Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
zenek
Posty: 7
Rejestracja: 02 cze 2016, 19:39

Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: zenek » 02 cze 2016, 19:48

Witam,
mam taki mały problem. Mój kolega chciałby pożyczyć ode mnie pieniądze i postanowiliśmy, że podpiszemy umowę pożyczki, a zabezpieczeniem będzie weksel wraz z deklaracją wekslową. I tutaj mam pytanie gdybym wrzucił zdjęcia umowy pożyczki z deklaracją wekslową(mam dwie wersje, nie wiem która będzie lepsza) oraz wzorem weksla in blanco poradziłby mi ktoś czy wszystko jest dobrze i prawidłowo sporządzone? Zależy mi na tym żeby było wszystko czytelne dla mnie i dla niego.

Pozdrawiam
Zenek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: Lech » 02 cze 2016, 20:37

Wrzucaj. Ponadto napisz ile chcesz pożyczyć i ile kolega ma oddać i w jakim terminie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zenek
Posty: 7
Rejestracja: 02 cze 2016, 19:39

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: zenek » 03 cze 2016, 20:03

Witam,
poniżej zamieszczam zdjęcia, przepraszam za jakość ale nie mam jak tego zeskanować, dane są póki co przykładowe więc nie ma się co nimi sugerować bo wyssane z palca.
Jak wspomniałem wcześniej napisałem dwie deklaracje ponieważ nie wiem która będzie lepsza, odpowiedniejsza.
Prosiłbym o poradę czy to co zrobiłem jest wszystko w porządku.

Zapomniałem wcześniej dodać, że nie chce na nim zarobić, żadnych odsetek nie chce od tego, że mu pomogę. Odsetki chce jedynie gdyby przestał spłacać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widzę, że obrazki się nie pokazują całe, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać opcje "pokaż w nowym oknie", wtedy wszystko ładnie się pokaże.

Pozdrawiam
Zenek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: Lech » 05 cze 2016, 07:13

Moje uwagi:

- nie istnieją już odsetki ustawowe, tylko odsetki ustawowe za opóżnienie
- par. 4 pożyczki - uściślić od kiedy odsetki będą wówczas liczone (od dnia udzielenia pożyczki, od upływu terminu spłaty itp.).
- par. 5 pożyczki zawiera sprzeczne zapisy - czy natychmiastowe wypowiedzenie nastąpi przy braku spłat 2 rat, czy jakiejkolwiek raty?
- nie wykonalność, tylko wygmagalność

Deklaracje wekslowe są dwie - którą mam oceniać? Jeśli tę drugą, to:

- dzień płatności weksla "14 dni po dniu wymagalności umowy pożyczki" - a co, jeśli zechcesz wypełnić weksel dopiero po kilku miesiącach po dniu wymagalności? Masz wpisywać wsteczną datę płatności??? Lepiej ustalić datę płatności na "14 dni po dniu wypełnienia weksla".
- Remitent ... wpisze siebie" - no to niech wpisze od razu siebie na wekslu, a dokładniej niech to zrobi wystawca, w czym problem? Tak samo z miejscem wystawienia, datą wystawienia, miejscem płatności.

Weksel:
- zawiera błędną datę wystawienia (wpisany rok 2017, podczas gdy jest wystawiany w 2016).
- zrezygnować z numeru rachunku bankowego na wekslu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zenek
Posty: 7
Rejestracja: 02 cze 2016, 19:39

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: zenek » 06 cze 2016, 08:49

Lech pisze:Moje uwagi:

- par. 5 pożyczki zawiera sprzeczne zapisy - czy natychmiastowe wypowiedzenie nastąpi przy braku spłat 2 rat, czy jakiejkolwiek raty?
Chodzi mi o zdarzenie gdy kolega spóźni się z dwoma ratami niekoniecznie występujących jedna po drugiej. Z chwilą gdy się spóźnił z druga rata żebym mógł od razu zarządzać całości spłaty pożyczki oczywiście pomniejszona a dotychczasowe wpłaty.
Lech pisze:Deklaracje wekslowe są dwie - którą mam oceniać? Jeśli tę drugą, to:
Która będzie odpowiednia i właściwsza?
Lech pisze: - dzień płatności weksla "14 dni po dniu wymagalności umowy pożyczki" - a co, jeśli zechcesz wypełnić weksel dopiero po kilku miesiącach po dniu wymagalności? Masz wpisywać wsteczną datę płatności??? Lepiej ustalić datę płatności na "14 dni po dniu wypełnienia weksla".
Masz racje zmiane naniosę.
Lech pisze: - Remitent ... wpisze siebie" - no to niech wpisze od razu siebie na wekslu, a dokładniej niech to zrobi wystawca, w czym problem? Tak samo z miejscem wystawienia, datą wystawienia, miejscem płatności.
Na wekslu już wpisałem osobę z miejscem wystawienia, pytanie czy niewłaściwie go wypisałem? Kolejne pytanie czy weksel można wypisać komputerowo czy lepiej ręcznie?


Obrazek
Lech pisze: Weksel:
- zawiera błędną datę wystawienia (wpisany rok 2017, podczas gdy jest wystawiany w 2016).
- zrezygnować z numeru rachunku bankowego na wekslu.
Zwykły błąd.

Co do samej umowy poza tymi błędami, o których wspomniałeś to co o niej sądzisz odpowiednia? Może warto coś jeszcze dodać?

Pozdrawiam
Zenek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: Lech » 07 cze 2016, 09:19

zenek pisze: Chodzi mi o zdarzenie gdy kolega spóźni się z dwoma ratami niekoniecznie występujących jedna po drugiej. Z chwilą gdy się spóźnił z druga rata żebym mógł od razu zarządzać całości spłaty pożyczki oczywiście pomniejszona a dotychczasowe wpłaty.
Można to zapisać bardziej zrozumiale :)
Która będzie odpowiednia i właściwsza?
Dla wierzyciela lepsza będzie pierwsza - bo tak jakby jej nie było (umowy nie zawiera wierzyciel). Dla dłużnika, oraz patrząc obiektywnie - poprawniejsza jest druga.
Na wekslu już wpisałem osobę z miejscem wystawienia, pytanie czy niewłaściwie go wypisałem?
"Jawor" to miejsce wystawienia? Raczej miejsce płatności.
czy weksel można wypisać komputerowo czy lepiej ręcznie?
To już pytanie do wystawcy jak woli weksel wystawić, pod względem prawnym nie ma znaczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: Prawnik z Poloneza » 07 cze 2016, 10:24

sugerowałbym usunięcie miejscowości z wiersza gdzie wpisałeś remitenta i wpisanie jej jak należy w wierszu miejsca płatności. za chwilę wpiszesz tam bank wraz z jego siedzibą i wyjdzie Ci weksel z dwoma miejscami płatności i domicylem...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: Lech » 07 cze 2016, 10:29

Bank w ogóle wywalić z tego wzoru.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zenek
Posty: 7
Rejestracja: 02 cze 2016, 19:39

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: zenek » 09 cze 2016, 18:32

Lech pisze:
zenek pisze: Chodzi mi o zdarzenie gdy kolega spóźni się z dwoma ratami niekoniecznie występujących jedna po drugiej. Z chwilą gdy się spóźnił z druga rata żebym mógł od razu zarządzać całości spłaty pożyczki oczywiście pomniejszona a dotychczasowe wpłaty.
Można to zapisać bardziej zrozumiale :)
Masz na to jakiś pomysł żeby to zrozumialej napisać?

Poniżej zamieszczam zdjęcia po poprawkach. To co poprawiłem podkreśliłem.
Obrazek

Jeżeli chodzi o deklarację to wybiorę drugą. Poniżej zdjęcie po poprawkach.
Obrazek

Jak możesz zwróć uwagę na to podkreślone bo nie wiem czy dobrze ująłem to co mi wcześniej podsunąłeś, tzn.:
Lech pisze:- dzień płatności weksla "14 dni po dniu wymagalności umowy pożyczki" - a co, jeśli zechcesz wypełnić weksel dopiero po kilku miesiącach po dniu wymagalności? Masz wpisywać wsteczną datę płatności??? Lepiej ustalić datę płatności na "14 dni po dniu wypełnienia weksla".
Poprawiony weksel:
Obrazek

I mam pytanie co do późniejszego wypełnienia tego weksla. Załóżmy sytuację, że kolega spłaci 20 000,00 zł i upłynął termin do spłaty pożyczki, co powinienem wpisać w pierwszym wierszu, tj, Wrocław dnia 10.06.2016 r. na ........ złotych a co w ostatnim w miejscowości Wrocław kwota ........... ?

Co do wypełnienia weksla to jest już wypełniony poprawnie?

Dzięki wielkie za pomoc.

Pozdrawiam
Zenek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: Lech » 09 cze 2016, 18:50

zenek pisze: Poniżej zamieszczam zdjęcia po poprawkach. To co poprawiłem podkreśliłem.
Z tymi odsetkami najlepiej byłoby zapisać, że w przypadku nieterminowej zapłaty którejkolwiek raty będą naliczane od tej raty odsetki ustawowe (tylko że odsetek ustawowych już nie ma, trzeba by się zdecydować o jakie odsetki chodzi - ustawowe za opóźnienie, wynikające z transakcji handlowej itp.).
Jeżeli chodzi o deklarację to wybiorę drugą. Poniżej zdjęcie po poprawkach.
Też zmiana bez sensu, bo wystawca ma nie płacić "w 14 dni od wypełnienia weksla", tylko w momencie przedstawienia weksla do zapłaty (jak weksel nie będzie przedstawiony, to zapłata nigdy nie nastąpi, choćby nie wiem kiedy posiadacz weksel uzupełnił).
Poprawiony weksel:
A ten "w miejscowości Wrocław" co w tym wekslu oznacza i czemu tak usilnie wpisujesz to obok nazwiska remitenta?
I mam pytanie co do późniejszego wypełnienia tego weksla. Załóżmy sytuację, że kolega spłaci 20 000,00 zł i upłynął termin do spłaty pożyczki, co powinienem wpisać w pierwszym wierszu, tj, Wrocław dnia 10.06.2016 r. na ........ złotych a co w ostatnim w miejscowości Wrocław kwota ........... ?
Nie kwota, tylko kwotę albo sumę. Wpisujesz tyle, ile jest ci winien.
Co do wypełnienia weksla to jest już wypełniony poprawnie?
Trudno powiedzieć, przecież on nie jest wypełniony :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zenek
Posty: 7
Rejestracja: 02 cze 2016, 19:39

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: zenek » 09 cze 2016, 19:00

Lech pisze:
zenek pisze: Jeżeli chodzi o deklarację to wybiorę drugą. Poniżej zdjęcie po poprawkach.
Też zmiana bez sensu, bo wystawca ma nie płacić "w 14 dni od wypełnienia weksla", tylko w momencie przedstawienia weksla do zapłaty (jak weksel nie będzie przedstawiony, to zapłata nigdy nie nastąpi, choćby nie wiem kiedy posiadacz weksel uzupełnił).
W jaki sposób to napisać aby miało to sens oraz ręce i nogi?
Lech pisze:
zenek pisze:
Poprawiony weksel:
A ten "w miejscowości Wrocław" co w tym wekslu oznacza i czemu tak usilnie wpisujesz to obok nazwiska remitenta?
Taki wzór weksela znalazłem na internecie stąd się tam to znalazło. Tekst: "w miejscowości Wrocław" usunąć całkiem?
Lech pisze:
zenek pisze:
I mam pytanie co do późniejszego wypełnienia tego weksla. Załóżmy sytuację, że kolega spłaci 20 000,00 zł i upłynął termin do spłaty pożyczki, co powinienem wpisać w pierwszym wierszu, tj, Wrocław dnia 10.06.2016 r. na ........ złotych a co w ostatnim w miejscowości Wrocław kwota ........... ?
Nie kwota, tylko kwotę albo sumę. Wpisujesz tyle, ile jest ci winien.
Co do wypełnienia weksla to jest już wypełniony poprawnie?
Trudno powiedzieć, przecież on nie jest wypełniony :)
Bardziej mi tutaj chodzi o formę weksla czy jest ona poprawna do mojego przykładu? Czy z jakiegoś innego wzoru lepiej skorzystać?

Pozdrawiam
Zenek
zenek
Posty: 7
Rejestracja: 02 cze 2016, 19:39

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: zenek » 09 cze 2016, 19:04

Lech pisze:
zenek pisze: Poniżej zamieszczam zdjęcia po poprawkach. To co poprawiłem podkreśliłem.
Z tymi odsetkami najlepiej byłoby zapisać, że w przypadku nieterminowej zapłaty którejkolwiek raty będą naliczane od tej raty odsetki ustawowe (tylko że odsetek ustawowych już nie ma, trzeba by się zdecydować o jakie odsetki chodzi - ustawowe za opóźnienie, wynikające z transakcji handlowej itp.).
W przypadku niedokonania spłaty pożyczki w terminie do 10.04.2017 r. Pożyczkodawca zastrzega sobie prawo do naliczenia odsetek w wysokości 2% w skali roku za opóźnienie od upływu terminu spłaty pożyczki.

Jak myślisz teraz byłoby już lepiej?

Pozdrawiam
Zenek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: Lech » 09 cze 2016, 19:05

zenek pisze:
Lech pisze: Też zmiana bez sensu, bo wystawca ma nie płacić "w 14 dni od wypełnienia weksla", tylko w momencie przedstawienia weksla do zapłaty (jak weksel nie będzie przedstawiony, to zapłata nigdy nie nastąpi, choćby nie wiem kiedy posiadacz weksel uzupełnił).
W jaki sposób to napisać aby miało to sens oraz ręce i nogi?
Po prostu wykasuj ten zapis. Obowiązek zapłaty za weksel wynika z prawa wekslowego i z przedstawienia weksla do zapłaty, a nie z deklaracji wekslowej.
Taki wzór weksela znalazłem na internecie stąd się tam to znalazło. Tekst: "w miejscowości Wrocław" usunąć całkiem?
Usuń.
Bardziej mi tutaj chodzi o formę weksla czy jest ona poprawna do mojego przykładu? Czy z jakiegoś innego wzoru lepiej skorzystać?
To, co jest, błędów formalnych nie zawiera.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zenek
Posty: 7
Rejestracja: 02 cze 2016, 19:39

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: zenek » 09 cze 2016, 19:13

Deklaracja po usunięciu
Obrazek

Weksel po usunięciu
Obrazek

Podpowiesz czy coś jeszcze warto dodać do umowy, deklaracji bądź weksla?

Pozdrawiam
Zenek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc: Umowa pożyczki z deklaracją wekslową

Post autor: Lech » 11 cze 2016, 07:13

Z punktu widzenia wierzyciela nic dodawać nie trzeba, z punktu widzenia dłużnika można popoprawiać dużo (czy nawet napisać od nowa). Typowy przykład - brak klauzuli "nie na zlecenie" w wekslu, co powoduje, że żaden rozsądny wystawca takiego weksla in blanco podpisać nie powinien ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 99 gości