Pytanie

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
grzesiek
Posty: 11
Rejestracja: 08 lis 2015, 21:33

Pytanie

Post autor: grzesiek » 08 lis 2015, 21:47

Dzień dobry, dziękuję za wspaniałą stronę o wekslach. Bardzo mi się podoba, ale nasuwa mi się pytanie. Jeśli mógłbym prosić Pana o wyjaśnienie mi tejkwestii, byłbym wdzięczny.

Na blogu rozważał Pan, co zrobić gdy remitent skłamie, że weksel był zupełny, podczas gdy był w chwili wystawiewnia niezupełny. Mnie ciekawi sytuacja przeciwna: gdy to wystawca skłamie, że weksel był niezupełny, a wobec tego zechce zniszczyć abstrakcyjny charakter takiego wekslu. Jak się przed tym ustrzec?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Grzesiek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka pytań

Post autor: Lech » 08 lis 2015, 21:56

Ja na przykład proponuję, aby treść weksla wypisywał odręcznie sam wystawca - http://www.remitent.pl/weksel-napisany- ... u-nie/1781

I już nie chodzi o całość weksla, ale przede wszystkim o: suma weksla, termin płatności, data wystawienia.

Nadto można dostosować weksel do konkretnej sytuacji - na przykład jeśli weksel jest zapłatą za towar, niech wystawca napisze "wartość w towarach otrzymałem".

A weksel nie będzie abstrakcyjny pomiędzy wystawcą i remitentem, bo wręczenie weksla zawsze zachodzi z jakiegoś konkretnego powodu - nawet jeśli tym powodem nie jest zabezpieczenie jakiejś innej umowy, tylko wykreowanie zobowiązania wekslowego samego z siebie, to jednak jakiś powód wręczenia weksla jest.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
grzesiek
Posty: 11
Rejestracja: 08 lis 2015, 21:33

Re: Pytanie

Post autor: grzesiek » 08 lis 2015, 23:12

Dziękuję za odpowiedź.

Co do tej abstrakcyjności, to się chyba nie douczyłem, bo zawsze odczytywałem abstrakcyjność zobowiązania wekslowego tak, że zobowiązanie wekslowe pomiędzy remitentem a trasantem jest abstrakcyjne jeśli weksel jest zupełny. No bo niezależnie od istnienia tej pierwotnej przyczyny - myślałem sobie - weksel samoistnie rodzi zobowiązanie.

Zagmatwałem się, ech.
Jeszcze raz dziękuję.

Grzesiek
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości