Oddalenie pozwu, a zwrot weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
OmniModo
Posty: 2
Rejestracja: 03 gru 2015, 13:46

Oddalenie pozwu, a zwrot weksla

Post autor: OmniModo » 03 gru 2015, 17:24

Witam. Może znajdzie się mądra głowa która rozwiąże ten problem.

Chodzi o niespłacony końcowo kredyt bankowy którego byłem poręczycielem (na wekslu też się podpisałem). Bank uzupełnił weksel na kwotę 1600 zł i złożył pozew o zapłatę przeciwko kredytobiorcy i mnie, poręczycielowi. Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z 04/2010 nakazywał zapłatę 1600 + odsetki i koszty. Kredytobiorca przed uprawomocnieniem nakazu spłacił w 05/2010 cały dług, ale pozostały jakieś drobne odsetki i koszty sądowe. Bank w wniósł o ich egzekucję i wtedy przyłączyłem się do sprawy. W 01/2011 składam sprzeciw, postępowanie kończy się wyrokiem z 03/2015 w którym zostaje uchylony nakaz zapłaty w zakresie osoby, a powództwo wobec mojej osoby oddalone. Obecnie spłaciłem bankowi całe roszczenie, wszystkie koszty i odsetki, a bank cofnął egzekucję komorniczą.

Czy w takie sytuacji mogę żądać zwrotu weksla , a jeśli tak, to kierować wniosek do sądu czy do banku ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Oddalenie pozwu, a zwrot weksla

Post autor: Lech » 03 gru 2015, 17:38

Weksel pozostanie już w aktach sprawy, nie odbiera się go stamtąd.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
OmniModo
Posty: 2
Rejestracja: 03 gru 2015, 13:46

Re: Oddalenie pozwu, a zwrot weksla

Post autor: OmniModo » 04 gru 2015, 13:07

Dzięki za informacje.

W takim wypadku jakich sytuacji dotyczy § 93 regulaminu urzędowania sądów powszechnych który umożliwia wydanie weksla w następstwie prawomocnego zakończenia postępowania ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Oddalenie pozwu, a zwrot weksla

Post autor: Lech » 04 gru 2015, 13:25

Przepis nie określa zamkniętego katalogu przyczyn zwrotu weksla. Co do zasady chodzi o wydanie weksla wierzycielowi, któremu jest on niezbędny do zachowania przysługujących mu praw.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 72 gości