Jakim wekslem sie zabezpieczyc ? Swiezak prosi o porade :)

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Lcf
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2016, 20:15

Jakim wekslem sie zabezpieczyc ? Swiezak prosi o porade :)

Post autor: Lcf » 29 sty 2016, 20:28

Witam,
jestem tu nowy, co prawda od jakiegos czasu czytam bloga i forum i cos tam juz liznalem na temat weksli, ale wolalbym sie upewnic, aby nie popelnic jakiegos bledu.
Juz tlumacze czego potrzebuje. Otoz pozyczam pieniadze osobie, ktora ma wystawione mieszkanie na licytacje komornicza. Dogadalismy sie w ten sposob, ze ja pozycze kaske na splate komornika, aby wstrzymac licytacje, nastepnie wystawiamy mieszkanie na wolnym rynku i ze sprzedazy kaski dostaje zwrot kaski, ktora pozyczylem, plus kase wynikajaca z roznicy miedzy faktyczna cena sprzedazy mieszkania, a cena wywolania na licytacji u komornika. Przedstawie to moze na konkretnych liczbach:
Zeby wstrzymac licytacje nieruchomosci dajmy na to komornik chce 50tys i wtedy sa splacone wszystkie wierzytelnosci, komornik ustalil cene wywolania mieszkania na 100tys, a wartosc rynkowa, za ktora mozna sprzedac mieszkanie to powiedzmy 130tys.
Czyli powienienem dostac zwrot 50tys, ktore pozyczylem na komornika + 30tys z roznicy cen.
Pomyslalem, aby spisac dwa weksle, jeden wlasny na kwote 50tys, bo te kwote znam, a drugi in blanco, bo nie znam do konca kwoty, ktora wyniknie z roznicy cen sprzedazy, a ceny wywolania (w tym konkretnym przykladzie to 30tys), ale ta kwota nie jest do konca wiadoma. Rozumiem, ze musialbym sporzadzic jakas umowe wekslowa, tylko jak ja sformuowac ?
Mam nadzieje, ze zrozumieliscie moje wyjasnienia, jesli cos pokrecilem to pytajcie. Licze na Wasze podpowiedzi i z gory dziekuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jakim wekslem sie zabezpieczyc ? Swiezak prosi o porade

Post autor: Lech » 29 sty 2016, 20:41

Jeśli dokładne kwoty nie są znane, to rzeczywiście same weksle nie wystarczą, musi być jeszcze odpowiednia umowa określająca na co się chcecie umówić. Jak ją sformułować? Zachęcam do skonsultowania się z prawnikiem. Nadto dobrze będzie, jeśli to roszczenie (z umowy, tudzież z tych weksli) będzie zabezpieczone na tej hipotece (odpowiednią umowę sporządzi prawnik lub notariusz).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Lcf
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2016, 20:15

Re: Jakim wekslem sie zabezpieczyc ? Swiezak prosi o porade

Post autor: Lcf » 29 sty 2016, 22:17

Dziekuje za szybka odpowiedz. Jedna kwote znam, jest to kwota, ktora dluznik musi wplacic u komornika wiec te kwote moge chyba zabezpieczyc wekslem wlasnym (tak przynajmniej mi sie wydaje). Zastanawialem sie wlasnie, czy notariusz bedzie mi w stanie z tym jakos pomoc (nie wiem, czy kazdy notariusz zna sie tak dobrze na wekslach jak Ty)
A gdybysmy rozpatrywali tylko pozyczke tej znanej kwoty, to jak wg Ciebie powinienem sie zabezpieczyc? Sam weksel toza malo ? Jak wyglada sprawa podatkow, trzeba cos placic od takich pozyczek zabezpieczonych wekslem ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jakim wekslem sie zabezpieczyc ? Swiezak prosi o porade

Post autor: Lech » 01 lut 2016, 11:07

Jeśli zawierasz umowę pożyczki, to podatek od niej jest należny (2%, ale płaci go pożyczkobiorca). To, że pożyczka jest zabezpieczona wekslem nie zwalnia z podatku. Co innego, jakbyś umowy pożyczki nie zawierał. Poczytaj dział "podatki" na blogu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości