Parabank-weksel własny

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
maro
Posty: 1
Rejestracja: 29 gru 2015, 11:38

Parabank-weksel własny

Post autor: maro » 29 gru 2015, 18:18

Witam.

Mam kilka pytań, może ktoś mi wytłumaczy to będę wdzięczny.

1. Czy istnieją przepisy, zasady regulujące kwestie wysokości weksla stanowiącego zabezpieczenie pożyczki w parabanku "tzw. chwilówki"?
2. Czy pożyczkodawca prowadzący działalność gospodarczą zajmującą się chwilówkami, który udzielił mi pożyczki w wysokości 500 zł może ode mnie zażądać podpisania wystawienia weksla własnego na kwotę 3 tyś. zł jako zabezpieczenie?
3. Jeśli podpisałem taki weksel i nie spłaciłem zaciągniętej pożyczki, a wierzyciel uzyskał z sądu nakaz zapłaty to czy po wniesieniu zarzutu na taki nakaz miałbym szansę na uchylenie nakazu zapłaty podając jako powód nieadekwatną kwotę na wekslu do kwoty pożyczki?
4. Jakie mam możliwości obrony w takiej sytuacji, gdy podpisałem taki weksel przy zaciągnięciu pożyczki pomimo, że opiewał on na kwotę dużo wyższą, a jej nie spłaciłem.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Parabank-weksel własny

Post autor: Lech » 29 gru 2015, 19:35

maro pisze:1. Czy istnieją przepisy, zasady regulujące kwestie wysokości weksla stanowiącego zabezpieczenie pożyczki w parabanku "tzw. chwilówki"?
Przepisy tego nie regulują. Jeśli jest to weksel in blanco, to zwykle nie wymienia sumy, czyli teoretycznie może być wypełniony na każdą dowolnie wysoką zasadną sumę. Jeśli jednak jakieś ograniczenie się pojawia (w postaci wpisanej już sumy weksla), tym lepiej.
2. Czy pożyczkodawca prowadzący działalność gospodarczą zajmującą się chwilówkami, który udzielił mi pożyczki w wysokości 500 zł może ode mnie zażądać podpisania wystawienia weksla własnego na kwotę 3 tyś. zł jako zabezpieczenie?

Może żądać. Oczywiście wystawienie weksla to jednostronna czynność wystawcy i wymagana jest do tego pełna wola wystawcy.
3. Jeśli podpisałem taki weksel i nie spłaciłem zaciągniętej pożyczki, a wierzyciel uzyskał z sądu nakaz zapłaty to czy po wniesieniu zarzutu na taki nakaz miałbym szansę na uchylenie nakazu zapłaty podając jako powód nieadekwatną kwotę na wekslu do kwoty pożyczki?
4. Jakie mam możliwości obrony w takiej sytuacji, gdy podpisałem taki weksel przy zaciągnięciu pożyczki pomimo, że opiewał on na kwotę dużo wyższą, a jej nie spłaciłem.
Tu już wkraczamy na temat, który możemy omówić w przypadku wystąpienia jakiegoś konkretnego przypadku, który by wymagał obrony, mnogość różnych sytuacji (a tym samym sposobów zachowania) jest dość duża i trudno byśmy wszystkie po kolei opisywali (co i tak pewnie nie wyczerpało by tematu :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 18 gości