Zobowiązanie kontraktowe a zobowiązanie wekslowe

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kkw
Posty: 2
Rejestracja: 21 lut 2016, 16:24

Zobowiązanie kontraktowe a zobowiązanie wekslowe

Post autor: kkw » 21 lut 2016, 16:58

Dzień dobry,

Dziękuję za stronę - sporo się z niej dowiedziałem o wekslach :) Mam jednak wątpliwość, która nie została rozwiana w trakcie lektury.

Podkreśla się, że generalnie zobowiązanie wekslowe jest bezwarunkowe i abstrakcyjne (niezależne od kauzy). Sytuacja jest nieco inna, gdy mamy do czynienia z wekslem in blanco, wystawionym "nie na zlecenie", w którym na rewersie wskazano, że doń zostało sporządzone porozumienie wekslowe oraz takie porozumienie rzeczywiście istnieje.

Przypuśćmy, że mamy umowę, w której na wypadek niewykonania zobowiązania jedna ze stron zezwala drugiej na wypełnienie weksla in blanco. Druga strona wypełnia weksel, idzie do sądu i realizuje roszczenie z weksla.
Czy jednak taka sytuacja pozbawia drugą ze stron dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych z art. 471 kc? W przypadku kary umownej pierwsza ze stron byłaby chroniona treścią art. 484 § 1 zd. 2 kc, a w przypadku weksla?
Można też przyjąć, że druga strona najpierw dochodzi roszczenia ze stosunku podstawowego (z niewykonania umowy), a potem dorzuca zobowiązanie z weksla w innym postępowaniu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zobowiązanie kontraktowe a zobowiązanie wekslowe

Post autor: Lech » 22 lut 2016, 07:33

Skoro roszczenie zostało już zaspokojone, to odpadła podstawa do wypełnienia weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kkw
Posty: 2
Rejestracja: 21 lut 2016, 16:24

Re: Zobowiązanie kontraktowe a zobowiązanie wekslowe

Post autor: kkw » 22 lut 2016, 14:25

Weksel mogę wypełnić nim zacznę dochodzić roszczenia. Poza tym, mogę je dochodzić w kolejności: najpierw z weksla, potem z przepisów umowy/ustawy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zobowiązanie kontraktowe a zobowiązanie wekslowe

Post autor: Lech » 22 lut 2016, 17:32

No dobrze, ale to, co uzyskasz z jednego stosunku nie dochodzisz już w drugim stosunku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości