weksel dla samego siebie?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
klikklik
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2016, 20:24

weksel dla samego siebie?

Post autor: klikklik » 28 sty 2016, 20:39

Witam mam pytanie:
Bedac w zarządzie spolki komandyt. reprezentowałem komplementariusza, którym była inna spolka wszystkie dokumenty podpisaywalem „w imieniu czlonka zarzadu komplementariusza spolki XYZ” . Każdy z czlonkow zarządu spolki reprezentowal spółkę samodzielnie – wiec sam moglem podpisywac dokumenty i zaciagac zobowiązania w imieniu spolki.
Przy zakladaniu spolki komandyt. - niejako "przy okazji" wystawiłem weksel niezupełny (który posiadam) reprezentując spółkę w mojej osobie dla samego siebie (remitenta)–
tresc:
Miejscwosc (wpisana) dnia 31.03.2013 XYZ s.k. nip… krs.. zaplacimy za ten weksel na zlecenie dla (moja osoba wymieniony z imienia i nazwiska pesel…) sumę (pole puste) ....zł w dniu (pole puste) płatny w (pole puste).
Podpis pod wekslem – widnieje tylko ja jako osoba upoważniona z krs- podpis wystawcy weksla sformułowany: czlonek zarzadu komplementariusza spolki XYZ – moje imie i nazwisko” - druga strona weksla czysta

Nastepnie w pewnym okresie czasu zrezygnowalem formalnie z pelnienia funkcji członka zarządu. Obecne wladze spolki probuja wymoc na mnie odpowiedzialność materialna za okres w którym byłem w zarządzie. Podkrrslam, ze w czasie gdy podpisywałem weksel byłem upoważniony do reprezentacji spolki.
Pytanie – czy jest to zgodne z prawem, ze spolka wystawia weksel podpisany przez osobe reprezentujaca spolke dla siebie samego? Weksel otrzymany od spolki miał byc dla mnie gwarancja, ze spolka nie będzie w przyszłości dochodzic jakis bezpodstawnych roszczen finansowych wobec mnie. Czy to skuteczna forma ochrony dla mnie? Czy mogę uzupełnić weksel i zarzadac kwoty z weksla kompensując tym samym roszczenia spolki wobec mnie?

Z góry dziekuje za szybka odpowiedz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: Lech » 28 sty 2016, 21:05

Weksel otrzymany od spolki miał byc dla mnie gwarancja, ze spolka nie będzie w przyszłości dochodzic jakis bezpodstawnych roszczen finansowych wobec mnie. Czy to skuteczna forma ochrony dla mnie?
Czy mogę uzupełnić weksel i zarzadac kwoty z weksla kompensując tym samym roszczenia spolki wobec mnie?
Oczywiście, że nie możesz, bo w ogóle konstrukcja takiej obrony jest jakaś dziwaczna. Bezpodstawnych roszczeń się po prostu nie płaci (i wygrywa sprawę w sądzie), a nie płaci, by potem dochodzić tych rzekomo bezpodstawnych, a zapłaconych roszczeń wekslem ;)

Odnośnie tego weksla "samego ze sobą", to tak na szybko przychodzi mi na myśl art. 15 ksh - wymagana zgoda zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia.

Może by się coś jeszcze znalazło, nie analizowałem tego zagadnienia jeszcze dogłębnie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
klikklik
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2016, 20:24

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: klikklik » 28 sty 2016, 21:26

ok może trochę zamotałem :-)
po kolei:

Nie potrzebuje niczyjej zgody do zaciągania zobowiazan spolki - reprezentacja jednoosobowa każdego ze wspolnikow - czyli działam w pojedynke. Uwazam, ze mogę wystawić weksel in blanco każdemu nie pytając nikogo o zgode (pomijam w tej chwili celowość takiego działania). Spolka kapitalowa bedaca komplementariuszem działa na prawie kraju UE (jest spolka zagraniczna)

Weksel, który mam w reku (niezupełny) powinien w mojej ocenia dzialac jak bat - przecież wierzytelność z weksla ma charakter abstrakcyjny nie musze udawadniac za co chce otrzymać pieniądze...
Jestem dręczony wyimaginowanymi sumami - sprawa prawdopodobnie skończy się w sadzie teoretycznie jestem spokojny ale w sadzie nie można być pewnym iczego :-) - uprzedzając atak sam mogę zatakowac wekslem... zastanawiam się tylko czy sa jakies paragrafy (przekopałem caly internet a mój adwokat zna się na wekslach jak ja na kuchni tajskiej) uniemozliwiajace wystwienie weksla dla samego siebie w sytuacji prawnej podniesionej wcześniej.
Dzieki za expresowa odpowiedz
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: Lech » 28 sty 2016, 21:39

A więc po kolei jeszcze raz ;)
Nie potrzebuje niczyjej zgody do zaciągania zobowiazan spolki
Przeczytaj jednak ten art. 15 kiedy czyjaś zgoda jest jednak potrzebna.
przecież wierzytelność z weksla ma charakter abstrakcyjny
Ależ nie. Weksel in blanco jedynie zabezpiecza jakieś pozawekslowe roszczenie i podstawa do jego uzupełnienia musi być jak najbardziej nieabstrakcyjna. I nie może być nią ochrona przed słusznymi roszczeniami spółki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
klikklik
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2016, 20:24

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: klikklik » 28 sty 2016, 21:54

tak czytałem taki weksel faktycznie może być uznany za nieważny.

Ale czy gdyby nie zawieral mojego imienia i nazwiska a uzupelnilbym go po dacie mojej rezygnacji to czy art. 15 mialby wówczas również zastosowanie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: Lech » 28 sty 2016, 21:56

Nic by to nie zmieniło. Liczy się to komu i w jakim celu weksel był wręczony. A przede wszystkim fakt, że nie istnieje żadna umowa oparta w stosunku podstawowym, która by uzasadniała uzupełnienie tego weksla sumą.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
klikklik
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2016, 20:24

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: klikklik » 28 sty 2016, 22:12

to może być weryfikowane dopiero przy zgłoszonym proteście mam racje?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: Lech » 28 sty 2016, 22:15

Nie, protest to jest zupełnie co innego.

Będzie to weryfikowane w postępowaniu cywilnym o zapłatę weksla, albo w postępowaniu prokuratorskim w śledztwie o niezgodne z umową wypełnienie weksla (nadto jeśli nie ma śladu po wekslu w bilansach spółki, to zajdzie też potrzeba sprawdzenia, czy w ogóle weksel nie jest sfałszowany-wystawiony "po fakcie").
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
klikklik
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2016, 20:24

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: klikklik » 28 sty 2016, 22:26

tak ale weksel inblanco nie podlega księgowaniu i nie jest wymieniany w bilansie

czyli obecny zarząd moglby zlozyc zawiadomienie do prokuratury lub wytoczyć pozew cywilny przeciwko ujawniającemu taki weksel? czy jest to scigane z urzędu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: Lech » 28 sty 2016, 22:27

Ściganie na wniosek poszkodowanego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
klikklik
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2016, 20:24

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: klikklik » 28 sty 2016, 22:30

czy przypadkiem ciezar dowodowy nie spoczywa na obecnym zarządzie? innymi słowy musza udowodnić, ze roszczenie z weksla jest bezpodstawne?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: Lech » 28 sty 2016, 22:36

Mówisz o sprawie cywilnej, czy karnej?
W cywilnej - oczywiście. Ale to nie musi być trudne - weksel jest kaucyjny, nie istnieje umowa, którą miał zabezpieczać, w dodatku wystawiony wbrew regulacji art. 15 ksh, jak zarząd sprytny, to nawet i ten wątek będzie wskazówką co się dzieje ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
klikklik
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2016, 20:24

Re: weksel dla samego siebie?

Post autor: klikklik » 28 sty 2016, 22:52

Lechu dziekuje za wyczerpujące odpowiedzi na dziwne pytania :-) po prostu nie wiem jak ustrzec się bezpodstawnych roszczeń - typy sa mega chciwe i kute na cztery łapy moje obawy sa tym większe, ze wiem jak dzialaja sady...
nie umiem znalesc sposobu żeby to od siebie oddalić myslalem, ze weksel będzie dobrym sposobem
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości