pozywanie spadkobierccy wystawcy weksla z poręczycielem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
marzena7711
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:58

pozywanie spadkobierccy wystawcy weksla z poręczycielem

Post autor: marzena7711 » 18 lut 2016, 10:06

Witam, być może ktoś będzie znał odpowiedzi na moje pytania.

Czy jedynego spadkobiercę zmarłego wystawcy weksla pozywa się z poręczycielem wekslowym solidarnie (poręczyciel żyje)? Tzn. czy odpowiedzialność spadkobiercy wystawcy weksla i poręczyciela jest solidarna. Wydaje mi się, że tak ale pewności nie mam :)

Co w sytuacji gdy z aktu poświadczenia dziedziczenia wynika, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza (a nie wiadomo czy spis inwentarza został sporządzony). Czy w takim wypadku sąd wyda nakaz zapłaty na spadkobiercę i poręczyciela (solidarnie) czy też to "dobrodziejstwo" inwentarza przeszkadza w wydaniu nakazu zapłaty? Zastanawiałam się czy ten przypadek reguluje art. 319 kpc - jeśli tak to czy oznaczałoby to, że sąd wyda nakaz zapłaty na spadkobiercę i poręczyciela solidarnie np. na kwotę 50 000 zł i gdzieś w tym nakazie sam z urzędu wskaże, że zastrzega pozwanemu spadkobiercy prawo do powołania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności wynikające ze spisu inwentarza?
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: pozywanie spadkobierccy wystawcy weksla z poręczycielem

Post autor: Prawnik z Poloneza » 18 lut 2016, 12:08

Poręczyciel odpowiada niezależnie od tego czy poręczyciel żyje czy nie, niezależnie nawet od tego czy istnieje :)

Nie widzę przeszkód do wydania nakazu zapłaty i zasądzenie solidarnie (oczywiście sąd może, ale nie musi wydawać nakazu). To dłużnik powinien udowodnić, że nie odpowiada całym majątkiem i do jakiej wysokości.
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: pozywanie spadkobierccy wystawcy weksla z poręczycielem

Post autor: Prawnik z Poloneza » 06 kwie 2016, 23:15

w tym miejscu rewiduje swój pogląd i wydaje mi się, że sąd nie wyda nakazu w nakazowym przeciw spadkobiercom... nie są oni zobowiązani z weksla...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 66 gości