Weksel hipoteczny lub weksel zabezpieczony hipoteką

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pablo321
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2015, 21:10

Weksel hipoteczny lub weksel zabezpieczony hipoteką

Post autor: pablo321 » 16 paź 2015, 21:21

Witam. Proszę o wyrozumiałość, jeżeli temat już był. Wyszukiwarka ani na blogu, ani na forum dobrych rezultatów nie przyniosła, a ogólnie informacji na ten temat jest niewiele w internecie - i są bardzo nieprecyzyjne.
Interesuje mnie sytuacja, w której wystawiany jest weksel bez możliwości indosowania. Zabezpieczeniem gołego weksla (nawet nie in blanco, a wypełnionego) jest hipoteka na nieruchomości.
Czy taka konstrukcja jest obecnie możliwa? Nie ukrywam, że chodzi o nabycie weksla własnego za 70-80% jego wartości wekslowej bezpośrednio od wystawcy(który dodatkowo zabezpieczy swoje zobowiązanie hipoteką) i zobowiązanie wystawcy do jego odkupu po roku czasu za pełną wartość. Przy kwotach rzędu kilkuset tysięcy złotych słabo znany wystawca nie ma wystarczającego zaufania, aby otrzymać taką kwotę w zamian za sam kwit wekslowy, stąd pomysł na hipotekę.
Proszę o opinię i informację, czy można weksel związać bezpośrednio z hipoteką. Czy ewentualnie można by taki weksel indosować (gdyby np. można było zrobić weksel zabezpieczony hipoteką indosowany) i jak wobec tego zmieniać zapisy w KW odnośnie wierzyciela hipotecznego.
Pozdrawiam.
PS Gratuluję b.dobrego bloga. Wiele razy czytałem, wiele razy z porad i informacji skorzystałem. Nie mogłem jednak znaleźć informacji na powyższą dla mnie zagadkę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel hipoteczny lub weksel zabezpieczony hipoteką

Post autor: Lech » 16 paź 2015, 22:37

Proszę spojrzeć na: viewtopic.php?f=2&t=47&p=444&hilit=weks ... eczny#p443

Od tamtej pory zmieniło się to, że w kancelarii przetestowaliśmy w praktyce taki weksel (zabezpieczony hipoteką), jak i indos takiego weksla (wraz ze zmianą wierzyciela hipotecznego) - więc się da :)

"Jak zmienić wierzyciela" - w "standardowy" sposób tak jak się zmienia wpis w hipotece po cesji (tutaj: indosie) wierzytelności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pablo321
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2015, 21:10

Re: Weksel hipoteczny lub weksel zabezpieczony hipoteką

Post autor: pablo321 » 17 paź 2015, 17:25

Dziękuję za odpowiedź. To właśnie ten post śledziłem wcześniej, jednak nie rozwiewa on moich wątpliwości-szczególnie procedury. Jak przekazać sprawę notariuszowi, żeby wiedział jaki akt tworzy?
Rozumiem, że miałoby to wyglądać mniej więcej tak:
1. Wystawca weksla własnego opisuje w nim remitenta i wręcza jemu weksel, w zamian otrzymując pewną kwotę (dyskonto sumy wekslowej).
2. Jednocześnie wystawca weksla zezwala na wpisanie do działu IV KW informacji o tym, że został wystawiony taki a taki weksel(no właśnie, jak go opisać, nadać mu numer?), którego zabezpieczeniem jest hipoteka i który to weksel jest w posiadaniu remitenta (z imienia i nazwiska bądź firmy wymieniony jako uprawniony). To ostatnie służy do tego, aby wystawcy nie zechciało się wystawić jeszcze kilku kopii weksla.
3. W momencie wykupu weksla przez wystawcę sprawa jest jasna.
4. W przypadku nie wykupienia weksla, wekslowi np. przez EPU nadawana jest klauzula wykonalności, idzie się z klauzulą do komornika i mówi, żeby ściągał z hipoteki.
Czy tak?
No i czy wystawca może z własnej woli albo umownie w akcie ustanowienia hipoteki (i deklaracji wekslowej?) zadeklarować, że będzie wpłacał na poczet sumy wekslowej, przed terminem wykupu weksla, określone miesięczne kwoty, przy czym remitent w przypadku braku takiej wpłaty może uzupełnić weksel (chodzi o termin wykupu), postąpić z procedurą informacyjną wykupu i następnie w przypadku braku wykupu nadać klauzulę wykonalności?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel hipoteczny lub weksel zabezpieczony hipoteką

Post autor: Lech » 17 paź 2015, 17:48

Tego, jakie dokładne treści zobowiązań przy okazji tych transakcji się sporządza, oraz jak się sporządza formularze do sądu, nie bardzo mogę ujawnić na forum, bo - po pierwsze - zależy to od konkretnej sprawy, po drugie - jest to nasze know-how.
4. W przypadku nie wykupienia weksla, wekslowi np. przez EPU nadawana jest klauzula wykonalności, idzie się z klauzulą do komornika i mówi, żeby ściągał z hipoteki.
Czy tak?
Nie bardzo, bo weksel ani nie nadaje się do EPU, ani nie "nadaje się na niego klauzuli wykonalności". Trzeba wpierw pozwać w marmurkowym sądzie.
No i czy wystawca może z własnej woli albo umownie w akcie ustanowienia hipoteki (i deklaracji wekslowej?) zadeklarować, że będzie wpłacał na poczet sumy wekslowej, przed terminem wykupu weksla, określone miesięczne kwoty, przy czym remitent w przypadku braku takiej wpłaty może uzupełnić weksel (chodzi o termin wykupu), postąpić z procedurą informacyjną wykupu i następnie w przypadku braku wykupu nadać klauzulę wykonalności?
Musisz się zdecydować, czy działasz na wekslu zupełnym (wówczas niczego się nie uzupełnia), czy na wekslu in blanco (wówczas to, co można - i jak - zależy od zawartych umów, które weksel miał zabezpieczać).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pablo321
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2015, 21:10

Re: Weksel hipoteczny lub weksel zabezpieczony hipoteką

Post autor: pablo321 » 18 paź 2015, 15:00

Nie bardzo, bo weksel ani nie nadaje się do EPU, ani nie "nadaje się na niego klauzuli wykonalności". Trzeba wpierw pozwać w marmurkowym sądzie.
Kilka weksli, które zabezpieczały moje transakcje (ale nie hipoteczne) zawsze były robione przez EPU. Po pierwsze oszczędność kosztów, po drugie wygoda (wszystko załatwione przez Internet).
Musisz się zdecydować, czy działasz na wekslu zupełnym (wówczas niczego się nie uzupełnia), czy na wekslu in blanco (wówczas to, co można - i jak - zależy od zawartych umów, które weksel miał zabezpieczać).
Tutaj nie jestem pewien co do różnic w deklaracji dłużnika wekslowego. Rozumiem, że jak in blanco i są wpłaty miesięczne, to w razie W powinien być wypełniony na kwotę niższą o już zrealizowane wpłaty (chyba, że chodzi o termin zapłaty)... I czy ma to znaczenie w zabezpieczaniu weksla hipoteką.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel hipoteczny lub weksel zabezpieczony hipoteką

Post autor: Lech » 18 paź 2015, 15:28

EPU to żadna oszczędność kosztów, bo marmurek kosztuje tyle samo, a narażamy się na "nieoszczędność" czasu, jak pozwany wniesie sprzeciw, co powinien zrobić, ponieważ zupełnie niewiadomo czy nadal jesteś w posiadaniu weksla, no i jak ma płacić za weksel, skoro nadal ty jesteś w jego posiadaniu, a nie jest zabezpieczony w sądzie? W EPU nie mamy też korzyści postępowania nakazowego. Opisywałem też na blogu przypadki postanowień e-sądu odmowy wydania nakazu zapłaty na podstawie weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości