weksel in blanco - wypełnianiw

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
weksel
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:15

weksel in blanco - wypełnianiw

Post autor: weksel » 14 gru 2015, 17:33

Witam wszystkich,

może powielam pytanie odnośnie wypełniania weksli in blanco (tylko z podpisem i danymi wystawcy),
jednakże nigdzie nie znalazłem dokładnej odpowiedzi,
co do kwoty nie mam problemu, to wynika z deklaracji, weksel zabezpieczał zwrot zadatku z umowy przedwstępnej sprzedaży.
a) pytanie pierwsze to data, czy data wystawienia weksla to data złożenia podpisu przez wystawcę, (co potwierdza deklaracja), czy data wypełnienia przeze mnie reszty (dzisiejsza)
b) data zapłaty, to dzień w którym wezwałem do zapłaty, czy termin który dałem na wykup w liście (14 dni), czy może wcześniejsza kiedy wezwałem do zawarcia umowy przyrzeczonej ?
c) czy wypełniamy resztę tak jakby on był własnym, tzn. zapłacę za ten własny weksel na zlecenie, czy tu odnosimy się jakoś do tego, że to jednak my wpisujemy treść za wystawcę ?
d) czy możemy dopisać klauzulę (bez protestu)

Głównym elementem jest to, że o ile z własnymi (zupełnymi) wekslami miałem w życiu trochę doczynienia, tak tu nie wiem jak traktować taki, jak wypełnić, żeby nie mieć problemu i czy jak on zabezpiecza zwrot zadatku z umowy sprzedaży to dalej jest własnym czy kaucyjnym ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco - wypełnianiw

Post autor: Lech » 14 gru 2015, 17:42

a) data wystawienia to data podpisania (i wręczenia) weksla.

b) czas jaki dałeś na wykup.

c) "zapłacę za ten weksel własny na zlecenie" jest ok.

d) nie możemy dopisać jako wystawca, ale możemy dopisać jako indosant (jeśli weksel zbywamy).

Weksel własny i kaucyjny to nie jest zbiór rozłączny. Weksel kaucyjny to opis funkcji weksla, a weksel własny, to opis rodzaju weksla (czyli: nie trasowany).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
weksel
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:15

Re: weksel in blanco - wypełnianiw

Post autor: weksel » 15 gru 2015, 23:40

Bardzo dziękuję za pomoc, teraz wszystko jasne.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości