Dzień wystawienia weksla - kłopot

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
zymek789
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2015, 19:52

Dzień wystawienia weksla - kłopot

Post autor: zymek789 » 05 lis 2015, 22:16

Witam ponownie. Nie sądziłem, że uzyskam odpowiedź i dlatego ograniczyłem się do 1 pytania. Mam jeszcze jedną wątpliwość. W deklaracji wekslowej mam następujący zapis " Remitent jako dzień wystawienia weksla wpisze dzień następujący po dniu wymagalności wierzytelności" Zgodnie z deklaracją wekslową powinienem wpisać 05-11-2015r. W praktyce jest to niemożliwe ponieważ na wekslu jest tylko miejsce na wpisanie dnia i miesiąca. Rok już został wstawiony - 2014. Przeglądając fora zorientowałem się, że datą wystawienia weksla powinien być dzień faktycznego jego wystawienia w moim przypadku 05-09-2014 (data udzielenia pożyczki zabezpieczonej wekslem), a nie dzień jego uzupełnienia. Czy jak wstawię datę 05-09-2014 czyli datę faktycznego wystawienia weksla inną niż wynika z deklaracji wekslowej weksel będzie ważny? Nawet jak bym chciał to nie mogę już wstawić daty zgodnie z deklaracją wekslową. Dziękuję za odpowiedź i przepraszam za kłopot.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dzień wystawienia weksla - kłopot

Post autor: Lech » 05 lis 2015, 22:18

Weksel posiadający prawidłową datę wystawienia (czyli wówczas, kiedy był podpisany) zawsze będzie "ważny".

Być może wpisanie takiej daty będzie niezgodne z porozumieniem, ale nie wyciągałbym z tego jakichś daleko idących wniosków - jeśli deklaracja nakazuje zachowanie niezgodne z prawem (czyli wpisywanie fałszywej daty wystawienia), to lepiej taki zapis uznać za nieobowiązujący.

A na przyszłość polecam lepiej redagować treści porozumienia i nie opierać się na "szablonach z internetu" ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Dzień wystawienia weksla - kłopot

Post autor: Prawnik z Poloneza » 06 lis 2015, 18:46

a czy zna Pan chociaż jeden argument (nie mówię o zamiarze wykorzystania weksla w celu oszustwa) przemawiający za tym aby nie wpisywać daty już przy wystawieniu weksla? ja chyba nie;)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dzień wystawienia weksla - kłopot

Post autor: Lech » 06 lis 2015, 20:46

Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dzień wystawienia weksla - kłopot

Post autor: Lech » 06 lis 2015, 22:08

Jako ciekawostkę dodam, że czasem fałszywą (to znaczy przyszłą) datę wystawienia podawało się w czekach - jak w chwili podpisania czeku środków jeszcze nie było, ale wystawca był pewien, że będą "za kilka dni", wówczas wpisywał przyszłą datę wystawienia czeku, kiedy środki już były na koncie. Wówczas dopiero wówczas remitent czeku mógł go zrealizować, a wystawca unikał odpowiedzialności za wystawienie czeku bez pokrycia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości