Weksel bez dodatkowej umowy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
matt
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2015, 14:24

Weksel bez dodatkowej umowy

Post autor: matt » 25 lis 2015, 14:31

Witam,

Mam zagwostkę i liczę na pomoc :-)

Czy jest jakaś forma weksla, czy innego podobnego dokumentu, która zobliguje jedną osobę do zapłaty jakiejś kwoty drugiej osobie i będzie "niepodważalna" co do zasadności?

Prostymi słowami, na przykładzie:
Znajomy mówi do mnie - dam Ci 100 tys. za 2 lata, bo mam taki kaprys i mogę dać Ci na to weksel. Nie ma żadnej umowy, żadnych warunków, żadnej współpracy, pożyczki - niczego. Po prostu ktoś chce mi dać gwarancje, że za jakiś czas otrzymam od niego pieniądze.
Czy da się to zrobić wekslem, aby nikt (sąd) nie miał wątpliwości co do tego, że osoba X ma mi zapłacić?

Liczę na pomoc :-)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel bez dodatkowej umowy

Post autor: Lech » 25 lis 2015, 14:45

"Dam ci 100 tys. za 2 lata" to przyrzeczenie darowizny - z definicji to zawarcia u notariusza.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
matt
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2015, 14:24

Re: Weksel bez dodatkowej umowy

Post autor: matt » 25 lis 2015, 15:00

Dzięki za odpowiedź! Niestety w tym monecie pojawia się... podatek od darowizny.

Weksel byłby moim zdaniem najlepszym wyjściem, tylko kwestia czy można to zrobić jako niezależną wierzytelność czy trzeba by przygotować np. umowę o świadczenie jakiś usług z karą umowną zabezpieczoną wekslem, czy jednak można to zrobić bez takich kombinacji.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel bez dodatkowej umowy

Post autor: Lech » 25 lis 2015, 15:08

Przecież weksel nie niweluje magicznie podatków ;) Jak płacisz wekslem za zakupy, to VAT płacisz, a jak chcesz wekslem dokonać darowizny - to też...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości