weksel zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej w PKO BP

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
cedric
Posty: 1
Rejestracja: 09 lis 2015, 15:11

weksel zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej w PKO BP

Post autor: cedric » 09 lis 2015, 15:21

Witam,

od jakiegoś czasu czytam to forum i postanowiłem zadać pytanie we własnej sprawie, ponieważ moje obawy wzbudził fakt - co się może stać z wekslem in blanco w niepowołanych rękach.

Ok. 10 lat temu rodzice brali pożyczkę hipoteczną, którą ja również podpisałem jako współkredytobiorca (wówczas jako osoba nieświadoma, 20-letnia). Jedną z form zabezpieczenia tej pożyczki były dwa weksle in blanco - jeden podpisali rodzice, drugi właściciel mieszkania będącego zabezpieczeniem hipotecznym tej pożyczki (jest to zapisane w umowie kredytowej).

Niestety nie znam treści tych weksli, ani nie posiadam żadnych kserokopii. Na chwilę obecną - jako osoba bardziej uświadomiona - chciałbym aby te weksle jak najszybciej wróciły do mnie (co wydaje się zrozumiałe). Na przeszkodzie staje fakt, że pożyczka ta nie została jeszcze całkowicie spłacona, myślę - że stanie się to w przyszłym roku.

Pytanie jest następujące: co w tej sytuacji najlepiej zrobić, czy można już do banku wystosować jakieś pismo dot. oddania tych weksli (podstawowym zabezpieczeniem pożyczki jest hipoteka), czy wszelkie działania możliwe będą dopiero po spłaceniu całkowitym tej pożyczki ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej w PKO BP

Post autor: Lech » 09 lis 2015, 15:46

Domniemuję (bo nie wynika to wprost z posta), że jesteś poręczycielem weksla wystawionego przez rodziców?

O zwrot weksla kaucyjnego może się ubiegać wystawca, nie poręczyciel (chyba że poręczyciel spłaca taki weksel, wówczas może go dostać).

Jeśli chodzi o to czy weksel może być już zwrócony - to niestety nie pomogę, ponieważ nie wiem jak się wystawcy umawiali z bankiem - fakt, że zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka nie oznacza, że nie może być również weksel. Ale być może rzeczywiście umowa była taka, że weksel jest tylko zabezpieczeniem tymczasowym do czasu ustanowienia hipoteki - trzeba zobaczyć co tam rodzice 10 lat temu podpisali.

A jak się nie wie, to po prostu wystąpić do banku z żądaniem zwrotu weksla (uzasadniając to faktem istnienia już hipotecznego zabezpieczenia spłaty kredytu) i zobaczyć co bank odpisze.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości