Odpowiedzialność poręczycieli i wystawcy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
michal2323
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2012, 14:38

Odpowiedzialność poręczycieli i wystawcy

Post autor: michal2323 » 14 mar 2016, 13:49

Witam,

Mam następujący problem. Wystawcą weksla jest osoba fizyczna. Weksel miał stanowić zabezpieczenie pożyczki. Umowa pożyczki była zawierana między dającym pożyczkę a spółką z o.o.. Ktoś się pomylił i jako wystawcę weksla nie wskazał spółki z o.o. tylko na wekslu jest podpis prezesa spółki(podpis nieczytelny bez pieczęci spółki). Dodatkowo na wekslu mamy 2 poręczycieli (jednym z nich jest sam prezes).
1) Czy taki błąd w oznaczeniu wystawcy powoduje brak odpowiedzialności prezesa spółki za dług wekslowy? Dodam, że wezwanie do wykupu zostało przesłane do prezesa – jako wystawcy weksla.
2) Czy powyższe powoduje nieważność weksla? (kwestia podpisu, pomyłki odnośnie wystawcy)
3) Ponadto, prezes nie ma żadnego zobowiązania wobec dającego pożyczkę, ma je spółka z o.o. a weksel był gwarancyjny. Czy taki weksel traktowany jako wystawiony przez prezesa a jednocześnie jako zabezpieczenie spłaty pożyczki zaciągniętej przez spółkę jest w ogóle ważny?
4) Jak w takiej sytuacji wygląda odpowiedzialność poręczycieli?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odpowiedzialność poręczycieli i wystawcy

Post autor: Lech » 14 mar 2016, 14:27

W tej sytuacji przede wszystkim:

- brak jest weksla, który byłby zabezpieczeniem roszczenia wobec spółki (nie doszło do wystawienia przez spółkę weksla, o którym wspomina umowa), a tym samym nie ma czego wypełniać

- doszło do omyłkowego wystawienia weksla in blanco przez prezesa, przy czym brak jest podstaw do uzupełnienia tego weksla, ponieważ posiadacz weksla wobec prezesa nie posiada żadnego roszczenia, które weksel miałby zabezpieczać, a do wręczenia weksla doszło pod wpływem błędu. Oczywiście samo wręczenie weksla in blanco nie tworzy żadnego zobowiązania, ponieważ weksel in blanco żadnej wierzytelności w sobie nie inkorporuje.

Sugerowałbym albo uregulować te stosunki (niech spółka wystawi poprawny weksel), albo dochodzić należności na podstawie umowy, a nie weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michal2323
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2012, 14:38

Re: Odpowiedzialność poręczycieli i wystawcy

Post autor: michal2323 » 14 mar 2016, 15:16

Dziękuję za odpowiedź.

Fakty są jednak takie, że weksel został wypełniony, wezwany do wykupu został wystawca-prezes, a nie spółka. Nie było żadnej deklaracji wekslowej.
Czy samo wypełnienie weksla nie powoduje, że można z tego tytułu dochodzić należności od wystawcy? Chyba nie każdy weksel musi być gwarancyjny i stanowić zabezpieczenie jakiegoś innego stosunku np. pożyczki? Weksel jest zobowiązaniem samoistnym, abstrakcyjnym, co oznacza, że sam dokument wekslowy jest dowodem istnienia zobowiązania. Czy zatem prezes ma jakąś szansę na obronę?
Jak w takiej sytuacji mogą bronić się poręczyciele? Czy oni mogą w jakikolwiek sposób odpowiadać, jeśli chcieli poręczyć za spółkę a poręczyli za prezesa (w tym prezes dodatkowo sam za siebie poręczył)?
Czy jeśliby przyjąć, że ten weksel nie jest gwarancyjny to czy poręczyciele ponoszą odpowiedzialność?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odpowiedzialność poręczycieli i wystawcy

Post autor: Lech » 14 mar 2016, 15:53

michal2323 pisze: Czy samo wypełnienie weksla nie powoduje, że można z tego tytułu dochodzić należności od wystawcy?
Można próbować, ale przecież nie znaczy to, że można wypełnić weksel dowolną sumą wobec dowolnej osoby, nawet jeśli ta osoba nie jest nic winna.
Chyba nie każdy weksel musi być gwarancyjny i stanowić zabezpieczenie jakiegoś innego stosunku np. pożyczki?
Ale ten weksel jest gwarancyjny i stanowi zabezpieczenie jakiegoś roszczenia.
Czy jeśliby przyjąć, że ten weksel nie jest gwarancyjny to czy poręczyciele ponoszą odpowiedzialność?
Nie widzę powodu, aby przyjmować coś, co nie jest zgodne ze stanem faktycznym, szkoda na to czasu :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michal2323
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2012, 14:38

Re: Odpowiedzialność poręczycieli i wystawcy

Post autor: michal2323 » 14 mar 2016, 16:24

Lech pisze:
michal2323 pisze: Czy samo wypełnienie weksla nie powoduje, że można z tego tytułu dochodzić należności od wystawcy?
Można próbować, ale przecież nie znaczy to, że można wypełnić weksel dowolną sumą wobec dowolnej osoby, nawet jeśli ta osoba nie jest nic winna.
No ale dlaczego nie można tak zrobić skoro mamy weksel in blanco, nie mamy żadnej deklaracji wekslowej? Przecież mamy czysto abstrakcyjne zobowiązanie wekslowe niezależne od stosunku podstawowego - w zaistniałej sytuacji na skutek błędu stosunku podstawowego w ogóle nie mamy.
Lech pisze:
michal2323 pisze: Chyba nie każdy weksel musi być gwarancyjny i stanowić zabezpieczenie jakiegoś innego stosunku np. pożyczki?
Ale ten weksel jest gwarancyjny i stanowi zabezpieczenie jakiegoś roszczenia.
No właśnie on pierwotnie miał być gwarancyjny, ale skoro wystawcą nie jest spółka, to w mojej ocenie gwarancyjny nie jest. Stąd ten problem. Ja staram się pomóc prezesowi i drugiemu poręczycielowi, ale abstrakcyjność weksla powoduje problem.
Lech pisze:
michal2323 pisze: Czy jeśliby przyjąć, że ten weksel nie jest gwarancyjny to czy poręczyciele ponoszą odpowiedzialność?
Nie widzę powodu, aby przyjmować coś, co nie jest zgodne ze stanem faktycznym, szkoda na to czasu :)
To może inaczej. Stan faktyczny jest taki, że weksel miał być zabezpieczeniem umowy, ale na skutek błędu w jego wypełnieniu już takiego zabezpieczenia nie stanowi - więc w mojej ocenie nie jest gwarancyjny. W związku z tym błędem ten weksel od samego początku nie może być uważany za gwarancyjny (no chyba że się mylę). Pomiędzy prezesem a pożyczkodawcą żadnej umowy nigdy nie było, zatem weksel o treści jak przedstawiłem na wstępie nie ma czego zabezpieczać. Ale mam obawę, że powstał mi teraz czysto abstrakcyjny weksel i na jego podstawie można domagać się zupełnie dowolnej kwoty zarówno od wystawcy jak i poręczyciela. Czy też tak uważasz?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odpowiedzialność poręczycieli i wystawcy

Post autor: Lech » 14 mar 2016, 16:49

No ale dlaczego nie można tak zrobić skoro mamy weksel in blanco, nie mamy żadnej deklaracji wekslowej?
Nigdy tak nie jest, aby nie było żadnego porozumienia wekslowego. Porozumienie zawsze jest, choćby w formie ustnej. A jeśli nawet takiego porozumienia nie ma (tak jak tutaj, bo doszło do wręczenia weksla pod wpływem błędu), to jest to podstawa do zwrotu blankietu, a nie wpisywania dowolnych sum.
Przecież mamy czysto abstrakcyjne zobowiązanie wekslowe niezależne od stosunku podstawowego - w zaistniałej sytuacji na skutek błędu stosunku podstawowego w ogóle nie mamy.
Nie mamy żadnego abstrakcyjnego zobowiązania - proszę przeczytać ten weksel, nie ma w nim sumy ani daty płatności. A uzupełnić weksel nie ma podstaw.
No właśnie on pierwotnie miał być gwarancyjny, ale skoro wystawcą nie jest spółka, to w mojej ocenie gwarancyjny nie jest. Stąd ten problem. Ja staram się pomóc prezesowi i drugiemu poręczycielowi, ale abstrakcyjność weksla powoduje problem.
Zatem nie pozostaje im nic innego jak czekać na pozew, potem się będzie zastanawiać co dalej, zastanawianie się przed wysunięciem roszczenia nie ma sensu, bo niewiadomo jaki będzie stan faktyczny.
To może inaczej. Stan faktyczny jest taki, że weksel miał być zabezpieczeniem umowy, ale na skutek błędu w jego wypełnieniu już takiego zabezpieczenia nie stanowi - więc w mojej ocenie nie jest gwarancyjny. W związku z tym błędem ten weksel od samego początku nie może być uważany za gwarancyjny (no chyba że się mylę). Pomiędzy prezesem a pożyczkodawcą żadnej umowy nigdy nie było, zatem weksel o treści jak przedstawiłem na wstępie nie ma czego zabezpieczać. Ale mam obawę, że powstał mi teraz czysto abstrakcyjny weksel i na jego podstawie można domagać się zupełnie dowolnej kwoty zarówno od wystawcy jak i poręczyciela. Czy też tak uważasz?
Nie uważam, przecież już przedstawiłem swoje zdanie na ten temat. Jeśli dojdzie do uzupełnienia weksla, będzie to typowy przypadek uzupełnienia weksla niezgodnie z wolą osoby podpisanej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości