nieważny weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
world_in_my_eyes
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2016, 20:17

nieważny weksel

Post autor: world_in_my_eyes » 20 kwie 2016, 20:27

Dzień dobry,
proszę o pomoc - mam następujący problem:
na podstawie umowy kupna sprzedaży weksla kupiłam weksel. W umowie określona została cena zakupu weksla i na taką samą kwotę opiewał weksel. Cenę uiściłam w całości. Wystawca weksla nie wykupił, więc skierowałam sprawę do sądu. Sąd wydał nakaz zapłaty. Wystawca wniósł zarzuty, podnosząc nieważność weksla (z uwagi na podpis - jego zdaniem to parafa, moim zdaniem to skrócona wersja podpisu, którą się powszechnie posługiwał). Mam w związku z powyższym następujące pytanie: czy w przypadku gdyby sąd uznał, że weksel jest nieważny, mogę dochodzić zapłaty uiszczonej za weksel ceny na innej podstawie? Np. na podstawie samej umowy kupna sprzedaży, z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, domagać się zwrotu spełnionego świadczenia na innej podstawie? Jeżeli tak to czy mogę to rozbić w ramach tego samego postępowania, tzn. wskazać w odpowiedzi na zarzuty, że gdyby sąd uznał weksel za nieważny wnoszę o zapłatę tej samej kwoty na podstawie zawartej umowy czy bezpodstawnego wzbogacenia itp.?
Proszę o pomoc. Może ktoś spotkał się z podobnym problemem.
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: nieważny weksel

Post autor: Lech » 20 kwie 2016, 21:52

Szukałbym odpowiedzialności zbywcy za wady prawne na podstawie rękojmi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
world_in_my_eyes
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2016, 20:17

Re: nieważny weksel

Post autor: world_in_my_eyes » 21 kwie 2016, 07:57

Lech pisze:Szukałbym odpowiedzialności zbywcy za wady prawne na podstawie rękojmi.
Mam watpliwości czy jest to wada prawna - weksel nie stanowi własności innej osoby ani nie jest obciążony prawem osoby trzeciej. Raczej jest to wada fizyczna.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości