wezwanie do wykupu weksla a brak terminu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
zapalniczka
Posty: 86
Rejestracja: 16 sty 2015, 13:21

wezwanie do wykupu weksla a brak terminu

Post autor: zapalniczka » 10 mar 2016, 10:22

Witam.

jak się ma wezwanie do wykupu weksla nie wskazujące dokładnie terminu weksla do art 33 ?

Mam weksel własny wystawiony dnia 15.03.2015 r., gdzie data płatności to dzień 01.04.2015 r.
Niemniej jednak, indosatariusz wystosował wezwanie do wykupu weksla nie wskazując konkretnego terminu, ale "wykup weksla winien nastąpić w ................... w terminie 15 dni od dnia doręczenia pisma".

I teraz pytanie, przepis art. 33 ustawy wskazuje na 4 sytuacje oznaczenia płatności weksla (na wekslu), natomiast weksel w przedmiotowej sprawie nie jest wekslem za okazaniem, i teraz czy nie naraża się obecny remitent na zarzut "przecież byłem, pukałem do drzwi, nikt nie otworzył" z uwagi na brak dokładnej daty wykupu?:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do wykupu weksla a brak terminu

Post autor: Lech » 10 mar 2016, 11:26

Czy posiadacz był z wekslem w terminie płatności w miejscu wskazanym jako miejsce płatności weksla i nie uzyskał zapłaty? Jeśli tak, to do przedstawienia weksla doszło.

Poza tym jak to remitent ma ponosić odpowiedzialność, skoro nie jest już posiadaczem weksla?

Uprzejmie proszę przy takich sprawach o dokładne opisywanie stanu faktycznego oraz podawanie skanów (weksla, wezwań do zapłaty itp.).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zapalniczka
Posty: 86
Rejestracja: 16 sty 2015, 13:21

Re: wezwanie do wykupu weksla a brak terminu

Post autor: zapalniczka » 10 mar 2016, 12:20

Oczywiście, natomiast nie mam teraz możliwości zrobić skanu. :/

Indosatariusz wysłał wezwanie do wykupu, gdzie wskazał dokładnie, że
"wykup weksla winien nastąpić w miejscowości X przy ul. Y w terminie 15 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma". Oczywiście informacja, o tym ze weksel został wypełniony i kiedy również jest.

Posiadacz jako miejsce płatności wskazał miejsce, w którym cały czas przebywał. Tyle, że zazwyczaj miałam styczność z wezwaniami do wykupu wskazującymi konkretny dzień wykupu.
Raczej miałam wątpliwości czy wskazanie zamkniętego okresu "15 dni" będzie traktowane jako przedstawienie weksla. Bo wiadomym jest, że jest to miejsce zamieszkania i ludzie wychodzą np z domu w okresie tych 15 dni. A wystawca mógł się stawić kiedykolwiek w tym okresie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do wykupu weksla a brak terminu

Post autor: Lech » 10 mar 2016, 13:23

Ważne jest, co się działo z wekslem w terminie płatności. Jeśli czekał w miejscu płatności, to do przedstawienia doszło. Skoro wystawca taki weksel wystawił, to powinien o tym pamiętać i bez przypominania mu wezwaniem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości