Weksel PARP działanie 8.1

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
qubanto
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2016, 08:21

Weksel PARP działanie 8.1

Post autor: qubanto » 21 mar 2016, 08:38

Witam Serdecznie,
Mam problem z określeniem czy weksel podpisany do działania 8.1 (PARP) jest podpisany w imieniu osoby fizycznej czy osoby prawnej (Sp. z o.o.). Kogo PARP będzie windykował ?

Według instrukcji PARP-u dotyczącej prawidłowości podpisania weksla (dla Sp. z o.o.) jest wymagane: pieczątka firmowa, podpis osób upoważnionych do reprezentowania Sp. z o.o. + deklaracja wekslowa + wydruk aktualny z KRS danej Sp. z o.o. poświadczony za zgodność.

W załączniku przesyłam zrzut ekrany:
- weksel
- instrukcja dotycząca wypełnienia weksla
- deklaracja wekslowa

Z góry dziękuję za pomoc, Jakub
Załączniki
weksel.pdf
weksel
(27.14 KiB) Pobrany 408 razy
10961-2.pdf
instrukcja wekslowa (dotyczy Sp. z o.o.)
(247.93 KiB) Pobrany 409 razy
13143-3.pdf
deklaracja wekslowa
(138.12 KiB) Pobrany 424 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel PARP działanie 8.1

Post autor: Lech » 21 mar 2016, 08:48

Pokaż skan weksla już wypełnionego, tak jak sobie tego życzy PARP, to zobaczymy kto z tego weksla odpowiada.

Zamiast suchej instrukcji, z której niewiele wynika, lepiej będzie dyskutować na temat tego, co rzeczywiście będzie podpisane (bo to treść weksla, a nie instrukcja, decyduje o zobowiązaniu), zwłaszcza że do tej właśnie "sp. z o.o.", o którą się pytasz, wyraźnie jest napisane:
'Podpisy*** osób udzielających poręczenia [...]".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
qubanto
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2016, 08:21

Re: Weksel PARP działanie 8.1

Post autor: qubanto » 21 mar 2016, 09:40

Niestety nie mam skanu weksla, ale wiem, że jest podpis z pieczątką firmową oraz funkcyjną, to samo na deklaracji wekslowej.

Czyli treść deklaracji wekslowej obciąża osobę fizyczną ? Weksel jest podpisany w imieniu osoby fizycznej ?

Jak interpretować ten zapis: "do dyspozycji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości weksel własny
in blanco podpisany przez osoby upoważnione do wystawiania weksli w imieniu: Nazwa Sp z o.o." ?

Jakub
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel PARP działanie 8.1

Post autor: Lech » 21 mar 2016, 09:43

qubanto pisze:Niestety nie mam skanu weksla, ale wiem, że jest podpis z pieczątką firmową oraz funkcyjną, to samo na deklaracji wekslowej.
Cóż, nie widząc weksla trochę niebezpiecznie jest dywagować jakie jest to zobowiązanie :)
Czyli treść deklaracji wekslowej obciąża osobę fizyczną ? Weksel jest podpisany w imieniu osoby fizycznej ?
Deklaracja wekslowa nikogo nie obciąża. Od obciążania jest weksel. Nie wiem w czyim imieniu jest podpisany weksel, ponieważ nie pokazałeś nam go tutaj :)
Jak interpretować ten zapis: "do dyspozycji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości weksel własny
in blanco podpisany przez osoby upoważnione do wystawiania weksli w imieniu: Nazwa Sp z o.o." ?
Dokładnie tak, jak to zostało zapisane - ktoś (podpisujący deklarację) składa na rzecz PARP wystawiony weksel przez spółkę z o.o.

Czyje ten weksel rodzi zobowiązanie - to już zależy od weksla, nie ocenia się tego na podstawie deklaracji. Jeśli weksel ma tylko wystawcę, odpowiada wystawca, jeśli ma jeszcze poręczycieli - odpowiadają również poręczyciele.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
qubanto
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2016, 08:21

Re: Weksel PARP działanie 8.1

Post autor: qubanto » 21 mar 2016, 10:05

gdybym miał weksel nie było by rozmowy :) nie mam do niego dostępu.
rozumiem, że mamy dwa przypadki (osoba fizyczna, osoba prawna) w jakich może być podpisany weksel, co musi być na wekslu aby obciążał Sp. z .o.o. a co osobę fizyczną ?
Ostatnio zmieniony 21 mar 2016, 10:16 przez qubanto, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel PARP działanie 8.1

Post autor: Lech » 21 mar 2016, 10:08

Jeśli jest sam podpis osoby, obciąża tę osobę.

Jeśli nad popisem osoby znajduje się pieczątka sp. z o.o., lub w inny sposób napisana firma sp. z o.o., obciąża tę spółkę (jeśli oczywiście osoba ta była uprawniona do reprezentacji spółki, bo w przeciwnym przypadku jest to zobowiązanie prywatne tej osoby).

Jest jeszcze opcja (moim zdaniem najbardziej tu prawdopodobna), że na wekslu znajdują się dwa podpisy tej osoby - w dwóch funkcjach - za spółkę, oraz jako zobowiązanie prywatne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
qubanto
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2016, 08:21

Re: Weksel PARP działanie 8.1

Post autor: qubanto » 21 mar 2016, 10:13

Super dziękuję, bardzo mi pomogłeś!!! :)

Nasuwa się kolejny pytanie w takim razie po co deklaracja wekslowa skoro, jak i tak tylko weksel obciążą konkretny podmiot.

Jakub
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel PARP działanie 8.1

Post autor: Lech » 21 mar 2016, 10:15

Deklaracja wekslowa jest po to, aby w sytuacji, kiedy PARP wypełni weksel bezpodstawnie, można byłoby wykazać, że do uzupełnienia weksla doszło niezgodnie z wolą wystawcy - czyli właśnie wbrew ustaleniom z deklaracji wekslowej. Czyli w skrócie - jak w PARP ktoś się będzie nudził i wypełni weksel na 5 milionów, to aby można było wzruszyć takie zobowiązanie wynikające z weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
qubanto
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2016, 08:21

Re: Weksel PARP działanie 8.1

Post autor: qubanto » 21 mar 2016, 10:17

Jasne!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości