wypełnienie weksla in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pietrasnet
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwie 2016, 10:28

wypełnienie weksla in blanco

Post autor: pietrasnet » 11 kwie 2016, 10:38

Witam
Mam pewien problem. W listopadzie 2006 r. udzieliłem pożyczki pracownikowi, którą powinna być spłacana w 24 miesięcznych ratach. Zabezpieczeniem dla pożyczki był weksel in blanco. pracownik na początku 2007 r. przestał spłacać pożyczkę. Wzywałem go do zapłaty ale do dnia dzisiejszego pieniądze nie zostały spłacone. Chciałbym wypełnić weksel i odzyskać pieniądze na tej podstawie w związku z czym mam pytania:
1: Jaką datę wystawienia weksla powinien wpisać- datę wypełnienia daklaracji wekslowej (czyli przed udzieleniem pożyczki) czy datę wypełnienia weksla czyli teraźniejszą?
2: Jaką kwotę mogę wpisać na wekslu- czy może być to kwota zaległości wraz z odsetkami za opóźnienie liczonymi do dzisiaj czyli daty wypełnienia czy tylko sama kwota pożyczki (kapitał + odsetki kapitałowe zgodnie z harmonogramem spłat)?
3:Jaką datę płatności kwoty z weksla mogę wskazać, czy może to być np. 20 maja 2016 r. (według deklaracji mogę mogę dowolnie określić datę płatności) ? Czy ta data ma jakiś związek z datą wystawienia weksla?


Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: Lech » 11 kwie 2016, 13:35

pietrasnet pisze: 1: Jaką datę wystawienia weksla powinien wpisać- datę wypełnienia daklaracji wekslowej
Nie.
czy datę wypełnienia weksla czyli teraźniejszą?
Też nie. To musi być data wystawienia weksla, czyli dzień, kiedy weksel był podpisany i wręczony.
2: Jaką kwotę mogę wpisać na wekslu- czy może być to kwota zaległości wraz z odsetkami za opóźnienie liczonymi do dzisiaj
Trzeba by się wczytać w umowę wekslową, ale pewnie tak można.
3:Jaką datę płatności kwoty z weksla mogę wskazać, czy może to być np. 20 maja 2016 r. (według deklaracji mogę mogę dowolnie określić datę płatności) ?
Jak dowolnie, to dowolnie. Teraz dochodzisz zapłaty, więc możesz wpisać majową datę.
Czy ta data ma jakiś związek z datą wystawienia weksla?
Związek ma taki, że musi być późniejsza.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pietrasnet
Posty: 6
Rejestracja: 11 kwie 2016, 10:28

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: pietrasnet » 11 kwie 2016, 16:40

Dziękuję za odpowiedź. A co w sytuacji, gdy przedawnienie pożyczki wynosi 3 lata i powiedzmy mija najpóźniej w 2011 co do ostatnich rat. Rozumiem , że data wypełnienia powinna mieścić się w okresie kiedy roszczenie główne nie było jeszcze przedawnione? Czy wobec tego data wystawienia = data wypełnienia weksla? Jak mogę wykazywać że data wypełnienia mieści się w tym okresie?

Inaczej mówić, czy jeżeli roszczenie główne przedawniło w 2011 r. czy mogę teraz wypełnić weksel z datą wystawienia listopad 2006 r., wyliczyć należność i odsetki na powiedzmy czerwiec 2010 r. i wskazać datę płatności 10 maj 2016 r. ? Jakie istnieje ryzyko zakwestionowania rzeczywistej daty wystawienia weksla w procesie sądowym (jako wystawionej po terminie przedawnienia)?

z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla in blanco

Post autor: Lech » 11 kwie 2016, 18:42

pietrasnet pisze:Dziękuję za odpowiedź. A co w sytuacji, gdy przedawnienie pożyczki wynosi 3 lata i powiedzmy mija najpóźniej w 2011 co do ostatnich rat.
Wówczas weksel powinien być wypełniony przed przedawnieniem (i to raczej chodzi o przedawnienie pierwszej, a nie ostatniej raty).
Rozumiem , że data wypełnienia powinna mieścić się w okresie kiedy roszczenie główne nie było jeszcze przedawnione?
Tak.
Czy wobec tego data wystawienia = data wypełnienia weksla?
No nie, data wypełnienia przecież będzie późniejsza jak data wystawienia (tak jest zawsze w wekslach in blanco). Dodam tylko, że daty wypełnienia nie podaje się na wekslu.
Jak mogę wykazywać że data wypełnienia mieści się w tym okresie?
Jeśli dyskutujemy o tej sytuacji, którą opisujesz, to nie wykażesz tego, bo przecież w 2011 roku żadnego weksla nie wypełniałeś.
Inaczej mówić, czy jeżeli roszczenie główne przedawniło w 2011 r. czy mogę teraz wypełnić weksel z datą wystawienia listopad 2006 r., wyliczyć należność i odsetki na powiedzmy czerwiec 2010 r. i wskazać datę płatności 10 maj 2016 r. ? Jakie istnieje ryzyko zakwestionowania rzeczywistej daty wystawienia weksla w procesie sądowym (jako wystawionej po terminie przedawnienia)?
Ryzyko jest spore. Głównie dlatego, że jest mało wiarygodne twierdzenie, że w roku 2010 zachciałeś dochodzić roszczenia i wypełniłeś weksel datą płatności... 6 lat wprzód.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 115 gości