Dwa weksle na jeden dług

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
MarciuszKarpacki
Posty: 1
Rejestracja: 21 gru 2015, 12:06

Dwa weksle na jeden dług

Post autor: MarciuszKarpacki » 21 gru 2015, 12:20

Dzień dobry. Przeszukałem forum, ale chyba nikt nie miał takiego problemu. W dwóch słowach:

Mam jedną umowę z dwoma dłużnikami, gdzie solidarnie zobowiązują się oddać przykładowo 5.000 zł. Mam też ich wspólną deklarację wekslową, że dla zabezpieczenia spłaty tej kwoty 5.000 zł z umowy dają mi swoje weksle in blanco. Każdy z nich dał mi osobny podpisany przez siebie weksel.

I tu pojawia się problem. Jak mam ich pozwać? Czy mogę w jednym pozwie pozwać dwóch dłużników o zapłatę solidarnie kwotę 5.000 zł, załączając do pozwu te dwa weksle? W czym moja wątpliwość - zobowiązanie wekslowe nie jest dla nich solidarne, bo każdy podpisał się na osobnym wekslu (pamiętam, że zob. wekslowe jest abstrakcyjne od długu podstawowego). Nie chcę, żeby mnie posądzili, że dwa razy chcę tą samą kwotę wyegzekwować, dlatego myślałem, żeby pozwać jednym pozwem, pokazać wszystkie dokumenty, żeby Sąd wiedział, o co mi chodzi. Czy może pozwać ich osobno każdego z osobnego weksla i dopiero potem komornikowi wskazać, że łącznie mają zapłacić 5.000 zł, a nie każdy po 5.000 zł? Bo wartość pozwu jak złożę dwa weksle to chyba i tak Sąd uzna, że to jest 10.000 zł, skoro są dwa weksle, a nie 5.000 zł. Proszę Forumowiczów o pomoc. Mariusz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dwa weksle na jeden dług

Post autor: Lech » 21 gru 2015, 12:38

Nie wydaje mi się, aby można było się solidarnie zobowiązać z weksla, na którym nie ma podpisu tego potencjalnego solidarnika. Nawet jeśli taka intencja będzie wynikać z umowy, to jeszcze za mało, aby uznać to za zobowiązanie wekslowe (do którego potrzebne są odpowiednie warunki formalne, przede wszystkim podpis na wekslu). Z kolei dwa oddzielne weksle nie tworzą zobowiązania solidarnego, bowiem są to dwa różne roszczenia. Zatem pozwałbym ich oddzielnie i ewentualnie ograniczał roszczenie/egzekucję, w wobec drugiego w przypadku spłaty pierwszego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości