Weksel a ustawa o terminach zapłaty - prośba o pomoc

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
beata_wer
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2016, 14:18

Weksel a ustawa o terminach zapłaty - prośba o pomoc

Post autor: beata_wer » 05 sty 2016, 14:32

Witam
te forum to ostatnia deska ratunku dla zflustrowanych bezsensownymi przepisami podatkowymi.
Przeczytałam na tym forum artykuł pt. "Weksel jako prywatny pieniądz. Jak obejść ustawę o terminach zapłaty" i przyznaje nie jestem pewna czt wystawiony przez naszą firmę weksel ma prawidłowe daty i teminy i czy wogóle weksel i deklaracja mąga być tak wystawione aby Urząd skarbowy sie nie przyczepił, że został przekoroczony 90 dniowy termin zapłaty.
Bardzo proszę o pomoc i sugestie. W załaczniku przesyłam wzór weksla i umowy.
Z góry dziekuję za pomoc
Załączniki
pytanie.docx
(236.36 KiB) Pobrany 420 razy
beata_wer
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2016, 14:18

Re: Weksel a ustawa o terminach zapłaty - prośba o pomoc

Post autor: beata_wer » 05 sty 2016, 14:38

w końcowej notatce załączonego pliku wkradł się błąd oczywiście przelew był wysłany 4 stycznia tego roku 2016.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a ustawa o terminach zapłaty - prośba o pomoc

Post autor: Lech » 05 sty 2016, 14:45

Przeczytałem początek.

"Na zabezpieczenie spłaty..."

Zatem weksel nie jest zapłatą (nowacją), tylko zabezpieczeniem zapłaty. Tym samym to nie wręczenie weksla jest zapłatą, a jest nią jedynie faktyczne wysłanie przelewu - jeśli po 90 dniach, to z podatkowymi konsekwencjami.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
beata_wer
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2016, 14:18

Re: Weksel a ustawa o terminach zapłaty - prośba o pomoc

Post autor: beata_wer » 05 sty 2016, 14:48

bardzo dziękuję za sugestie, czyli jeżeli było by w wekslu napisane "jako zapłatę wierzytelności...." umowa wekslowa zmieniłaby charakter z zabezpieczenia na zapłatę
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a ustawa o terminach zapłaty - prośba o pomoc

Post autor: Lech » 05 sty 2016, 14:54

Do weksla nie stanowiącego zabezpieczenia w ogóle nie sporządza się umów wekslowych.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
beata_wer
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2016, 14:18

Re: Weksel a ustawa o terminach zapłaty - prośba o pomoc

Post autor: beata_wer » 05 sty 2016, 15:05

wstyd sie przyznać jestem zupełnym laikiem w sprawie weksli (padło odgórne polecenie wystawić weksel no i został on wystawiony w takiej formie :-( Szczerze mówiąc zupełnie nie mam pojęcia o co chodzi w Pana poniższym wpisie - wiem ,że brak wiedzy może być dla Pana irytujący, ale czy to oznacza że wystarczy sam weksel? - bez umowy wekslowej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a ustawa o terminach zapłaty - prośba o pomoc

Post autor: Lech » 05 sty 2016, 15:11

Potrzebuje Pani dwóch rzeczy:

- weksla
- dowodu na to, że doszło do nowacji zobowiązania, z którego wynika taka wola obu stron (pokwitowanie zapłaty wekslem, porozumienia, że weksel będzie zapłatą itp.).

Opcjonalnie przy pełnej księgowości proszę pamiętać, aby odpowiednio księgować przepływy pieniężne (faktura jest zapłacona, a nie wisi w należnościach/zobowiązaniach, weksel jest zaksięgowany jako papier wartościowy itp.).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
beata_wer
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2016, 14:18

Re: Weksel a ustawa o terminach zapłaty - prośba o pomoc

Post autor: beata_wer » 05 sty 2016, 15:16

bardzo dziękuję za pomoc ,
teraz już się nam troche rozjaśniło - musimy zmienić formę tej umowy wekslowej na formę pokwitowania / porozumienia. Mam nadzieję,że podołamy wyzwaniu.
Jeszcze raz dziekuję.
deputo
Posty: 6
Rejestracja: 30 gru 2015, 15:37
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Weksel a ustawa o terminach zapłaty - prośba o pomoc

Post autor: deputo » 08 sty 2016, 14:11

Pani Beato,
pierwszy raz spotkałem się z tym, żeby US badał zgodność terminów zapłaty faktury VAT z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Czy byłaby Pani uprzejma powiedzieć czy sprawa wyszła "przy okazji" kontroli, czy też US niejako "z urządu" dopatrzył się nieprawidłowości w tej jednej sytuacji?
beata_wer
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2016, 14:18

Re: Weksel a ustawa o terminach zapłaty - prośba o pomoc

Post autor: beata_wer » 10 sty 2016, 15:05

postaram sie nie zapomnieć o przekazaniu informacji. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości