Sposób płatności weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Maciek.P
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2016, 15:41

Sposób płatności weksla

Post autor: Maciek.P » 19 maja 2016, 15:50

Witam, Może to głupie pytanie ale czy jeśli na wekslu własnym in blanco napiszę płatny w Łodzi i tyle.... to czy będę musiał jechać do łodzi z walizką pieniędzy, czy będę mógł zapłacić przelewem - jeśli tak to może lepiej dodać klauzulę domicylu z nazwą banku i numerem konta? Tylko jak ona winna brzmieć ? "płatny w Łodzi, w banku .... S.A. na konto o numerze:...... i jeszcze jedno - jak wizować weksel tzn. jak powinna brzmieć klauzula że remitent będzie musiał mnie powiadomić na 14 dni przed terminem płatności o zamiarze wypełnienia weksla
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Sposób płatności weksla

Post autor: Lech » 19 maja 2016, 16:07

Jaki adres wpiszesz, taki adres będzie miejscem przedstawienia weksla. Zatem bez sensu jest wpisywać "Łódź", jeśli w Łodzi nie mieszkasz. Potem za rok będzie post na forum "mam weksel płatny w Łodzi, ale wystawca w Łodzi nie mieszka, co mam zrobić?" I nie będzie innej odpowiedzi jak "a na co się właściwie strony umawiały, bo my tu na forum tego przecież nie wiemy" :)

Czas na zapłatę po przedstawieniu weksla do zapłaty można określić poprzez zastosowanie terminu płatności "14 dni po okazaniu zapłacę za ten weksel na rzecz...". Można również (jeśli to weksel in blanco) w umowie wekslowej określić, że zanim posiadacz uzupełni weksel miejscem płatności, to zawiadomi o takim zamiarze wystawcę (wówczas potem już może wypełniać weksel terminem płatności w formie konkretnej daty).

Domicyliata-bank odradzam, obecnie to bardzo upierdliwe, nikomu się nie będzie chodzić do banku i tłumaczyć o co chodzi, że się chce skorzystać z usługi inkaso weksla (jeśli dany bank w ogóle taką usługę świadczy).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Maciek.P
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2016, 15:41

Re: Sposób płatności weksla

Post autor: Maciek.P » 20 maja 2016, 08:22

Dziękuję...a czy jeśli weksel jest na zabezpieczenie transakcji handlowej - dostawy towarów - zabezpieczenia żądał dostawca -- to co mi jako kupującemu daje zamieszczenie na wekslu klauzuli waluty - "wartość w towarze otrzymałem"?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Sposób płatności weksla

Post autor: Lech » 20 maja 2016, 09:05

Po pierwsze będzie to stwierdzenie nieprawdy.

Po drugie - jak już ten weksel zostanie wypełniony na ten milion ;) a ty będziesz oponował, że przecież to weksel kaucyjny, a długu miałeś na 1000zł, to sąd wówczas się spyta: "ale przecież na wekslu napisał pan, że wartość w towarze za sumę weksla pan otrzymał?"
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 118 gości