencie wręczania weksla, podobnie jak nazwa banku jako remitenta, oraz będzie zawierał klauzulę nie na zlecenie, to będzie to zupełnie poprawna wersja weksla in blanco, z którego tylko bank będzie się mógł zaspokoić, a weksel nie będzie mógł być przedmiotem indosu.
Dodatkowo weksel będzie posiadał będzie adnotację (rewers lub awers pod podpisami): „Do niniejszego weksla sporządzono deklarację wekslową z dnia ______"
Jest tak dobrze, że aż nie wierzę, że propozycja taka wychodzi ze strony banku :)

Deklarację mam podpisać ja jako wystawca, a poniżej ma się podpisać pracownik banku "w obecności którego złożono w/w podpis"
Też bardo dobrze.


Ogólnie jest to niemal idealny przykład jak poprawnie stosować weksel in blanco. Wielkie pochwały dla działu prawnego banku ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
vitec
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2016, 19:37

Re: weksel na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego

Post autor: vitec » 05 cze 2016, 22:22

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Klauzulę "nie na zlecenie" i adnotację o sporządzeniu deklaracji dostałem na mój wniosek, przy czym adnotację podpowiedział pracownik banku. Reszta jest standardem banku.

Pozdrawiam serdecznie,
Witold
Mieczysław
Posty: 2
Rejestracja: 15 sie 2016, 14:25

Re: weksel na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego

Post autor: Mieczysław » 15 sie 2016, 14:56

Witam,

Mam podobny problem, bank również ode mnie wymaga podpisania weksla inblanco jako dodatkowego zabezpieczenia kredytu. W mojej umowie również znajduje się klauzula:
"Kredytobiorca udziela Bankowi zabezpieczenia spłaty Kredytu poprzez wystawienie na rzecz Banku weksla własnego in blanco i podpisanie deklaracji wekslowej do tego weksla, określającej, kiedy i na jakich warunkach Bank może wypełnić weksel oraz na jakich zasadach Bank zniszczy albo zwróci weksel Kredytobiorcy po spłacie Kredytu."

W moim wekslu znajduje się zapis "zapłacę ze tan weksel na zlecenie banku" oznacza to że weksel będzie mógł być przedmiotem indosu?
Czy w Wekslu lub Deklaracji wekslowej są jakieś zapisy na które powinienem negocjować/na które się nie godzić?
Co oznacza klauzula bez prtoestu?

Deklaracja wekslowa
deklaracja.jpg
deklaracja.jpg (61.24 KiB) Przejrzano 9761 razy
Weksel
weksel.jpg
weksel.jpg (23 KiB) Przejrzano 9761 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego

Post autor: Lech » 15 sie 2016, 20:21

Mieczysław pisze:W moim wekslu znajduje się zapis "zapłacę ze tan weksel na zlecenie banku" oznacza to że weksel będzie mógł być przedmiotem indosu?
Tak.
Czy w Wekslu lub Deklaracji wekslowej są jakieś zapisy na które powinienem negocjować/na które się nie godzić?
"4. Weksel będzie płatny w ... przy ul. ..."

Skoro jest to wiadome, to klauzula taka powinna znajdować się na wekslu, a nie na deklaracji.

"5. Zobowiązany wekslowo wyraża zgodę by w/w pismo zastąpiło przedstawienie weksla do zapłaty"

Zapis niezgodny z prawem - wysłanie pisma nie może zastąpić fizycznego przedstawienia weksla do zapłaty.

Poza tym na deklaracji brak jest podpisu banku, jako podmiotu wyrażającego zgodę na warunki deklaracji. Egzemplarz podpisanej przez bank deklaracji powinien być w twoim posiadaniu.
Na samym wekslu też powinien być zapisek jaką dokładnie umowę on zabezpiecza, oraz umieszczenie w wekslu klauzuli "kaucyjny". O braku zakazu indosów już sam wspomniałeś.
Co oznacza klauzula bez prtoestu?
W tym przypadku jest ona bez znaczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Mieczysław
Posty: 2
Rejestracja: 15 sie 2016, 14:25

Re: weksel na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego

Post autor: Mieczysław » 16 sie 2016, 09:49

Dziękuje bardzo za Pomoc,

Może to głupie pytanie ale co oznacza klauzula "kaucyjny"?

Czy zapis w deklaracji " Data i podpis pracownika banku który sprawdził tożsamość ww. osób i w obecności którego złożono w/w podpisy." jest wystarczający w charakterze podpisu banku, jako podmiotu wyrażającego zgodę na warunki deklaracji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel na zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego

Post autor: Lech » 16 sie 2016, 10:25

Mieczysław pisze:Może to głupie pytanie ale co oznacza klauzula "kaucyjny"?
To znaczy, że weksel jest zabezpieczeniem jedynie jakiegoś innego roszczenia, a nie jest wręczany w celu wykreowania w pełni niezależnego zobowiązania opartego wyłącznie na treści weksla.
Czy zapis w deklaracji " Data i podpis pracownika banku który sprawdził tożsamość ww. osób i w obecności którego złożono w/w podpisy." jest wystarczający w charakterze podpisu banku, jako podmiotu wyrażającego zgodę na warunki deklaracji?
Nic w tym zapisie nie ma o tym, aby warunki deklaracji były przyjęte przez bank.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 73 gości